VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kaufland pokračuje: na tahu je teď kraj

Krnov - Územní povolení krnovskému Kauflandu zrušil soud pro závažné chyby. Nyní záleží na krajském úřadu, který je za chyby zodpovědný, zda se mu podaří vydat nové a již bezchybné povolení, nebo dojde k závěru, že Kaunfland v této lokalitě stát nemůže.

25.11.2008
SDÍLEJ:

Krnovský Kaufland.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Z územního povolení vychází stavební povolení a z něj kolaudační rozhodnutí. Bez těchto tří stěžejních náležitostí nemůže žádná stavba existovat. Pokud se tedy kraji nepodaří napravit chyby, kterých se dopustil na počátku stavby Kauflandu, může to teoreticky vést k odstranění stavby demolicí. Takový postup zatím nemá v České republice precedens.

„Nechci se pouštět do spekulací, ale teoreticky je samozřejmě možné, že tento rozsudek spustí vlnu dalších rozhodnutí, která budou mít za následek i zbourání stavby. Soud se nezabýval ničím jiným, jen územním řízením, které předchází stavebnímu povolení. Územní rozhodnutí jsem zrušila kvůli chybám a nyní je na krajském úřadu, aby tyto chyby nějak napravil,“ uvedla ke svému rozsudku soudkyně Monika Javorová.

„Krajský soud zrušil rozhodnutí krajského úřadu. Je tedy na nás, abychom nyní řízení ukončili novým rozhodnutím. Pro odstranění stavby v této chvíli nejsou shledány důvody,“ uvedla Marta Wroblowská, vedoucí krajského odboru územního plánování, stavebního úřadu a památkové péče. Krajský úřad je navzdory soudnímu verdiktu přesvědčen, že nepochybil a zřejmě se pokusí rozsudek napadnout prostřednictvím kasační stížnosti.

Ani krnovská starostka Renata Ramazanová není přesvědčena, že k chybě skutečně došlo. „Město neobdrželo rozsudek, takže se o něm dovídáme pouze z tisku. Kaufland v Krnově stojí také díky tomu, že soud neučinil žádné opatření v době, kdy na základě tohoto územního rozhodnutí probíhala stavební a kolaudační řízení. Stavba proběhla v dobré víře, a to jak ze strany stavebního úřadu, tak ze strany stavebníka,“ vyjádřila se k případu Ramazanová.

Podle Ivo Dokoupila z Hnutí Duha Jeseníky investor moc dobře věděl, že územní rozhodnutí má závažné chyby, protože se s Duhou pokoušel vyjednávat za jakých podmínek je ochotna stáhnout žalobu na krajském soudu. Těmto vyjednáváním mezi investorem a Duhou o možnosti stažení žaloby byla přítomna také starostka a místostarosta Bedřich Marek.

Byla to zjevně nevýhodná smlouva

Památkáři měli k projektu Kauflandu řadu výhrad, stavba se nelíbila zpracovateli územního plánu a příznivě ji nehodnotili ani vodohospodáři a odborníci na dopravu. Přesto za této situace tehdejší krnovský starosta Josef Hercig jménem města navrženou podobu Kauflandu schválil pro územní řízení. Ukázalo se, že už dávno před vyjádřením památkářů i ostatních odborníků se starosta ve smlouvě o prodeji pozemků zavázal k nadstandartní podpoře Kauflandu.

Do smlouvy mezi městem a investorem se dostala věta: „Budoucí prodávající (město) se zavazuje, že se nedopustí žádného jednání, kterým by mohla být mařena realizace stavby obchodního centra.“ Touto klauzulí město deklarovalo, že argumenty proti Kauflandu považuje za nedůležité ještě dřív, než je někdo vznesl. Zastupitelstvo Krnova na zasedání v červnu 2003 rozhodlo pouze o prodeji pozemků, které jsou nutné pro vybudování Kauflandu, ale žádné další závazky města vůči investorovi neprojednávalo.

Přesto v listopadu 2003 starosta Hercig podepsal smlouvu s bodem, který městu znemožnil nebo ztížil objektivní hodnocení stavby. Město nemohlo učinit nic, co by investor mohl interpretovat jako maření realizace stavby. Investor Moravostav Brno si této výhody byl plně vědom. „Žádal jsem pana starostu, aby všechny upozornil na možné důsledky našeho smluvního vztahu. Ty by mohly být pro město dost nepříjemné,“ uvedl zástupce Moravostavu Aleš Blažek.

