VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo má pravdu? Nájemníci proti majitelce

Úvalno /FOTOGALERIE/ - Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením. Tvrdili, že jsou vystaveni nelidskému zacházení ze strany majitelky domu. Je vina na její straně?

10.11.2009 2
SDÍLEJ:

Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením.Foto: Anna Stramová

Napjaté vztahy mezi nájemníky a majiteli domu nejsou ničím výjimečným. Na jeden takový případ upozornil redakci Deníku Roman K., který si se svou rodinou pronajal byt v Úvalně. Přestože od počátku souhlasil s uveřejněním svého jména, nakonec si to rozmyslel. Obával se, aby mu nepřitížila pověst nájemníka potížisty.

Roman K. si se svou družkou, její dcerou a dítětem pronajali byt ve starém domě poblíž státní hranice, který patří místní podnikatelce Veronice Galíkové. Od řeky Opavy sem často táhne vlhký vzduch, takže není divu, že jedna z prvních stížností nájemníků směřovala právě na vlhkost v bytě. Nájemníci a majitelka domu se dohadují, kdo za to může.

Hrozil domu výbuch?

Majitelka údajně nutí nájemníky v přízemí, aby na své náklady topili ve společné kotelně, která zároveň vytápí její nebytové prostory v bývalém obchodu. „Minulý rok majitelka Veronika Galíková vtrhla bez povolení do mého bytu a vyměnila zámek u mé domácí kotelny, abych v ní nemohla topit a byla donucena chodit topit do společné kotelny,“ začala s výčtem sporů družka nájemníka Ivana R.

Veronika Galíková je přesvědčena o správnosti svého postupu, který opírá o nájemní smlovou. „V bytě je kotelna, která není zapsána ve smlouvě a ani tam být nemůže, protože není zkolaudována. Dlouho jsem ji nechávala odemčenou, ale trpělivost přetekla, když paní Ivana R. v kotelně i přes zákaz zatopila a dům málem vybouchl. Proto jsem ihned na místo přijela a po stížnostech ostatních obyvatel domu jsem kotelnu zamkla,“ řekla majitelka domu a jedním dechem doplnila: „Bývalý obchod vůbec nevyužívám, mám tam zastavené všechny radiátory.“

Beton na podlaze a všudypřítomná vlkost

Spor však nabral obrátky, když přišla řeč na vlhkost v bytě. Ta je dobře viditelná a někde sahá až do půlky místností. Namísto linolea nebo podobné podlahové krytiny je v jedné místnosti čistý beton.

„Samozřejmě jsme si několikrát stěžovali na plíseň, vlhkost i na to, že máme v bytě místo podlahy holý beton, ale marně. Bylo nám řečeno, že si to máme udělat na vlastní náklady,“ doplnil Roman K. Je sice pravda, že nájemníci přízemního bytu podepisovali smlouvu s vědomím, že byt je vlhký, ale za necelé dva roky, co byt užívají, se stav ještě zhoršil.

„Nepomáhá nic. Zkoušíme větrat celý den, dokonce jsme nasadili i vysoušeče zdí, ale marně,“ doplnil spolunájemník Roman K. Tomuto argumentu se však Veronika Galíková směje. „Rodina v přízemí nemá na dřevo, proto byt nevytápí, a proto se vlhkost zhoršila. Minulá nájemnice v bytě topila a vše bylo bez problémů. Rodina ví, že od povodní vlastním vysoušeč zdí, a přesto ho nechtěli využít,“ sdělila jednoznačně Galíková.

I dřevo je drahé

Téma topení by v tomto sporu vydalo na samostatnou kapitolu. „Majitelka domu se nám pokoušela prodat palivové dřevo za neuvěřitelných patnáct tisíc, což je skoro stoprocentní přirážka,“ tvrdí spolunájemník Roman K.

„Každým rokem se nájemníci tohoto domu skládají na dřevo, což je samozřejmě v jejich vlastním zájmu. Nejsem povinna jim dřevo vozit, zajišťovat, nebo dokonce platit. Dřevo jsem přesto koupila za téměř čtrnáct tisíc pro celý dům a všichni nájemníci zaplatili. Bohužel právě od této rodiny jsem zaplaceno nedostala a musela jsem doplácet z vlastní kapsy,“ představila svou verzi majitelka domu Veronika Galíková, která svá slova dokládá kopiemi účtenek a smluv.

Idylka pod okny? Ne, pouze fekálie z žumpy

Nájemníci si dále stěžují, že jim do otevřených oken každou neděli vítr zavane nelibý odér fekálií, protože majitelka domu údajně vypouští žumpu do společných prostor zahrady. „Je to hrůza, copak můžeme někoho pozvat na návštěvu, když pod okny zapáchají fekálie?“ řekla za rodinu nespokojených nájemníků Ivana R.

Majitelka domu nad touto stížností nechápavě kroutí hlavou. „Ostatní nájemníci se vždy domluvili a z bytového fondu si nechávají fekálie vyvážet. Tato rodina však neplatí, takže je jasné, kdo a proč vypouští fekálie čerpadlem na zahradu. Navíc každý je povinen si zařídit odvoz odpadu. Tato rodina si ale popelnici nezařídila a odpady vyhazuje všude kolem řeky,“ uvedla Galíková a svá tvrzení doložila videozáznamem a fotografiemi pytlů s odpadky.

