Zajistit svým potomkům program či dohled na celé prázdniny je pro většinu rodičů velmi náročné. Je samozřejmé, že o to, jak využít volný čas, se někdy děti (přiměřeně věku) musí postarat samy.

DOBRODRUŽNÁ VÝPRAVA NA STŘECHU KLUZIŠTĚ

„Neseď jen u toho počítače, běž na chvilku ven," slyší od rodičů. Domluví se přes mobil nebo Facebook s kamarády a jdou. Ale co venku? Co se vším tím prázdninovým časem?

Tři školáky z Krnova například napadlo, že si vylezou na střechu zimního stadionu. „V neděli 17. července dopoledne pobíhaly tři děti po střeše krnovského zimního stadionu. Spustily tak ale poplachové zařízení, signalizující narušení objektu," popsal důsledky netradiční zábavy velitel krnovské městské policie Pavel Moravec. Na místo přijeli strážníci, domluvili jim a poslali děti hrát si jinam.

POPELNICE NENÍ PŘEKÁŽKA PRO SKATEBOARDY

Když tráví děti čas pohybem, je to určitě dobře, pobíhání po střeše ale není ta nejvhodnější disciplína. A skateboarding? Nelze nic namítat, pokud se dodrží pravidla. K těmto pravidlům patři například: Nepoužívej cizí popelnici. To už si zřejmě budou pamatovat děti, které o tom poučili bruntálští strážníci. „Skupinka nezletilců ve středu 13. července vyvrátila popelnici před základní školou v Cihelní ulici v Bruntále, aby si tak vytvořila překážku pro skateboarding. Po zásahu městské policie museli dát vše do původního stavu a strážníci je vyzvali k odchodu do nedalekého skateparku," upřesnil ředitel bruntálských strážníků Pavel Petr.

NA TÁBORECH JE O VOLNÝ ČAS DĚTÍ POSTARÁNO

Do konce prázdnin zbývá dětem ještě fůra času. To, že někdy mají nějaký drobný průšvih, patří k dětství. Opatrnost je ale na místě, ať už jde o nebezpečí úrazu nebo škodu, kterou mohou byť nechtíc způsobit. Nebezpečí ale není důvodem neumožnit dětem trochu volnosti. A kdo chce, aby měly děti kvalitní náplň volného času, a nemůže ji zajistit sám, má stále možnost využít služeb volnočasových organizací. Střediska volného času v Krnově i v Bruntále ještě mají volno na příměstských táborech.

ORGANIZÁTOŘI MAJÍ PLNO NÁPADŮ CO NABÍDNOUT

Volná místa by ještě měla být na příměstském táboře krnovského Střediska volného času Méďa Cesta kolem světa za 5 dní, který se koná od 15. do 19. srpna a stojí 1490 korun. Středisko volného času Bruntál pořádá příměstské tábory v každém týdnu, cena je 800 korun. Pedagogičtí pracovníci zajistí program pro vaše děti od 8 do 16 hodin. Místo je ještě i na pobytovém táboře SVČ Méďa v Pohořanech. Devítidenní tábor, který se koná od 15. do 23. srpna, stojí necelé čtyři tisíce. Tábory pořádají i jiné organizace v našem okrese. Každoroční tábor tentokrát ve Velkých Losinách má za sebou Altán sdružení pro aktivní volný čas z Krnova. V tomto týdnu se ve Slezských Rudolticích učí děti pod vedením spolku Severští páni umění starých řemesel. Místní organizace Českého rybářského svazu Bruntál organizuje v srpnu pro své členy Letní rybářský tábor pro děti a mládež s možností rekreace i pro dospělé, a to v Otrokovicích. Osvědčených organizátorů táborů je ještě daleko víc.

GABRIELA MATHIASOVÁ