VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo má pravdu? Nájemníci proti majitelce

Úvalno /FOTOGALERIE/ - Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením. Tvrdili, že jsou vystaveni nelidskému zacházení ze strany majitelky domu. Je vina na její straně?

10.11.2009 2
SDÍLEJ:

Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením.Foto: Anna Stramová

Napjaté vztahy mezi nájemníky a majiteli domu nejsou ničím výjimečným. Na jeden takový případ upozornil redakci Deníku Roman K., který si se svou rodinou pronajal byt v Úvalně. Přestože od počátku souhlasil s uveřejněním svého jména, nakonec si to rozmyslel. Obával se, aby mu nepřitížila pověst nájemníka potížisty.

Roman K. si se svou družkou, její dcerou a dítětem pronajali byt ve starém domě poblíž státní hranice, který patří místní podnikatelce Veronice Galíkové. Od řeky Opavy sem často táhne vlhký vzduch, takže není divu, že jedna z prvních stížností nájemníků směřovala právě na vlhkost v bytě. Nájemníci a majitelka domu se dohadují, kdo za to může.

Hrozil domu výbuch?

Majitelka údajně nutí nájemníky v přízemí, aby na své náklady topili ve společné kotelně, která zároveň vytápí její nebytové prostory v bývalém obchodu. „Minulý rok majitelka Veronika Galíková vtrhla bez povolení do mého bytu a vyměnila zámek u mé domácí kotelny, abych v ní nemohla topit a byla donucena chodit topit do společné kotelny,“ začala s výčtem sporů družka nájemníka Ivana R.

Veronika Galíková je přesvědčena o správnosti svého postupu, který opírá o nájemní smlovou. „V bytě je kotelna, která není zapsána ve smlouvě a ani tam být nemůže, protože není zkolaudována. Dlouho jsem ji nechávala odemčenou, ale trpělivost přetekla, když paní Ivana R. v kotelně i přes zákaz zatopila a dům málem vybouchl. Proto jsem ihned na místo přijela a po stížnostech ostatních obyvatel domu jsem kotelnu zamkla,“ řekla majitelka domu a jedním dechem doplnila: „Bývalý obchod vůbec nevyužívám, mám tam zastavené všechny radiátory.“

Beton na podlaze a všudypřítomná vlkost

Spor však nabral obrátky, když přišla řeč na vlhkost v bytě. Ta je dobře viditelná a někde sahá až do půlky místností. Namísto linolea nebo podobné podlahové krytiny je v jedné místnosti čistý beton.

„Samozřejmě jsme si několikrát stěžovali na plíseň, vlhkost i na to, že máme v bytě místo podlahy holý beton, ale marně. Bylo nám řečeno, že si to máme udělat na vlastní náklady,“ doplnil Roman K. Je sice pravda, že nájemníci přízemního bytu podepisovali smlouvu s vědomím, že byt je vlhký, ale za necelé dva roky, co byt užívají, se stav ještě zhoršil.

„Nepomáhá nic. Zkoušíme větrat celý den, dokonce jsme nasadili i vysoušeče zdí, ale marně,“ doplnil spolunájemník Roman K. Tomuto argumentu se však Veronika Galíková směje. „Rodina v přízemí nemá na dřevo, proto byt nevytápí, a proto se vlhkost zhoršila. Minulá nájemnice v bytě topila a vše bylo bez problémů. Rodina ví, že od povodní vlastním vysoušeč zdí, a přesto ho nechtěli využít,“ sdělila jednoznačně Galíková.

I dřevo je drahé

Téma topení by v tomto sporu vydalo na samostatnou kapitolu. „Majitelka domu se nám pokoušela prodat palivové dřevo za neuvěřitelných patnáct tisíc, což je skoro stoprocentní přirážka,“ tvrdí spolunájemník Roman K.

