Olomoucká realitní kancelář Arden Real Estate LTD má problémy i na Bruntálsku. “Až do poslední chvíle se společnost zdála solidní. Je pravda, že dluží na nájmu, ale je to v řádech desítek tisíců korun,“ konstatoval Josef Havlík, správce budovy na ulici E. Beneše, kde má v Bruntále realitka pobočku. Mnohem větší problém jsou podle Havlíka naštvaní klienti, kteří se o velkých ekonomických problémech dozvěděli z médií nebo z dopisu, jenž jim společnost zaslala. „Chodí sem a nadávají, jsou hodně rozlobení a někdy až nepříčetní, což se jim nedivím. Máme v plánu upozornit městskou policii,“ řekl správce budovy.

Do platební neschopnosti se Arden Real Estate LTD měla dostat před půl rokem. „Naše společnost se dostala do ekonomických problémů. Situaci se snažíme řešit,“ konstatoval dnes už bývalý ředitel Milan Vašek. Podle něj společnost klientům dluží třiadvacet milionů korun. „Pohledávky vůči nám jsou padesát pět milionů sedm set tisíc korun. Tyto pohledávky z devadesáti devíti procent způsobili bývalí spolupracovníci a zaměstnanci,“ vyjádřil se Vašek s tím, že jako statutární zástupce společnosti nedostával správné výsledky o hospodaření firmy. Sám podal 27. října návrh na zahájení insolvenčního řízení u Krajského soudu v Ostravě. V rámci něj se přihlásilo už několik věřitelů, jimž realitka dluží sta tisíce i miliony za prodej jejich nemovitostí.

Ozývají se i firmy, které nedostaly zaplaceno například za inzerci. Další se mohou ke svým pohledávkám hlásit prostřednictvím internetových stránek www.justice.cz.

Na situaci doplatila také krnovská akciová společnost Pega Vel, jenž prostřednictvím Arden Real Estate LTD prodávala za více než pět milionů korun objekt na Textilní ulici v Krnově. Zájemce o nemovitost své závazky splnil a peníze převedl na účet realitky už v červenci. „Problémem zůstává poslední splátka ve výši 1,85 milionu korun. Tu měla podle smlouvy realitní kanceláři poukázat prodávajícímu, tedy Peze, už 15. srpna 2008. V té době ale na místo zaplacení 1,85 milionu došlo na Katastrálním úřadě k přepsání nemovitosti na nového vlastníka. O to se velmi svižně postarala zprostředkovatelská strana,“ sdělil před časem Stanislav Blaščík, který se ve společnosti Pega Vel zabývá prodejem a pronájmem nemovitostí. Realitní kancelář do dnešního dne splátku nezaplatila a údajně se vyhýbá veškerým kontaktům se zástupci Pega Vel.

Vašek má nyní v plánu společnost ozdravit. „V případě brzkého nalezení přiměřeně silné finanční společnosti může být poměrně brzy pro věřitele jejich problém vyřešen,“ konstatoval.

Zuzana Pršalová