Stovky let po vynálezu knihtisku přichází další převratná novinka, která zásadně změní naše vnímání psaného textu. Navzdory dlouhé tradici založené na práci s papírovými knihami se krnovská knihovna rozhodla přizpůsobit nástupu e-booků.

Elektronické knihy si získávají oblibu čtenářů z mnoha důvodů. Nejde jen o to, že namísto těžké papírové bichle mohou v kapse nosit lehounké desky se stovkami knih, ale navíc lze texty snadno vyhledat, nastavit si přes funkci „lupa“ velikost písma a také nejsou potřeba záložky, protože čtečka si ve všech knihách pamatuje, kam až jste dočetli naposledy. Není problém si v knihách něco elektronicky podtrhávat nebo si k nim psát poznámky.

Papír je dražší

Hlavním důvodem, proč se trend elektronizace knih nedá zastavit, je cena. Elektronické knihy stojí podstatně méně než knihy papírové.

Jak vlastně e-booky fungují mohou zjistit návštěvníci krnovské Městské knihovny. V únoru začala nabízet novou službu: půjčuje čtečky, ve kterých je uloženo na sedm stovek elektronických knih, a další přibývají.

„Pokud vím, je půjčování čtečky v knihovnách úplná novinka. V našem regionu široko daleko e-booky nikdo nepůjčuje,“ uvedl ředitel krnovské knihovny Petr Cestr.

Je sice pravda, že podobnou službu jako čtečka dokáže čtenářům nabídnout třeba notebook nebo stolní PC počítač, ale ty si těžko vezmete s sebou do vlaku, do postele, do vany nebo na deku při opalování u řeky. Také baterie ve čtečce vydrží řádově měsíc, tedy podstatně déle než v běžném notebooku.

Čtečku půjčí v čítárně i domů

Krnovská knihovna zakoupila dvě čtečky rozdílných typů, aby čtenáři mohli porovnávat jejich klady i zápory. K dispozici zde mají bezdotykovou českou čtečku eReading.cz a také plně dotykovou čtečku Sony. Aby se čtečky podařilo přiblížit co nejvíce zájemcům, knihovna jednu čtečku půjčuje domů a druhá zůstává návštěvníkům k dispozici na oddělení pro dospělé, kde si ji čtenáři mají možnost bezplatně a za asistence knihovníků vyzkoušet.

„Obě čtečky obsahují stovky kompletních knižních titulů v českém jazyce včetně těch, které patří do takzvané povinné četby. Jde o nejznámější díly krásné literatury, klasiku, detektivní, dobrodružné, naučné i populární tituly, aby si každý našel důvod, proč se s fenoménem e-knihy seznámit,“ uvedl krnovský knihovník Jakub Mruz.

„Naším cílem je propagace nového fenoménu. Knihovna vždy byla a měla by být i v budoucnu nositelem nových informací, proto musí držet krok s vývojem. Před lety se například podílela na popularizaci internetu,“ dodala knihovnice z oddělení pro dospělé Radka Kaňoková.

Pokud si čtenáři chtějí čtečku půjčit domů, musí dodržet vzhledem k hodnotě zařízení určitá pravidla. Uživatel musí být starší osmnácti let, čtenářem knihovny aspoň jeden rok a nemá mít vůči knihovně závazky. Čtečka se půjčuje na měsíc po uhrazení vratné kauce tisíc korun. Pokud je při vrácení vše v pořádku, čtenáři se vrátí kauce v plné výši. Čtečkám a e-knihám bude věnována také zítřejší Literární kavárna v krnovské knihovně, která se koná od 9 hodin.