„Každým rokem se nájemníci tohoto domu skládají na dřevo, což je samozřejmě v jejich vlastním zájmu. Nejsem povinna jim dřevo vozit, zajišťovat, nebo dokonce platit. Dřevo jsem přesto koupila za téměř čtrnáct tisíc pro celý dům a všichni nájemníci zaplatili. Bohužel právě od této rodiny jsem zaplaceno nedostala a musela jsem doplácet z vlastní kapsy,“ představila svou verzi majitelka domu Veronika Galíková, která svá slova dokládá kopiemi účtenek a smluv.

Idylka pod okny? Ne, pouze fekálie z žumpy

Nájemníci si dále stěžují, že jim do otevřených oken každou neděli vítr zavane nelibý odér fekálií, protože majitelka domu údajně vypouští žumpu do společných prostor zahrady. „Je to hrůza, copak můžeme někoho pozvat na návštěvu, když pod okny zapáchají fekálie?“ řekla za rodinu nespokojených nájemníků Ivana R.

Majitelka domu nad touto stížností nechápavě kroutí hlavou. „Ostatní nájemníci se vždy domluvili a z bytového fondu si nechávají fekálie vyvážet. Tato rodina však neplatí, takže je jasné, kdo a proč vypouští fekálie čerpadlem na zahradu. Navíc každý je povinen si zařídit odvoz odpadu. Tato rodina si ale popelnici nezařídila a odpady vyhazuje všude kolem řeky,“ uvedla Galíková a svá tvrzení doložila videozáznamem a fotografiemi pytlů s odpadky.

Schodiště v havarijním stavu

Dalším důvodem ke stížnosti nájemníků jsou společné prostory, které jsou v dezolátním stavu. „Například schodiště je natolik poškozené, že pouhá chůze po něm je životu nebezpečná,“ řekla nájemnice Ivana R. Majitelka domu opět oponuje: „Paní R. ví, že poškození zábradlí je způsobeno nepřizpůsobivým nájemníkem, který má od začátku listopadu soudní rozhodnutí o vystěhování. Až odejde, vše se opraví. Navíc tito stěžovatelé bydlí v přízemí a schodiště nevyužívají,“ doplnila Galíková.

Nájemníci tvrdí, že jejich situace se stává kritickou, protože je jim vyhrožováno. „Poté, co jsme na naše problémy upozornili redakci Deníku, přítel paní Galíkové nám začal vyhrožovat,“ tvrdí spolunájemník pan K.

Majitelka domu to opět odmítá. „Nikomu nevyhrožovala ani já ani můj přítel. Podstatou problému je, že tato rodina nám dluží za tři nájmy a za dřevo. Jejich nájemní smlouva na dobu určitou vypršela 31. března letošního roku. Zatím jsem je tam při své dobrotě nechávala vzhledem k tomu, že dcera paní R. má malé dítě. Nechtěla jsem je vyhodit na ulici,“ doplnila Galíková.

Dlužné nájemné a soudní vystěhování

Tvrzení o údajném dluhu nájemníky zaskočilo, protože složili patnáctitisícovou kauci: „Jsme si vědomi dluhu na nájemném, který máme, ale ten dluh nepřesáhl hodnotu kauce.“ Majitelka se odvolává na podmínky ve smlouvě. „Když se paní R. stěhovala, neměla peníze na kauci, která v té době činila patnáct tisíc. Nechala jsem ji tedy bydlet s podmínkou doplácení kauce. Ve smlouvě dala souhlas, že pokud nájemník platí nájem opožděně, návratnost kauce automaticky zaniká. Tento případ je ukázkový: nájemníci už tři měsíce neplatí vůbec,“ sdělila Galíková.

„Jediné co chceme je, aby nás zde majitelka domu nechala bydlet do 15. listopadu, což je podle našeho propočtu do vyčerpání kauce. Ukončit tento spor chceme odstěhováním. Chtěli jsme odejít již tento týden, ale náhradní bydlení jsme sehnali až od 15. listopadu. V tomto bytě se prostě nedá normálně žít. Každý den je to boj o zdraví,“ dokončila snahu o boj paní R.

