Vše začalo tím, že Poradně rané péče, kterou provozuje Slezská diakonie, zaslala matka hyperaktivního dítěte tento mail:

„Ve školce označili našeho syna za "nevychovaného, zlého a rozmazleného", s tím, že oni ho ale "srovnají". Domů chodí často buď agresivně naladěný nebo s pláčem. On se strašně snaží kamarádům zavděčit a udělá všechno, co mu řeknou, takže z něj mají legraci a on průšvihy. Intenzivně jsme hledali pomoc. Navštívili jsme pedagogicko - psychologickou poradnu v Bruntále i v Krnově, soukromou psycholožku a neuroložku. Všichni námsdělili, že je hyperaktivní, a tím to hasne. Pár rad, které už známe léta, ale žádná praktická pomoc. Snažíme se hodně číst a aplikovat rady, ale v poslední době na to začínáme být krátcí. Respektive, tatínek ztrácí trpělivost a já síly. Dříve jsme navštěvovali Klub hyperaktivních a neklidných dětí v Brně a chodili na přednášky, a to hodně pomáhalo.“

Klub chce poskytnou rodičům i dětem příležitost na vzájemnou podporu a navázání přátelství. Klub rodin hyperaktivních dětí má dvě základní aktivity. Kromě Setkávání rodičů v rámci podpůrné skupiny to je kroužek pro děti před nástupem do školy Předškoláček. „Protože hyperaktivní děti potřebují individuální přístup, hledáme také dobrovolníky na hlídání dětí a pomoc v kroužku. Klub je určen rodinám z Krnovska, Bruntálska, Opavska, ale i širšího okolí. Realizace aktivit klubu bude zatím probíhat v Krnově,“ uvedla koordinátorka projektu Ivana Pavlíková, která zájemcům sdělí informace na telefonu 731 191 868.

"Podle našeho průzkumu neexistuje v kraji organizace, která by se zabývala podporou rodin s hyperaktivním dítětem. Klub vychází ze zkušeností Centra pro rodinu v Brně. O potřebnosti práce s rodinami svědčí také to, že projekt byl finančně podpořen Moravskoslezským krajem,“ dodala Pavlíková.

Hyperaktivní děti i jejich rodiče žijí na hraně mezi takzvaně běžným životem a okrajem společnosti, i když teoreticky mají stejné možnosti jako ostatní.„Hyperaktivní dítě je okolím často vnímáno jako nevychované, hloupé, líné, zlobivé a vina je kladena rodičům. Okolí na ně pohlíží, že nejsou schopni zvládnout výchovu,“ dodala Pavlíková.