Strom je opravdu nezvyklý a má v polovině září po sobě rozsety desítky, ba stovky zelených chlupatých kuliček. Mezi okolními dřevinami působí koruna plná chlupáčů skutečně exoticky. „Je to kaštanovník jedlý," při prvním pohledu na plod stromu konstatovala vedoucí oddělení ekologie krajiny a zemědělství bruntálské radnice Blanka Skřivánková. 


I podle vyjádření odbornice v samotném Bruntále rostou dva nebo tři kaštanovníky jedlé. „Vím i o krásném kaštanovníku u Fialova mlýna při nástupu na Rešovské vodopády," vzpomněla Blanka Skřivánková.

To kulaté, čemu se chodci podivují, to je ostnitá číška kaštanovníku, ukrývající jedlé plody. Původní rozšíření kaštanovníku jedlého je v teplé jižní Evropě, ale taktéž v teplejších oblastech střední Evropy je považován za zdomácnělý druh.

„Proto na kaštanovník nehledíme jako na exota. Exemplář v samotném centru Bruntálu je takové nedochůdče, protože v standardních podmínkách vytváří dřevina mohutné krásné široké koruny na krátkém kmeni," uvedla Skřivánková. U nás je hojnější kaštanovník v Čechách a též na jižní Moravě.

Mezi panelovými domy v srdci Bruntálu ho patrně vysadil někdo z původních obyvatel. Druhově je to v Bruntále výjimečný strom, ale vzhledem patří spíš k těm nevzhlednějším.