VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo má pravdu? Nájemníci proti majitelce

Úvalno /FOTOGALERIE/ - Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením. Tvrdili, že jsou vystaveni nelidskému zacházení ze strany majitelky domu. Je vina na její straně?

10.11.2009 2
SDÍLEJ:

Nájemníci bytu v Úvalně si stěžovali na havarijní stav objektu, vlhkost, plíseň i problémy s topením.Foto: Anna Stramová

Napjaté vztahy mezi nájemníky a majiteli domu nejsou ničím výjimečným. Na jeden takový případ upozornil redakci Deníku Roman K., který si se svou rodinou pronajal byt v Úvalně. Přestože od počátku souhlasil s uveřejněním svého jména, nakonec si to rozmyslel. Obával se, aby mu nepřitížila pověst nájemníka potížisty.

Roman K. si se svou družkou, její dcerou a dítětem pronajali byt ve starém domě poblíž státní hranice, který patří místní podnikatelce Veronice Galíkové. Od řeky Opavy sem často táhne vlhký vzduch, takže není divu, že jedna z prvních stížností nájemníků směřovala právě na vlhkost v bytě. Nájemníci a majitelka domu se dohadují, kdo za to může.

Hrozil domu výbuch?

Majitelka údajně nutí nájemníky v přízemí, aby na své náklady topili ve společné kotelně, která zároveň vytápí její nebytové prostory v bývalém obchodu. „Minulý rok majitelka Veronika Galíková vtrhla bez povolení do mého bytu a vyměnila zámek u mé domácí kotelny, abych v ní nemohla topit a byla donucena chodit topit do společné kotelny,“ začala s výčtem sporů družka nájemníka Ivana R.

Veronika Galíková je přesvědčena o správnosti svého postupu, který opírá o nájemní smlovou. „V bytě je kotelna, která není zapsána ve smlouvě a ani tam být nemůže, protože není zkolaudována. Dlouho jsem ji nechávala odemčenou, ale trpělivost přetekla, když paní Ivana R. v kotelně i přes zákaz zatopila a dům málem vybouchl. Proto jsem ihned na místo přijela a po stížnostech ostatních obyvatel domu jsem kotelnu zamkla,“ řekla majitelka domu a jedním dechem doplnila: „Bývalý obchod vůbec nevyužívám, mám tam zastavené všechny radiátory.“

Beton na podlaze a všudypřítomná vlkost

Spor však nabral obrátky, když přišla řeč na vlhkost v bytě. Ta je dobře viditelná a někde sahá až do půlky místností. Namísto linolea nebo podobné podlahové krytiny je v jedné místnosti čistý beton.

„Samozřejmě jsme si několikrát stěžovali na plíseň, vlhkost i na to, že máme v bytě místo podlahy holý beton, ale marně. Bylo nám řečeno, že si to máme udělat na vlastní náklady,“ doplnil Roman K. Je sice pravda, že nájemníci přízemního bytu podepisovali smlouvu s vědomím, že byt je vlhký, ale za necelé dva roky, co byt užívají, se stav ještě zhoršil.

„Nepomáhá nic. Zkoušíme větrat celý den, dokonce jsme nasadili i vysoušeče zdí, ale marně,“ doplnil spolunájemník Roman K. Tomuto argumentu se však Veronika Galíková směje. „Rodina v přízemí nemá na dřevo, proto byt nevytápí, a proto se vlhkost zhoršila. Minulá nájemnice v bytě topila a vše bylo bez problémů. Rodina ví, že od povodní vlastním vysoušeč zdí, a přesto ho nechtěli využít,“ sdělila jednoznačně Galíková.

I dřevo je drahé

Téma topení by v tomto sporu vydalo na samostatnou kapitolu. „Majitelka domu se nám pokoušela prodat palivové dřevo za neuvěřitelných patnáct tisíc, což je skoro stoprocentní přirážka,“ tvrdí spolunájemník Roman K.

„Každým rokem se nájemníci tohoto domu skládají na dřevo, což je samozřejmě v jejich vlastním zájmu. Nejsem povinna jim dřevo vozit, zajišťovat, nebo dokonce platit. Dřevo jsem přesto koupila za téměř čtrnáct tisíc pro celý dům a všichni nájemníci zaplatili. Bohužel právě od této rodiny jsem zaplaceno nedostala a musela jsem doplácet z vlastní kapsy,“ představila svou verzi majitelka domu Veronika Galíková, která svá slova dokládá kopiemi účtenek a smluv.

Idylka pod okny? Ne, pouze fekálie z žumpy

Nájemníci si dále stěžují, že jim do otevřených oken každou neděli vítr zavane nelibý odér fekálií, protože majitelka domu údajně vypouští žumpu do společných prostor zahrady. „Je to hrůza, copak můžeme někoho pozvat na návštěvu, když pod okny zapáchají fekálie?“ řekla za rodinu nespokojených nájemníků Ivana R.

