VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý den v muzeu přináší něco nového

Bruntál – Správcem archeologického depozitáře bruntálského muzea je Igor Hornišer. Na zámku v Bruntále pečuje o historické sbírky, které vznikly za posledních padesát let díky nálezům, výkopům ve městě i jeho okolí. Správce chystá výstavu o zdejší spolkové činnosti.

7.4.2013
SDÍLEJ:

Správcem archeologického depozitáře bruntálského muzea je Igor Hornišer. Na zámku v Bruntále pečuje o historické sbírky, které vznikly za posledních padesát let díky nálezům, výkopům ve městě i jeho okolí. Také chystá výstavu o zdejší spolkové činnosti.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Ve sbírkách se stará Igor Hornišer nejen o novodobé nálezy. V muzeu schraňuje i věci z období před druhou světovou válkou. „Staráme se o nálezy z roku 1926, stejně jako o pazourkové úštěpky ze Světlé Hory věnované podnikatelem Primavesim. Zajímavé jsou pazourky i kamenné sekerky z Uhlířského vrchu v Bruntále. To je jen zlomek nálezů, s nímž se při své práci setkáme," popisoval Igor Hornišer.

Je na něm patrné, že má ze své práce nefalšovanou radost. Historie uložených předmětů je více než bohatá. Jednotlivé kousky sbírky mají svůj původ v době od pravěku, mladší doby kamenné až po současnost. Vystudovaný historik Igor Hornišer se začal zabývat tajemstvím dob minulých na střední škole, tedy v polovině osmdesátých let minulého století. Má proto zkušenost s tím, co dělat, když třeba stavební dělníci při odkrývání zeminy narazí na neobvyklý předmět, kost, kousek keramiky nebo třeba na minci.

„V případě, že by se stalo, že člověk na zahradě nebo jinde při výkopech najde nějaké střepy, nejlepší je nechat nález na místě a zavolat nás. My oslovíme památkáře nebo Akademii věd," poradil Hornišer.

Předměty je lepší ponechat ve výkopu – protože archeologové dokážou získat daleko více souvisejících informací z místa nálezu, než by tomu bylo u nálezu samotného. Stává se, že si historický kousek nálezce ponechá. Pokud vlastníte historický nález, správce archeologického depozitáře by velmi přivítal, kdybyste nález poskytli minimálně k prozkoumání.

„Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybychom jej mohli uložit do zdejších sbírek. V muzeu je přece jen zajištěno odborné ošetření, zpracování. Nakonec bývá předmět vystaven, takže se s nálezem může seznámit daleko více lidí," vysvětlil Hornišer. To je prý úplně nejlepší, co se může se sbírkovým předmětem stát. Jak Igor Hornišer říká, každý den v jeho profesi přináší něco nového. Velkou radost má například ze zpracování kachlů kamen na hradě Sovinci. Jde o erbovní galerii Řádu německých rytířů, poskládanou a zachovalou.

„Kamna se mi podařilo složit ze střípků v soubor, a nejen to. Soubor se dá také datovat, dokonce velmi přesně mezi léta 1650 a 1670," sdělil Hornišer.

Dnes si mohou kachle prohlédnout návštěvníci hradu Sovince. K letošním oslavám osmistého výročí založení města Bruntálu chystá Igor Hornišer se svými kolegy z muzea výstavu o historii slavných bruntálských spolků. Nejde o věci, které by ještě snad nebyly veřejně známé. „Tím, že je na výstavě představíme v jednom celku, se nám najednou ukazuje spolková činnost v Bruntále před druhou světovou válkou a za rakousko-uherského mocnářství ve zcela jiném světle," konstatoval historik.

Výstava se v bruntálském zámku koná od 17. května do 28. července. Představí takzvané stolní společnosti, které chodívaly do své vybrané hospody, tvořily skupinu. Starousedlíci se scházeli u jednoho stolu pravidelně třikrát do měsíce, vedli si kroniky, vystavovali tabla. Zasedali od roku zhruba 1890 až do roku 1945. Následně došlo k odsunu původního německého obyvatelstva z pohraničí, tedy i z Bruntálu. Odsunem tehdejší tradiční spolková činnost na dlouhá léta skončila.

Autor: Karel Janeček

7.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 20.4.2018 A : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 100 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: VŠ nebo VOŠ v oboru zaměřeném na sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb. § 110, samostatnost, empatie, komunikační dovednosti, bezúhonnost, uživatelská znalost práce na PC, orientace v oblati standardů kvality sociálních služeb, základní orientace v legislativě, praxe v zařízení pro seniory výhodou., Nabízíme: 10. platovou třídu dle NV č. 341/2017 Sb. uvedenou ve stupnici č. 3 dle odpracovaných let, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost prodloužení PS, přiznání osob. příplatku, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. , Pracovní náplň: přímá práce s klienty a rodinnými příslušníky, podpora klientů při kontaktu s institucemi, vedení a vytváření dokumentace k poskytované službě, metodické řízení a vedení individuálního plánování, spolupráce s pracovníky volnočasových aktivit, dobrovolníky a praktikanty, příprava statistických a analytických podkladů., Přihlášku zaslat na výše uvedenou adresu nebo na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz, K přihlášce přiložte: motivační dopis, životopis, kopie dokladů o dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů - ke stažení na webu organizace., Z : 11.6.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Nakládání zboží, masa a uzenin určené k přepravě koncovým zákazníkům., Převzetí tržby za dodané zboží u koncových zákazníků., Údržba a umytí svěřeného vozu. , , Očekáváme: pracovitost, rychlost, spolehlivost, pečlivost. , , , Nabízíme: PP na dobu určitou prodloužením na neurčito. , Nástup možný ihned dle dohody., , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, slevy na nákup masa a uzenin., Životopis zaslat na e - mail : vlasta.warischova@warisch.cz, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Maso v+w, s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1128, 794 01 Krnov 1. Informace: Vlasta Warischová, +420 554 648 075,608 967 338.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milovníci traktorů veteránů si dali sraz ve Slezských Rudolticích před zámkem a pak vyrazili na spanilou jízdu do Bohušova.
32

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí

Město Bruntál má za sebou třídenní oslavy, připomnělo si 805. výročí svého založení. Slavnosti probíhaly na několika místech. Dny města Bruntálu nabídly lidem pestrý program od sportu, soutěží a akcí pro děti, módních přehlídek, jarmarku až po koncerty a další kulturní vystoupení.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT