Pracovníci Lesní správy Město Albrechtice připravili plochu určenou k zalesnění, a u ní jsou připraveny sazenice stromů i nářadí. Stačí si jen udělat procházku naučnou stezkou Cvilín – Úvalno a strom si zasadit kdykoliv budete mít právě čas a náladu.

Paseka k sázení se nachází u lesní asfaltky poblíž naučné stezky. Jedná se o zelenou turistickou trasu na Cvilíně. Leží asi 600 metrů od infotabule, která představuje mravence. „Stačí jít po asfaltce směrem na Býkov, ale namísto odbočení po zelené pokračovat po asfaltce dál na Býkov. Pro majitele GPS můžeme ještě prozradit souřadnice místa: 50°3'16.884“N, 17°42'55.077“E. Výchozí bod naučné stezky je u Penzionu Šelenburk , kde je také k dispozici mapa,“ uvedla mluvčí městského úřadu Dita Círová.

Paseka leží přímo u asfaltky na pravé straně a je oplocená. Hned vedle tabule s nápisem Zasaď si svůj strom, jsou v bedně připraveny motyky a štítky s tužkou. Sazenice buku jsou připraveny ve stínu hned naproti žebříku, který slouží jako přelez plotu do oplocenky.

„Každý zájemce si zasadí svůj strom k nejbližší volné tyčce, takzvanému znamenáku. Stačí tyčku vyjmout a na její místo vysadit sazenici. Znamenák se pak uloží vedle přelezu. Na sazenici, pokud možno na boční větev, může volně přivázat štítek se svým jménem, datem, nebo nějakým vzkazem. Úvazek musí být volný, aby nedošlo k zaškrcení kmínku při tloustnutí,“ dodala Círová.

Akce Zasaď si svůj strom začala 27. září a potrvá do zalesnění paseky nebo do prvního sněhu.

Lesníci důvěřují návštěvníkům lesa, že motyky, štítky a znamenáky použijí jen určeným způsobem a nebudou je odnášet s sebou. „Pokud zjistíte, že cokoliv z uvedeného chybí, zavolejte, prosím, na telefon 724 523 512 ing. Šmída nebo 724 523 500, ing. Košuliče. Pokud by se motyky opakovaně ztrácely, budou muset lesníci akci ukončit,“ uzavírá Círová.

Akci pořádají Lesy České republiky, Lesní správa Město Albrechtice, revír Cvilín. Mapka a návod, jak strom správně zasadit, je na webových stránkách kampaně www.krnovmestostromu.estranky.cz.

Soutěž Město stromů je společným projektem Nadace Partnerství a města Strakonice. Poprvé byla vyhlášena v roce 2006. Prvním Městem stromů se stala Kroměříž, v následujícím roce Tachov a letos je držením titulu Krnov. Projekt zde probíhá po dobu jednoho roku, od října 2008 do října následujícího roku.