Dáma v seniorském věku, Městská knihovna v Krnově, letos oslaví pětašedesáté narozeniny. A samozřejmě si pro tuto příležitost připravila několik narozeninových dobrot pro své milé hosty a přátele, tedy všechny čtenáře.

„Už od minulého týdne mohou naši návštěvníci zhlédnout v Galerii Na schodech výstavu věnovanou právě letošnímu jubileu. Nevšední vzpomínková expozice bude k vidění celý měsíc, vždy v otevírací době knihovny,“ prozradil ředitel krnovské knihovny Petr Cestr.

Protože výročí založení připadá na březen, který je již tradičně knihovnickým službám zasvěcen, přidali se místní knihovníci ke svým kolegům po celé republice, aby podpořili zájem o tištěnou literaturu a služby knihoven vůbec. Letos se akce konají pod heslem „Březen měsíc čtenářů“. „Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje na měsíc březen třetí ročník kampaně na podporu čtenářství. I my se do této aktivity zapojujeme. Mimo jiné chceme ocenit naše nejlepší čtenáře. Uvítali bychom, kdyby nám všichni pomohli a vyplnili anketní lístky, které získají v každém oddělení,“ pokračoval Cestr.

Nejrozsáhlejší nabídku výjimečných knihovnických akcí přináší už tento týden. Od pondělí do soboty se koná zapomnětlivci oblíbená všeobecná amnestie. Bez výtek i pokut mohou napravit své resty a vrátit všechny jakkoliv dlouho zapůjčené knihy. Ve čtvrtek 8. března jsou od 18 hodin do podkroví krnovské knihovny zváni všichni příznivci krásných melodií a vokálů. Večer mystické hudby je rozdělen na dvě tematické poloviny.

První část bude prostoupena magickou, místy až relaxační atmosférou v kombinaci andělských vokálů, keltské a středověké mystiky. Ve druhé části večera pak budou návštěvníci pozváni na velkolepou show klávesových mágů. O týden později, v úterý 13. března, přijal pozvání Jiří Dědeček. „Veřejnost tak bude mít poměrně vzácnou příležitost setkání s výraznou osobností české kultury. Dědeček přijede se samostatným recitálem, který bude trvat hodinu a půl. A vstupné se neplatí,“ uzavřel Cestr.

Týden doplní například ve středu 7. března v 9 hodin literární kavárna, o den později zase připravili knihovníci všem velkým i malým návštěvníkům malou pozornost. Mimo akce pro širokou veřejnost se uskuteční i další přednášky a besedy pro děti věnované významnému jubileu i knižnímu březnu.