V Karlově Studánce obsluha parkovišť bere jen hotovost, ale ani peněženka plná bankovek vám nezaručí, že tady opravdu zaparkujete. V letní sezoně má dolní parkoviště, ale i to vedle Hubertusu, každou chvíli na vjezdu nápis „obsazeno“.

Pokud máte štěstí a zaparkujete u Hubertusu hned vedle vodopádů, v sousedství se nachází Občerstvení U vodopádu. