Jiříkovský řezbář Jiří Halouzka je tvůrcem podoby českého Ježíška. Poprvé ho představí právě dnes v Praze na Staroměstském náměstí. „Bude to takzvaná Ježíškovská pošta, která bude zapsaná do české knihy rekordů. Agentura J5Agency vypsala soutěž o to, jak vypadá Ježíšek. Přišlo dvacet pět tisíc dopisů, návrhů a podnětů, jak vypadá. Z toho porota vybrala jeden a já jsem ho na obrovské schránce vytvořil,“ sdělil řezbář Jiří Halouzka.

Skříňka, do níž se vejde pět set dopisů s tajnými přáníčky dětí, je vyrobena z lipového dřeva. Vysoká je 2,5 metru a má průměr 1,10 metru. Váží přibližně 450 kilogramů. Na schránce je vyobrazena také takzvaná Ježíškovská dílna. Jde o několik pomocníků, kteří pomáhají dárky vyrobit a také je roznést mezi děti.

Halouzkovo dílo bude nejprve vystaveno v Praze a pak poputuje na Boží Dar, kde má Ježíškovská pošta už léta své tradiční sídlo. „Děti přímo uvidí, komu ten dopis posílají,“ pokračoval řezbář Halouzka.

Ježíška si budou moci brzy prohlédnout také návštěvníci Pradědovy galerie U Halouzků v Jiříkově. Řezbář jej chce totiž ztvárnit jako sochu, a to nejpozději do letošních Vánoc. „Na Božím Daru bude jeho pošta a u nás bude mít bydliště,“ řekl Halouzka.

Podle současných plánů bude figura přes jeden metr vysoká. V budoucnu k ní přibudou i postavy pomocníků, a to královny Věrtule, skřítka Pořádníčka, Poštístka, Hvězdulky, Kukače, Mrakora, Pírka a Sníčka, Kákoše, Ťápuly a ztvárněn bude i Ježíškův Vak.

„Je to jediný a ten správný náš Ježíšek, který by pro naši republiku měl být. Děti, které uvidí v televizi Santa Clause, už si nebudou myslet, že je to Ježíšek,“ konstatoval Halouzka a dodal:„Máme vlastní krásné tradice, ale v poslední době pořád lezeme někomu někam a ty nádherné zvyky, co naši dědové a pradědové v minulosti uznávali a udržovali, se pomalu ztrácejí. Chceme je vrátit a obnovit.“

Zuzana Pršalová