Úspěchu dosáhl Kelt Grass Band už vloni na folklorním festivalu v Šumperku. Hned při prvním vystoupení na festivalu získala kapela cenu Objev roku a nominaci na letošní, jubilejní dvacátý ročník festivalu.

„Festival v Šumperku se dostal mezi zhruba sto dvacet festivalů na světě pod ochranou organizace UNESCO. Festival obdržel certifikát, standartu, byla to velká sláva,“ řekl Petr Schäfer, kapelník a zakladatel kapely Kelt Grass Band. Zástupci organizace UNESCO sledovali festival plných sedm let, než jej ocenili.

Kelt Grass Band navázal na tradici skupiny Bluegrass Nova, která je mezi kapelami hrajícími bluegrass a country legendou. „Hrajeme rok v novém obsazení, v letošním roce jsme zažili opravdové úspěchy,“ uvedl Petr Schäfer. Směr, kterým se Kelti vydali se opírá o dávné kořeny keltské kultury, která se odráží v řadě hudebních směru, moravském folkloru i cimbálové muzice, v irské i skotské hudbě.

Na Portě v Bludově, na Regi Banju ve Velké Bystřici, Kalfestu v Břidličné i na Mohelnickém dostavníku Kelti triumfovali, kapela získávala i ceny obecenstva. „Se svými tanečníky vystoupil v Šumperku i člověk z výkonného výboru mezinárodního festivalu, konaného pravidelně v USA,“ sdělil Petr Schäfer. Každý rok vedoucí amerického souboru na zve na festival z Evropy jen tři soubory. Je zároveň ředitelem festivalu, kvůli serióznímu výběru objíždí na starém kontinentu bezpočet hudebních akcí,.

„Vybral naši skupinu, což je pro nás obrovský úspěch. Na tomto festivalu zatím ještě nikdo před námi z České republiky nevystupoval. Je to pro nás velká pocta, připravíme se na akci co nejlépe,“ slíbil kapelník Schäfer. Do USA pojede Kelt Grass Band v první polovině června příštího roku.

Většina vystoupení se odehraje v Nashville, tradiční baště americké muziky. V Kelt Grass Bandu hraje každý člen alespoň na dva hudební nástroje, které nejsou až tak tradiční. Hrají na niněru, autoharfu i různé druhy bubnů, což je pro zvukaře docela oříškem. Ukázky vystoupení Kelt Grass Bandu lze spatřit také na www.youtube.cz.