Majitelka domu nad touto stížností nechápavě kroutí hlavou. „Ostatní nájemníci se vždy domluvili a z bytového fondu si nechávají fekálie vyvážet. Tato rodina však neplatí, takže je jasné, kdo a proč vypouští fekálie čerpadlem na zahradu. Navíc každý je povinen si zařídit odvoz odpadu. Tato rodina si ale popelnici nezařídila a odpady vyhazuje všude kolem řeky,“ uvedla Galíková a svá tvrzení doložila videozáznamem a fotografiemi pytlů s odpadky.

Schodiště v havarijním stavu

Dalším důvodem ke stížnosti nájemníků jsou společné prostory, které jsou v dezolátním stavu. „Například schodiště je natolik poškozené, že pouhá chůze po něm je životu nebezpečná,“ řekla nájemnice Ivana R. Majitelka domu opět oponuje: „Paní R. ví, že poškození zábradlí je způsobeno nepřizpůsobivým nájemníkem, který má od začátku listopadu soudní rozhodnutí o vystěhování. Až odejde, vše se opraví. Navíc tito stěžovatelé bydlí v přízemí a schodiště nevyužívají,“ doplnila Galíková.

Nájemníci tvrdí, že jejich situace se stává kritickou, protože je jim vyhrožováno. „Poté, co jsme na naše problémy upozornili redakci Deníku, přítel paní Galíkové nám začal vyhrožovat,“ tvrdí spolunájemník pan K.

Majitelka domu to opět odmítá. „Nikomu nevyhrožovala ani já ani můj přítel. Podstatou problému je, že tato rodina nám dluží za tři nájmy a za dřevo. Jejich nájemní smlouva na dobu určitou vypršela 31. března letošního roku. Zatím jsem je tam při své dobrotě nechávala vzhledem k tomu, že dcera paní R. má malé dítě. Nechtěla jsem je vyhodit na ulici,“ doplnila Galíková.

Dlužné nájemné a soudní vystěhování

Tvrzení o údajném dluhu nájemníky zaskočilo, protože složili patnáctitisícovou kauci: „Jsme si vědomi dluhu na nájemném, který máme, ale ten dluh nepřesáhl hodnotu kauce.“ Majitelka se odvolává na podmínky ve smlouvě. „Když se paní R. stěhovala, neměla peníze na kauci, která v té době činila patnáct tisíc. Nechala jsem ji tedy bydlet s podmínkou doplácení kauce. Ve smlouvě dala souhlas, že pokud nájemník platí nájem opožděně, návratnost kauce automaticky zaniká. Tento případ je ukázkový: nájemníci už tři měsíce neplatí vůbec,“ sdělila Galíková.

„Jediné co chceme je, aby nás zde majitelka domu nechala bydlet do 15. listopadu, což je podle našeho propočtu do vyčerpání kauce. Ukončit tento spor chceme odstěhováním. Chtěli jsme odejít již tento týden, ale náhradní bydlení jsme sehnali až od 15. listopadu. V tomto bytě se prostě nedá normálně žít. Každý den je to boj o zdraví,“ dokončila snahu o boj paní R.

Veronika Galíková se rozhodla pro radikální krok: „Je zbytečné, aby zde zůstávala rodina, která je tak velkým dlužníkem. Své finanční závazky si musí platit každý, a když ne, musí počítat s následky.“ Během minulého týdne přetekl pomyslný pohár trpělivosti a došlo k policejnímu vystěhování neplatících nájemníků. „Jsem ráda, že už to mám za sebou. Byl to nekonečný a únavný boj,“ dokončila Veronika Galíková.

