Přestože Troškovy Čertoviny ještě nemají žádné kritiky ani recenze diváků, Krnované díky štědrovečerní předpremiéře už vědí, že se tato pohádka vydařila i jak to dopadne s hlavními hrdiny. Představení navíc provázelo losování, vánoční dárky a nezbedné čertice, které si každého prokleply na cestě do kinosálu. Ušetřena nezůstala ani bývalá starostka Alena Krušinová, která vyrazila s rodinou do kina.

Filmové fandy dnes v krnovském kině čeká přehlídka krátkých studentských hraných i dokumentárních filmů Čerstvá krev z Krnova. Připravili ji studenti Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze ve spolupráci s vedoucím kina Mír 70 Krnov Pavlem Tomeškem.

Ve středu 27. prosince od 17.30 hodin se v kině divákům představí čtyři Krnováci, kteří studují na pražské filmové a televizní fakultě akademie múzických umění (FAMU). Tomáš Klein a Adam Martinec studují režii, David Hofmann kameru a Martin Janoušek se věnuje teorii, historii i praxi v Centru audiovizuálních studií. Kde se vzalo silné zastoupení malého Krnova na prestižní škole, jakou je FAMU?

„Studenti k nám chodili do Filmového klubu v době, kdy jsme měli příležitost promítat nové kopie filmů československé nové vlny. Asi to v nich zanechalo nějakou stopu, která vyústila v jejich celoživotní zájem o filmařinu. Ty mladší možná ovlivnil i náš festival Krrr! filmů sedmdesátek. Je potřeba je podpořit, ať mohou svou práci prezentovat doma, ukázat, že v Praze nezahálejí,“ uvedl vedoucí kina mír Pavel Tomešek.

A co Čerstvá krev vol. 4 přinese? Tomáš Klein představí projekt Kde domov můj, který stále pečlivě vyvíjí do celovečerní podoby, a snímek Terra(in)cognita. David Hofmann pustí své kameramanské opusy Metro, které získaly cenu za nejlepší střih na FamuFestu, a krátký film z mezinárodní produkce Siedlisková poviedka, jenž vznikl pod vedením zkušeného režiséra Michala Kunese. Martin Janoušek pak představí absolventský snímek Moonland z filmové školy ve Zlíně a jako bonus film z originální 16mm kopie.

Své práce pustí a projekce se zúčastní rovněž Kryštof Hlůže, Kryštof Melka a Lun Sevnik, kteří spolupracují na projektech Tomáše Kleina. Již tradičně do přehlídky přispěje svou tvorbou také Robin Lipo. Ten odpromítá svůj absolventský film Červená z proslulé filmové školy v Lodži.

Studenti očekávají, že během projekce i po ní bude v sále vládnout dobrá nálada a plodná diskuze, aby mohli reflektovat divácké zážitky a názory ve své další tvorbě.