V Krnově jej mohli v paláci Silesia navštívit zájemci v úterý 26. a ve středu 27. ledna. Aby se v paláci Silesia budoucí učni a studenti nemuseli prokousávat pouze texty z letáků, školy zde nabízely názorné ukázky, co jejich svěřence čeká v praxi. Všichni mohli řemeslníkům koukat přes rameno a přemýšlet o tom, zda právě tento obor je pro ně tím pravým.

Palác Silesia se změnil v jednu obrovskou dílnu s desítkami řemesel. Vedle sebe zde na svých výrobcích pracovali mistři i studenti všech profesí, které se vyučují v česko – polském pohraničí. Vedle automechaniků, kteří zručně rozebírali a vylepšovali motor, odlétávaly špony ze soustruhu a piliny od vrtačky.

Opodál stál fragment zdi, kterou obkladači trpělivě překrývali kachličkami, jinde blikalo modré světlo svářečky a hned naproti vodaři vedli zápas se spletí vodovodních trubek různých materiálů. Koho nezaujala tesařina, mohl se podívat na umělečtější práci se dřevem a třeba chvíli pobýt u stánku s rozebranými varhanami.

Ten, kdo před varhanní hudbou dává přednost popu či folku, se mohl podívat, jak si studenti poradí s kytarami.

O zábavu se postarali hlavně studenti automobilních oborů, kteří si razili cestu davem ve svém šlapacím dvousedadlovém bouráku s nápisem autoškola, aby veletrhu dodávali uvolněnější atmosféru. Skutečná autoškola zde nabízela trenažér pro budoucí řidiče.

Bouřliváci si užívali adrenalinu, když se za volantem trenažéru jako mávnutím kouzelné hůlky přenesli na závodní okruh. Sbírání informací se díky nápaditému veletrhu proměnilo v dobrodružnou cestu, na které se do poslední chvíle těšíte, jaké překvapení na vás čeká za dalším rohem.

Veletrh Artifex 2010 ukázal, že díky Schengenskému prostoru se česko – polské pohraničí stalo jedním regionem, kde lze vzdělání i pracovní uplatnění hledat po obou stranách hranice. Informace byly podávány dvojjazyčně a vedle sebe stály stánky polských i českých škol. Pro studenty unavené korzováním mezi stánky a přílivem informací byl připraven salonek s posezením a občerstvením.

Lukáš Kuba