Autor: Anna Stramová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 40 000 Kč Náměstci (ředitelé) pro technický rozvoj, výzkum a vývoj Vedoucí oddělení kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, VEDOUCÍ VÝVOJE - DISPLAY/OPTIC, , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " vedení oddělení kvality pro výrobu drátů a spirál, " zavádění a sledování stavu požadavků QMS, resp. IMS, požadavků automobilového průmyslu a zákazníků, " reporting o zákaznických reklamacích a příslušných nápravných opatřeních, a jejich efektivitě, " komunikaci se zákazníky v otázkách kvality, " řídit provádění výstupní kontroly a výrobkových auditů, " koordinaci činností spojených se zlepšováním kvality a jejich zavádění do výroby (FMEA, QRQC, FTA, 8D, atd.), , Po kandidátech požadujeme:, " vysokoškolské vzdělání technického směru a 2 roky praxe v oblasti QMS, nebo středoškolské a 5 let praxe v oblasti QMS;, " znalost AJ - komunikativní úroveň;, " znalost NJ - výhodou;, " znalost norem IMS: ISO 9001, ISO/IATF 16 949, VDA 6.3, výhodou znalost ISO 14 001, ISO 19 011;, " dobrá znalost práce s PC - MS Office, znalost statistického software výhodou;, " řidičský průkaz skupiny B;, , , " samostatnost, systematičnost, řídící schopnost, komunikativnost, zodpovědnost, zaměření na cíl;, " výhodou je znalost metod a postupů v oblasti kvality - PPAP, APQP, FMEA, FTA, 8D, atd., , Nástup možný ihned, Smlouva na dobu neurčitou, , " Roční bonusy, 25 dnů dovolené, zázemí nadnárodní společnosti, širokou paletu zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : v.reed@osram.com nebo na tel. č. 724 105 185, 554 793 438., Z : 5.12.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Veronika Reed, +420 554 793 438. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 44b, Náplň práce spočívá v manipulaci s materiálem, odvozem od lisu a balení materiálu. , Uváděna mzda je mzda nástupní. Uchazeči budou přijati do pracovního poměru pod personální agenturou Personal fabric, a.s.. U všech zaměstnanců pracujících u Linaset, a.s. pod touto agenturou jsou zaručeny srovnatelné pracovní i mzdové podmínky jako u kmenových zaměstnanců. Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou do konce roku 2018 s předpokladem dalšího prodloužení na další kalendářní rok dle vývoje požadavků zákazníka. , Nabízíme příspěvek na stravování ve výši 55%, prémie ve výši až 25% od prvního měsíce, poskytování veškerých příplatků a mzdových zvýhodnění vyplývajících z nepřetržitého pracovního režimu - příplatek za práci odpoledne, o víkendu, ve svátek, v noci a další finanční benefity jako např. za dodržování pořádku na pracovišti, za nízkou absenci apod. , Hlásit se osobně na ulici Polní 1 v Bruntále., Z : 28.2.2018 A : 27.8.2018 A : 12.9.2018. Pracoviště: Linaset, a.s. - provozovna bruntál, Zahradní, č.p. 1965, 792 01 Bruntál 1. Informace: Zdeněk Hellebrand, +420 556 317 444. Výroba - Výroba Obsluha strojů 100 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Dělník - operátor linky - obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 42b, náplň práce:, - obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu,, - kontrola kvality výrobků a jejich tolerance dle výkresové dokumentace,, - mazání, údržba a oprava běžných závad na výrobní lince,, - kompletace, balení a expedice vyprodukovaných profilů,, - vypisování zpětných hlášení, výdejek, a dalších dokumentů,, , požadujeme: , - střední odborné vzdělání s výučním listem, , - samostatnost, manuální zručnost, a spolehlivost, , - výhodou je zkušenost s prací na extrudérech,, , nabízíme:, - pracovní poměr na dobu neurčitou, , - nástup možný ihned,, - plný pracovní úvazek, 12 hodinové směny (krátký dlouhý týden),, - mzda od 100,- Kč/hod, další navyšování dle schopností zaměstnance,, , životopis posílejte na e-mail: radek.krvac@styrogroup.cz, vybraní uchazeči budou osloveni a pozváni k osobnímu pohovoru., Z : 19.7.2018 A : 5.11.2018 A : 3.12.2018. Pracoviště: Styroprofile, a.s. - pracoviště bruntál, Zahradní, č.p. 1946, 792 01 Bruntál 1. Informace: Radek Krvač, +420 725 220 004. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Úklidový pracovník v administrativních objektech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce - Protipožární bezpečnostní systémy s.r.o., Karlovice č.p. 95. , Požadavek: řidičský průkaz skupiny B , Firma PPBS, s.r.o. s provozem v Karlovicích ve Slezsku a Vrbně pod Pradědem s více než 15-ti letou tradicí, hledá úklidového pracovníka v administrativních objektech., Hlásit se na e - mail : marcela.partschova@celsion.eu nebo na tel. č. 727 839 959, Z : 15.11.2018. Pracoviště: Protipožární bezpečnostní systémy s.r.o., 793 23 Karlovice. Informace: Partschová, +420 727 839 959.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek v Hošťálkovech oživil všechny adventní a vánoční zvyky, jaké u nás byly běžné ještě před sto lety. Na historickou přesnost dohlížela bruntálská památkářka Ľubica Mezerová.
33

K adventu patří svatí: Lucie, Ondřej, Barbora i Ambrož

Odebraní pejsci podezřelému obchodníkovi byli nabídnuti do náhradní péče.
4

Kšefty s pejsky: kriminalisté z Ostravy hledají další podvedené

Občané mohou ovlivnit podobu krajiny Krnovska právě dnes

Není vám lhostejné, jak vypadá krajina Krnovska? Dnes od 15.30 hodin v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově bude představen návrh územní studie krajiny.

Je to příjemné ocenění naší práce, říká Policista roku 2018

Dvacet let se věnuje praporčík Aleš Mrazík výcviku policejních psů. Díky dobrému výcviku a schopnostem jeho čtyřnozí svěřenci pomohli jen v poslední době například vypátrat a dopadnou zloděje ukryté v kanále, úspěchy slaví i v kynologických soutěžích. 

Za zámek vítěz dražby nezaplatil, přišel o kauci

Už deset let se stát marně snaží prodat zámek Dívčí Hrad na Osoblažsku. Nevyšel mu ani poslední pokus. Vítěz dražby nezaplatil a jeho kauce propadla. Šanci dostane druhý v pořadí. 

Mladí opouštějí náš region. Jak je tady udržet? Jde to vůbec?

Za první polovinu letošního roku opustilo Karvinsko téměř 800 lidí a celkem dalo Moravskoslezskému kraji v období od ledna do června vale 1547 obyvatel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT