Běžnou součástí našeho života je rodina, škola, zaměstnání a přátelé. Příspěvková organizace Harmonie v Krnově poskytuje na mnoha svých pracovištích v Krnově a Městě Albrechticích možnost uplatnění svých klientů. Protože se tito uživatelé potýkají s mentálním či kombinovaným postižením, je jejich umístění na běžném trhu práce nereálné. Desítky těchto klientů přesto nezahálí a chodí pracovat do sociálně terapeutických dílen.

„V dílnách neustále na něčem pracujeme. Tkají se zde koberce, plete se z proutí, vyrábí se svíčky, ozdobné lampionky, mýdla nebo ozdobné šperky. V keramické dílně vyrábí klienti jednodušší i složitější dekorace. S velkým úspěchem se prodávají ozdobné polštáře, válce za záda nebo dřevěný trakař s možností vložení květináče na zahradu," pochlubila se ředitelka Harmonie Miroslava Fofová.

Velikonoční jarmark v Osoblaze a Liptani

Minulou sobotu 23. března zavítali klienti Harmonie se svými výrobky do Osoblahy, kde se konal velikonoční jarmark. „Společně jsme vystavovali převážně s místními občany, kteří prodávali tradiční velikonoční dekorace. Pletly se zde tatary, malovalo se voskem na vejce. Zájem o produkty z naší dílny byl velký. Prodali jsme výrobky jak s velikonoční tématikou, tak i ty běžné jako jsou koberce, lampiony a jiné. Celá akce se opravdu vydařila," řekla Gabriela Halašková ze Sociálně terapeutické dílny v Městě Albrechticích.

Výrobky, které se v dílnách vytvoří, si můžete zakoupit také přímo v prodejně, která je v centru Města Albrechtice vedle zdejšího bankomatu u nákupního centra.

Klienti Harmonie se přišli pochlubit svými výrobky také na velikonoční výstavu a setkání seniorů v Liptani 16. března.

„Starostka Liptaně nás požádala, abychom zůstali i na večerní program. Díky tomu mohli naši klienti shlédnout bohatý kulturní program věnovaný seniorům a Mezinárodnímu dnu žen, který si připravily děti z mateřské a základní školy. Program byl velice pestrý, doprovázený živou hudbou a příjemnou společností všech zúčastněných," uvedla Gabriela Halašková.

O výrobky, které klienti Harmonie prodávali, byl tak velký zájem, že se muselo jet pro další zboží ještě jednou do dílny. Prodaly se všechny velikonoční dekorace a velký zájem byl i o ostatní produkty. Peníze, které se vydělají při těchto prodejních akcích, jsou následně určeny opět na zakoupení dalšího materiálu a pomůcek k výrobě.

Z izolace se vrátili do „normálního" světa

Z uzavřených pokojů a izolace na zámku v Hošťálkovech nebo v Jindřichově ve Slezsku se tito lidé přestěhovali do okolních měst. Nyní je můžete potkávat samostatně nebo s doprovodem ve městě, v obchodech, v cukrárně nebo na procházkách. Ti šikovnější mají za sebou nácvik orientace a pohybu v rušném městě.

„Tito klienti často vytváří velmi krásné výrobky, které nabízíme na různých velikonočních, vánočních nebo obecních trzích a jarmarcích. Během let, co tyto jarmarky navštěvujeme už máme pocit, že nás obyvatelé přijali a berou naši účast jako samozřejmost. Je to neuvěřitelný posun, který se podařil," řekla Miroslava Fofová.

Sama přiznává, že je občas překvapená, jak moc se situace v posledních letech změnila k dobrému.

Před časem měla v restauraci v Městě Albrechticích pracovní jednání. Během něj zaregistrovala, že jeden z klientů přišel do restaurace. Sám si objednal a v klidu jedl. Za chvíli se tato situace zopakovala ještě několikrát.

„V tu chvíli jsem měla obrovskou radost. Ostatní hosté restaurace a ani kolegové u stolu to asi ani nezaregistrovali, ale já viděla, že naše práce a snahy osamostatnit klienty a dát jim možnost žít co nejdůstojněji se nám podařila. Všichni se chovali naprosto přirozeně. Obsluha restaurace přijala objednávku, klienti si objednali, najedli se, zaplatili a v poklidu odešli domů. Tyto úplně obyčejné a všední činnosti nebyly ještě před mnoha lety reálné. Postupem let se někde vytratil ostych a odpor k postiženým lidem. Stali se součástí normálního života," těšila se Fofová.

Anna Dohnalová