Také starosta Hercig si byl vědom, že smlouva může město přivést do problémů, ale za svým podpisem si stojí. „Firma chtěla stavět Kaufland a předpokládala, že podle územního plánu je vše v pořádku. Podepsal jsem závazek, že nebudou podnikány kroky, které by mohly tento záměr mařit. V případě, že by se kvůli rozhodnutím města výstavba neuskutečnila a došlo to až k soudu, tak prohrajeme. Já si ale za svým podpisem stojím a budu bojovat za plnění našich závazků,“ zdůvodnil starosta Krnova svou nadstandardní podporu Kauflandu na zasedání zastupitelstva.

Text smlouvy byl šokem pro Hnutí Duha Jeseníky, které upozorňuje na negativa Kauflandu. „Když jsem se dostal ke kopii smlouvy, pochopil jsem, proč starosta podpořil stavbu Kauflandu navzdory památkářům, odborníkům na dopravu, vodohospodářům i autorovi územního plánu. Svévolné jednání starosty dostalo Krnov do situace, kdy si podmínky diktoval investor,“ uvedl mluvčí Duhy Ivo Dokoupil.

Autor: František Kuba

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 29 830 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - lékařka bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29830 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: nabízíme práci na moderně vybavených pracovištích, možnost dalšího vzdělávání a odborného růstu, možnost ubytování, výhodné platové podmínky, hlásit se u MUDr. Bronislava Sedláčka, náměstka pro LP, tel. č. 554 690 280, e - mail : sedlacek.bronislav@szzkrnov.cz, www.szzkrnov.cz.. Pracoviště: Sdružené zdravotnické zařízení krnov, příspěvková organizace, I. P. Pavlova, č.p. 552, 794 01 Krnov 1. Informace: Lenka Bravencová, +420 554 690 737.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 33, Co u nás budete dělat: , Péče o čistotu v provozte firmy. Mytí přepravek použitých při přepravě prodávaného zboží a další úkony spojené s pracovní pozicí. , , Očekáváme: , Spolehlivost, pracovitost, rychlost a pečlivost při práci. , , PP na dobu určitou s výhledem prodloužení na neurčito., Nástup možný ihned, nebo dle dohody. , , , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, slevy na nákup masa a uzenin., Hlásit se na e - mail : vlasta.warischova@warisch.cz nebo na tel. č. 608 967 338, Z : 17.7.2018. Pracoviště: Maso v+w, s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1128, 794 01 Krnov 1. Informace: Vlasta Warischová, +420 554 648 075,608 967 338.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol a učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel ZŠ - matematika. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Lichnov 46, Pedagogické vzdělání - učitel ZŠ, matematika (případně fyzika). Možný plný i zkrácený úbvazek. Plnění kvalifikačních předpokladů dle zákona 563/2004 Sb. § 8. Zašlete strukturovaný životopis. Součástí výběrového řízení osobní pohovor práce s dětmi. Uzávěrka přihlášek průběžně., Hlásit se na e - mail : reditel@zsamslichnov.eu nebo na tel. č. 554 643 130, 602 339 104 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese., Z : 4.7.2018. Pracoviště: Základní škola lichnov, 793 15 Lichnov u Bruntálu. Informace: Ladislav Pleva, +420 554 643 130.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejen. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 647, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, přiměřený zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pro informování ohledně pracovního místa volat na telefon. č. 606 333 112 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /. Nechodit na pobočku!, Z : 6.6.2018 A : 28.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - pracoviště vrbno p/p, Jesenická, č.p. 647, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.


Petr Fiala v rozhovoru pro Deník.
10

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

Sjíždění Moravice je bezesporu nejoblíbenější akcí vodních turistů na Opavsku.

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Slavnosti Lapků z Drakova nabídnou i tavbu železa

Lesní slavnosti Lapků z Drakova lákají do Jeseníků rodiny z celé republiky i zahraniční návštěvníky. Čtrnáctý ročník se koná 21. a 22. července v Biskupských lesích u Vrbna pod Pradědem.

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Fotbaloví fanoušci Baníku Ostrava už netrpělivě vyhlížejí pondělní prvoligovou domácí premiéru s Jabloncem.

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Vydatné středeční srážky v Beskydech se obešly bez větších škod, přesto měli hasiči plné ruce práce. Celkem padesátkrát museli od středečního rána do večera vyjíždět v Moravskoslezském kraji kvůli nepříznivému počasí, tedy silným dešťům a větru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT