„Nejhezčí napětí dvacátého století, to je autorodeo. Největší nadšení, odvaha i umění, to je autorodeo,“ říká text písně Karla Svobody. Kaskadéři, kteří před padesáti lety u nás s autorodeem začínali, si ji dodnes rádi zazpívají společně s publikem a mladšími kolegy.

Jiří Vybíral své umění předvedl 25. června v Bruntálu jako člen kaskadérské skupiny Flott Cascaders team. Jezdí v autě po dvou kolech stejně jistě, jako jeho kolegové o dvě generace mladší. Dokonce si na střechu auta dal označení taxislužby, aby jako taxikář pozval dvě odvážné bruntálské dámy na projížďku na dvou kolech.

„Jiří Vybíral v lednu slavil sedmdesátku a já budu už brzo šedesátník, takže když to dáme my dva parťáci dohromady, je nám už 130 let. Já bych už přenechal naše nebezpečná kaskadérská vystoupení mladším kolegům, ale když vidím, jak Jirku to ježdění baví, nemůžu ho v tom nechat samotného,“ směje se Alfréd Šmíd, koordinátor Flott Cascaders team FCT.

Z Bruntálu na Šumpersko a Jesenicko

Kaskadéři ke svým kouskům potřebují škváru, ale škvárová hřiště po celé republice postupně nahrazují trávníky a umělé povrchy. V Bruntálu si museli kaskadéři před svým show mezi fotbalovými brankami strhnout drny, aby jejich kousky byly bezpečné a efektní.

V Jeseníkách podražilo parkování  i jízdenky  z Hvězdy na Ovčárnu. Trend mírného zvýšení cen lze pozorovat také  v jídelních a nápojových lístcích. 21. června 2023
Podívejte se, kolik stojí výlet na Praděd. Podražil autobus, parkování i jídlo

„Už jsme zůstali jediní v Evropě, kdo dokáže podobné kaskadérské show a autorodeo nabídnout divákům na velkých stadionech. Dřív se běžně jezdilo na atletických oválech před publikem na vyprodaných stadionech, ale v poslední době škváru postupně nahrazují tartany, umělé trávníky a podobně. To je jeden z důvodů, proč raději hostujeme v okolí velkých měst, kde jsou pro nás příznivější podmínky. Například teď v Šumperku vyvěšujeme pozvánky na naše vystoupení 1. července v Bludově. V Jeseníku zase zveme na vystoupení v České Vsi 28. června,“ doplnil Alfréd Šmíd, který je hrdý na starou kaskadérskou školu.

Jeho otec Fred Šmíd byl ve světě kaskadérského umění známý pod uměleckým pseudonymem Fred Flott. Zapsal se do historie tím, že organizoval v Československu hostování francouzského kaskadérského týmu Gilla Legrise, který vymyslel a jako první uvedl v realitu automobilovou jízdu po dvou kolech.

Flott Cascaders Team funguje třicet let

„Tato práce mého otce natolik fascinovala, že vytvořil vlastní team automobilových kaskadérů. Nabídl divákům v tehdejším Československu fenomén takzvaného autorodea. Tento původní team fungoval do roku 1981, kdy byl nucen pod tlakem ideologie tehdejšího režimu skončit, neboť se soudruhům jevil tento styl zábavy příliš západní,“ uvedl Alfréd Šmíd, kterému se až po sametové revoluci konečně naskytla příležitost splnit si svůj sen a na aktivitu svého otce navázat. Roku 1994 po náročné přípravě vyjel Flott Cascaders Team na své první turné, bohužel již bez účasti jeho otce, který zesnul roku 1991.

Cvičení vojenských záloh v elektrárně Dlouhé Stráně v Jeseníkách.
Dlouhé Stráně obsadili vojáci

„Dnes už pouze my disponujeme potřebným zázemím pro ozvučení a nasvícení i těch největších stadionů. Naše show je plná zvukových efektů, které spolu s účinkujícími a spoustou techniky vytvářejí unikátní divácký zážitek,“ představují se na svých stránkách Flott Cascaders team FCT.

Když se Alfréd Šmíd zeptal bruntálského publika, kdo si pamatuje jejich hostování před dvaceti lety, spousta rukou šla nahoru. „Repertoár naší show pravidelně obměňujeme, aby i naši diváci, kteří nás znají, měli nový unikátní zážitek. Třeba z freestyle motocrossu prováděného na speciálně vyráběných mobilních rampách. Práci automobilového kaskadéra lze dělat jen s láskou – je vyvrcholením adrenalinu a umu, přistupovat se k ní musí s respektem a odpovědností,“ uzavřel Alfréd Šmíd, koordinátor FCT.