Před více než deseti lety vedení města vyřešilo problém s chátrající malou vodní nádrží v parku jednoduše. Na opravu nebyly peníze, tak se bazének zahrnul hlínou s tím, že jakmile se bude park upravovat a budou peníze, vše se spraví. Nespravilo. Zůstalo jen sousoší, které se kdysi odráželo ve vodní hladině. Teď kolem jen šustí listí.

Místo jezírka loučka

„Na jezírko se při projektování rekonstrukce parku nezapomnělo. Zvažovala se jeho obnova, ale z důvodu technické náročnosti realizace vodovodní přípojky nakonec tento prvek do projektu zahrnut nebyl,“ konstatoval mluvčí města Jiří Ondrášek. „Jako jistá protihodnota však bylo navrženo a provedeno rozšíření parku o přírodní loučku s volným přístupem k Černému potoku, díky čemuž vzniklo další malebné zákoutí s přírodním vodním prvkem,“ dodal Ondrášek.

Na rekonstrukci bruntálského městského parku získalo město dotace z Evropské unie, čtrnáct milionů korun, což představuje devadesát procent celkových nákladů. Partnerem ve společném projektu bylo polské partnerské město Prudnik, kde rovněž proběhla rekonstrukce parku. V Bruntále už si děti hrají na nových hřištích, mohou si sednout na nové lavečky a projít se po nových pěšinkách. Dokonce už jsou na trávnících vyšlapány cestičky od chodců, zkracujících si cestu.

U tamní restaurace má vyrůst s pomocí Lesní správy Bruntál v příštím roce i nový dřevěný hudební pavilon, určený pro kulturní vystoupením. Lidé by se měli dočkat také řady společenských akcí, pořádaných v rámci spolupráce Bruntálu s polským partnerským městem Prudnik.

S Prudnikem se počítá i v budoucnosti

Rekonstrukcí obou parků ale spolupráce Bruntálu a Prudniku nekončí. „Jakmile bude v obou parcích připraveno zázemí, bude odstartována další forma spolupráce v podobě pořádání společných kulturních a společenských akcí, jako jsou například oblíbené Dny města, Bruntálské indiánské léto a další,“ uvedl místostarosta Bruntálu Václav Mores. Už jsou dokonce závazně naplánovány společné akce v Bruntále a Prudniku na rok 2011.

Spolupráci s Prudnikem zachycuje v parku dřevěný obraz řezbáře Františka Nedomlela, znázorňující historickou a současnou podobu Prudniku. Ten zase na oplátku umístí ve svém zrekonstruovaném městském parku stálé prezentace České republiky a Bruntálu ve formě pěti billboardů s jednou ročně obměňovaným obsahem.