Veronika Galíková se rozhodla pro radikální krok: „Je zbytečné, aby zde zůstávala rodina, která je tak velkým dlužníkem. Své finanční závazky si musí platit každý, a když ne, musí počítat s následky.“ Během minulého týdne přetekl pomyslný pohár trpělivosti a došlo k policejnímu vystěhování neplatících nájemníků. „Jsem ráda, že už to mám za sebou. Byl to nekonečný a únavný boj,“ dokončila Veronika Galíková.

Autor: Anna Stramová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 22 000 Kč Inženýři technologové, normovači v ostatních oborech Technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " efektivní řízení procesů výroby, " dodržování technologické kázně ve výrobě, " zaškolování personálu, " procesy stálého zlepšování technologie, " tvorba a změna dokumentace, pracovních postupů , " poskytování technické podpory při řešení problémů při výrobních operacích, " sběr výrobních dat, , Po kandidátech požadujeme:, " SŠ vzdělání technického zaměření (nejlépe strojírenství, elektro, fyzika), " základní znalost AJ nebo NJ, " nutností je znalost práce na PC (MS Office), " zodpovědnost, samostatnost, schopnost týmové práce, zájem učit se novým, věcem, , Nástup možný ihned, , Zaměstnanecké výhody : Roční bonusy, 25 dnů dovolené, zázemí nadnárodní společnosti., Hlásit se na e - mail : v.reed@osram.com, Z : 10.9.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Veronika Reed, +420 554 793 438. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 115 Kč Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ, Požadujeme - vyučen v elektro oboru, zkoušky vyhl.50/1978 Sb., min.§6, průkaz jeřáb sk. O + vazač, řízení motorového vozíku vítáno, ranní až směnný provoz (po zaučení nepřetržitý) , Mzda 115,- Kč až 120,- Kč hod vč.prémií a příplatků ze směnného provozu., Hlásit se u Mgr Škrkoňové - tel. č. 554 222 646, Z : 5.1.2018 A : 19.4.2018 A : 14.5.2018, A : 27.6.2018 A : 11.7.2018 A : 2.8.2018, A : 19.9.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646. Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 15 000 Kč Kováři Kovář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, vyučení v oboru, praxe vítaná, hlásit se u pí. Valčišové - tel. č. 554 605 409, Z : 14.3.2018 A : 4.6.2018 A : 11.7.2018, A : 23.8.2018 A : 18.9.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Miroslav martinek - pracoviště restaurace u kata, Brothánkova, č.p. 338, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miroslav Martinek, +420 605 708 154.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Klimkovický tunel se uzavře. Zprůjezdněn bude v pátek ráno!

Indiánské léto se letos poprvé odehrálo v zahradě bruntálského zámku.
15

Bruntálské indiánské léto se odehrálo na novém místě

Babí gastro festival láká na autogramiádu fotbalistů

Babí gastro festival startuje již zítra v Obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě. Akce, na které bude připravena spousta ochutnávek a dobrého jídla a pití, začíná ve 11 hodin a potrvá až do večera. 

Slezská nemocnice v Opavě zaměstnává ukrajinské lékaře

Nedostatek lékařů nutí vedení Slezské nemocnice k náhradnímu řešení. To představuje zaměstnávání zahraničních lékařů.

Smrtící drogy: další obviněný

V případu smrtící drogy – syntetických canabinoidů – padlo další obviněný. Stíháno je nyní deset osob. Posledním se stal muž (47 let) z Ostravy.

Bruntálská nemocnice se opravuje, dočká se i nové fasády

Opravy bruntálské nemocnice jsou v plném proudu. Poté, co se úprav dočkal prostor před poliklinikou, přišla na řadu nová fasáda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT