Část své sbírky věnoval galerii na ludvíkovské radnici, část aktuálně vystavuje ve vrbenské Střeše. Ty nejzajímavější kousky kamenů si ale nechává pro sebe. „Největší úlovek, co se mi podařil, je z pískovce a svou podobou připomíná takového malého človíčka. Má hlavičku, tělíčko a ruce,“ uvedl Josef Kárník. Na Vrbensku se obvykle vyskytují mimo pískovce křemenné žíly, měď, chalkopyrit, pyrit a olovo.

Mapování štol s podrobností na metry

„Toto je vyloženě ludvíkovský materiál, poznáte jej podle zbarvení,“ vysvětloval na jednom z nálezů Josef Kárník a pokračoval: „To, co je na kamínku takové to zelené, vzniká při oxidaci mědi.“ Sbírá fragmenty, které se mu líbí a podaří se mu je v podzemí hezky urazit kladívkem. Když jde o pěkný kousek, tak si ho vezme. Jeskyňář s sebou nosí neustále fotoaparát, aby své nálezy mohl zdokumentovat.

V okolních lesích pátrá po starých štolách podle speciálních map. Mapy obkresluje i kopíruje z různých tématických publikací. Když některé místo navštíví, zakreslí jej do mapky podle jeho aktuální podoby a nafotí. „Takto to vypadá pod zemí. Toto už jsou šachty nakreslené a zmapované v podobě, jakou vlastně mají v současné době. Toto je třeba štola Andrea z Ludvíkova přesně na metry,“ ukazoval na jedné ze svých map Josef Kárník.

Kárník: Kolem můžete chodit třeba desetkrát a ničeho si nevšimnete

Hledat a prozkoumávat staré štoly chodí jeskyňář z Vrbna pod Pradědem v létě i v zimě, prostě kdykoliv se mu zamane. Je to pro něj koníček, radost má z každého nalezeného kousku a odhaleného podzemí. Většinu míst v okolí má prolezlých. Ještě pár štol marně hledá, zatím se mu to nepodařilo ani podle map. Některá štola má třeba jen několikacentimetrový vchod, kolem kterého může sběratel chodit křížem krážem několikrát, aniž by na něj narazil.

„Můžete kolem něj projít desetkrát a nevšimnete si ho. Když se třeba půlmetrový vchod nakonec podaří nalézt, vlezete dovnitř a zjistíte, že jde o obrovskou štolu, mající v průměru tři metry. Je problém některé štoly vůbec najít,“ svěřil se s dobrodružností své záliby Josef Kárník. Prozkoumané má veškeré lokality od Rýmařovska až po Horní Údolí, Zlatý Chlum a Příčnou Horu ve Zlatých Horách.