Nemocnice hlásí: Máme plno

Lůžková část infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice (SN) je v těchto dnech pacienty zaplněna do posledního místa. Situaci opavským zdravotníkům letos navíc komplikuje rozšíření spádové oblasti na Ostravsko. JIP infekčního oddělení v Ostravě-Porubě bude až do podzimu uzavřena a převážná část velmi těžkých pacientů je posílána na infekční oddělení právě do Opavy.

Klíště vás zbaví orientace i vědomí

U některých pacientů s klíšťovou encefalitidou se i letos vyskytují skutečně závažné průběhy, provázené dezorientací a poruchou vědomí. U dalších bylo v důsledku této nemoci zaznamenáno dokonce ochrnutí různých části těla. „Doufám, že toto ochrnutí je jen dočasné, ale teprve rekonvalescence prokáže, do jaké míry se upraví. Hodně bude záležet na vůli k důsledné rehabilitaci,“ říká primář infekčního oddělení SN Petr Kümpel.

K těžkým pacientům patřila devětačtyřicetiletá pacientka z Bruntálska, kterou na infekční JIP dostala klíšťová encefalitida. Její stav byl velmi vážný a týden ji držel s poruchou vědomí. Lékaři nad nemocí zvítězili, žena se probrala a úspěšně rehabilituje. Další pacient musel být týden držen na umělé plicní ventilaci a v současné době se jeho zdravotní stav naštěstí už zlepšuje.

Uvolněná místa po uzdravených pacientech rychle zaplňují noví postižení lidé. „Snažíme se pro ně dělat všechno, co je v našich silách. Pokaždé máme radost z toho, když se nám pacienta podaří stabilizovat a vyléčit,“ dodává primář Kümpel.

Nepodceňujte bolest hlavy a kloubů

Mezi příznaky klíšťové encefalitidy patří v první fázi bolest hlavy i kloubů a malátnost. Tyto potíže po několika dnech ustupují a vracejí se v plné intenzitě v podobě silných horeček, bolestí hlavy, třesavky, zvracení a postiženému vadí i světlo. Potíže jsou důsledkem dráždění mozkových plen a nemocný může někdy i po vyléčení akutní fáze trpět bolestmi hlavy, nebo dokonce částečnou obrnou.

Braňte se, dokud je čas. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování. To je vhodné nejen v zimě, ale také v letních měsících. Cena vakcíny se pohybuje kolem 400 až 500 korun za jednu dávku a některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají. To lymeská borelióza, kterou rovněž přenášejí infikovaná klíšťata, je zákeřnější v tom, že začíná poměrně nenápadně. Signálem bývá červená skvrna s bílým středem v místě vpichu a v chronickém stádiu bývá mimo jiné typická i dlouhodobá únava. Borelie se v napadeném těle množí a v organismu vyvolávají neurologické, kloubní, srdeční nebo kožní potíže.

Jitka Hrušková, Kateřina Dušková