Schodiště v havarijním stavu

Dalším důvodem ke stížnosti nájemníků jsou společné prostory, které jsou v dezolátním stavu. „Například schodiště je natolik poškozené, že pouhá chůze po něm je životu nebezpečná,“ řekla nájemnice Ivana R. Majitelka domu opět oponuje: „Paní R. ví, že poškození zábradlí je způsobeno nepřizpůsobivým nájemníkem, který má od začátku listopadu soudní rozhodnutí o vystěhování. Až odejde, vše se opraví. Navíc tito stěžovatelé bydlí v přízemí a schodiště nevyužívají,“ doplnila Galíková.

Nájemníci tvrdí, že jejich situace se stává kritickou, protože je jim vyhrožováno. „Poté, co jsme na naše problémy upozornili redakci Deníku, přítel paní Galíkové nám začal vyhrožovat,“ tvrdí spolunájemník pan K.

Majitelka domu to opět odmítá. „Nikomu nevyhrožovala ani já ani můj přítel. Podstatou problému je, že tato rodina nám dluží za tři nájmy a za dřevo. Jejich nájemní smlouva na dobu určitou vypršela 31. března letošního roku. Zatím jsem je tam při své dobrotě nechávala vzhledem k tomu, že dcera paní R. má malé dítě. Nechtěla jsem je vyhodit na ulici,“ doplnila Galíková.

Dlužné nájemné a soudní vystěhování

Tvrzení o údajném dluhu nájemníky zaskočilo, protože složili patnáctitisícovou kauci: „Jsme si vědomi dluhu na nájemném, který máme, ale ten dluh nepřesáhl hodnotu kauce.“ Majitelka se odvolává na podmínky ve smlouvě. „Když se paní R. stěhovala, neměla peníze na kauci, která v té době činila patnáct tisíc. Nechala jsem ji tedy bydlet s podmínkou doplácení kauce. Ve smlouvě dala souhlas, že pokud nájemník platí nájem opožděně, návratnost kauce automaticky zaniká. Tento případ je ukázkový: nájemníci už tři měsíce neplatí vůbec,“ sdělila Galíková.

„Jediné co chceme je, aby nás zde majitelka domu nechala bydlet do 15. listopadu, což je podle našeho propočtu do vyčerpání kauce. Ukončit tento spor chceme odstěhováním. Chtěli jsme odejít již tento týden, ale náhradní bydlení jsme sehnali až od 15. listopadu. V tomto bytě se prostě nedá normálně žít. Každý den je to boj o zdraví,“ dokončila snahu o boj paní R.

Veronika Galíková se rozhodla pro radikální krok: „Je zbytečné, aby zde zůstávala rodina, která je tak velkým dlužníkem. Své finanční závazky si musí platit každý, a když ne, musí počítat s následky.“ Během minulého týdne přetekl pomyslný pohár trpělivosti a došlo k policejnímu vystěhování neplatících nájemníků. „Jsem ráda, že už to mám za sebou. Byl to nekonečný a únavný boj,“ dokončila Veronika Galíková.

Autor: Anna Stramová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 20.4.2018 A : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 100 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: VŠ nebo VOŠ v oboru zaměřeném na sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb. § 110, samostatnost, empatie, komunikační dovednosti, bezúhonnost, uživatelská znalost práce na PC, orientace v oblati standardů kvality sociálních služeb, základní orientace v legislativě, praxe v zařízení pro seniory výhodou., Nabízíme: 10. platovou třídu dle NV č. 341/2017 Sb. uvedenou ve stupnici č. 3 dle odpracovaných let, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost prodloužení PS, přiznání osob. příplatku, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. , Pracovní náplň: přímá práce s klienty a rodinnými příslušníky, podpora klientů při kontaktu s institucemi, vedení a vytváření dokumentace k poskytované službě, metodické řízení a vedení individuálního plánování, spolupráce s pracovníky volnočasových aktivit, dobrovolníky a praktikanty, příprava statistických a analytických podkladů., Přihlášku zaslat na výše uvedenou adresu nebo na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz, K přihlášce přiložte: motivační dopis, životopis, kopie dokladů o dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů - ke stažení na webu organizace., Z : 11.6.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Nakládání zboží, masa a uzenin určené k přepravě koncovým zákazníkům., Převzetí tržby za dodané zboží u koncových zákazníků., Údržba a umytí svěřeného vozu. , , Očekáváme: pracovitost, rychlost, spolehlivost, pečlivost. , , , Nabízíme: PP na dobu určitou prodloužením na neurčito. , Nástup možný ihned dle dohody., , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, slevy na nákup masa a uzenin., Životopis zaslat na e - mail : vlasta.warischova@warisch.cz, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Maso v+w, s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1128, 794 01 Krnov 1. Informace: Vlasta Warischová, +420 554 648 075,608 967 338.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milovníci traktorů veteránů si dali sraz ve Slezských Rudolticích před zámkem a pak vyrazili na spanilou jízdu do Bohušova.
32

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí

Město Bruntál má za sebou třídenní oslavy, připomnělo si 805. výročí svého založení. Slavnosti probíhaly na několika místech. Dny města Bruntálu nabídly lidem pestrý program od sportu, soutěží a akcí pro děti, módních přehlídek, jarmarku až po koncerty a další kulturní vystoupení.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT