Máte stejnou kvalifikaci, a přesto berete menší plat než váš mužský kolega? Pak pravděpodobně pracujete v české firmě. Nerovnost pohlaví je totiž stále aktuálním problémem. Stačí zmínit fakt, že ačkoli v populaci je 53 procent vysokoškolaček, v řídících funkcích je jen 30 procent žen.

Na tento letitý problém upozornila na říjnovém zasedání Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen i předsedkyně České ženské lobby Alexandra Jachaninová Doležalová: „České republika je zemí s nejvyšším vlivem rodičovství na zaměstnanost žen, rozdíl mezi zaměstnaností žen malých dětí a zaměstnaností ostatních žen je přes 40 procent. Důvodem je nedostatek zařízení péče o děti, diskriminace a chybějící nabídka alternativních pracovních úvazků.“

I proto například Gender Studies už pošesté pořádala soutěž o Firmu roku – Rovné příležitosti 2010. Mezi společnostmi se sídlem mimo hlavní město je premiantem výrobce plastových součástí pro automobily OLHO – Technik Czech z Janovic nad Úhlavou. „Lidé nejvíce oceňují nediskriminační přístup zaměstnavatele při náboru a kariérním růstu, rodiče pak alternativní formy práce,“ uvedla manažerka soutěže Helena Skálová.

Pohlaví neboduje

Odborné porotě se líbilo, že OLHO nabízí možnosti pružné úpravy pracovní doby, programy na zvládání stresu, spolupracuje s místní mateřskou školkou a nabízí letní školičku pro děti zaměstnanců. „Ve firemní politice dbáme na to, aby všichni dostali stejnou příležitost, při kariérním a mzdovém postupu naprosto nerozhoduje, zda jde o muže či ženu,“ řekla Deníku personalistka Daniela Dědičová.

V podniku s 320 zaměstnanci jsou obě pohlaví zastoupena rovnoměrně, ale nejen to: „Ve vrcholovém managementu jsou tři muži a dvě ženy,“ popisuje Dědičová. Dbají tu i na to, aby lidé se stejnou kvalifikací a schopnostmi dostávali tentýž plat, čtyřikrát ročně pak prověřují splnění nastavených kritérií. Dědičová přesto přidává jednu pikantní zkušenost: „Zaměstnané maminky podle našich zkušeností podávají častokrát lepší výkony než bezdětní muži.“

Na tento moment upozorňuje i Štěpán Jurajda, který jako ředitel vzdělávací společnosti CERGE-EI zasedal v porotě. „Mezinárodní studie prokázaly, že ty banky v USA, které jsou vystaveny větší konkurenci, najímají více žen a vykazují menší rozdíly v jejich platech. Potvrzuje se tak teorie, že diskriminace v zaměstnávání žen je ekonomicky nákladná aktivita, která se firmám nevyplácí.“