„Doba je taková, že stojíme na prahu nové krize a musíme být rozvážní,“ uvedla téma pohnutým hlasem starostka Krušinová, která ještě nedávno prosazovala přesun klientek domova Devětsil do bývalé plicní léčebny Ozon.
Vzhledem k dramatickému poklesu příjmů v městském rozpočtu se ale ukázalo, že sehnat desítky milionů na rekonstrukci Ozonu je v současnosti nad možnosti Krnova. Jediným východiskem zůstává přesun klientek malého intimního Devětsilu do velkokapacitního domova seniorů na Rooseveltově ulici.
Toto řešení sice vyjde podstatně levněji, ale protože Devětsil je specializovaný na péči o seniorky s různými typy demence a psychickými problémy, panují obavy, zda se na Rooseveltce v tak početném kolektivu a v členitém prostředí zorientují.
Žáry: 11. 11. 2011 v 11 hodin
„Mám úplně čerstvou informaci, že symbolické datum 11. 11. v 11 hodin si vybrala pro zahájení svého projektu organizace, která na Žárech otevře Dům dobré vůle pro klienty s demencí. Objevil se také další soukromý investor, který má zájem o budovu Ozonu a chce v ní zřídit další domov pro seniory. Jméno zatím neuvedu, ale je to seriózní organizace, která už provozuje dvě podobná zařízení na Ostravsku,“ vysvětlila starostka Krušinová, proč už nemá obavy o využití Ozonu ani o dostatek lůžek pro seniory, včetně těch se speciálními potřebami.
Připomněla také, že nová koncepce státu bude daleko víc upřednostňovat péči o seniory v domácím prostředí před drahými lůžkovými zařízeními, takže kapacita domova v Rooseveltově ulici by měla pro Krnov bohatě stačit. A proč se vlastně Devětsil musí vystěhovat ze svého sídla na Ježníku, kde fungoval domov seniorů už od roku 1950? To kolegům vysvětlila zastupitelka Ludmila Čajanová, která jednala o situaci s majiteli objektu. Tím je kongregace Šedých sester sv. Alžběty.
„Hovořila jsem se sestrou představenou řádu Alžbětinek, kterým patří sídlo Devětsilu na Ježníku. Za totality čtyřicet let užívalo Město Krnov jejich objekt bezplatně, a dalších dvacet let ho bezplatně využívalo za demokracie. Už nastal čas, aby zde sestry mohly realizovat vlastní záměry. Plánují rekonstrukci, aby zde zřídily moderní zařízení pro seniory. Není možné, aby zde personál dál tahal vozíčkáře po schodech bez výtahů jako dnes,“ dodala Čajanová, podle které domov na Rooseveltce není žádná katastrofa.
„Rooseveltka je sice velkokapacitní zařízení, ale rozhodně to není žádná pastouška. Pokud sem přejde také personál Devětsilu, určitě bude mít lepší podmínky než na Ježníku,“ dodal radní a bývalý starosta Josef Hercig.
Tři domovy místo jednoho?
Informace o tolika nových domovech seniorů zaskočila zastupitele Jaromíra Foltýna. „Jak tomu mám rozumět? Máme sloučit Devětsil s Rooseveltkou, protože na dva domovy nejsou peníze, a současně tři další domovy vzniknou na Žárech, v Ozonu a možná i v dnešním Devětsilu? Tady něco nehraje,“ ozval se skeptický zastupitel Foltýn.
„Útlum Devětsilu na Ježníku byla podmínka kraje, aby domov na Rooseveltce dostal stejnou dotaci jako loni,“ krčil rameny vedoucí sociálního odboru František Fojtík.
Odpůrci sloučení nic nezmohli
Proti přemístění klientek Devětsilu z lesů Ježníku na Rooseveltku v centru Krnova se zásadně stavěl především bývalý místostarosta Ladislav Sekanina i další zastupitelé za KSČM. „Aby se Rooseveltka mohla připravit na klientky z Ježníku, bude nutné uvolnit celé patro. To znamená stěhování těch obyvatel, kteří tam bydlí dnes, a rušení některých služeb, jako je například obchůdek nebo kadeřnictví.
Dokážete si představit jaké napjaté vztahy to vyvolá mezi současnými a novými obyvateli? Víte jak si v tomto věku budou těžko zvykat na nové spolubydlící? Umíte si představit soužití běžných seniorů s těmi, kteří trpí demencí a různými psychiatrickými diagnózami?,“ varoval před tímto krokem Sekanina.
Po dlouhé dramatické diskusi v krnovském zastupitelstvu převládl názor, že přesunutí klientek a zaměstnanců Devětsilu do domova na Rooseveltově ulici je za dané ekonomické situace jediné možné řešení.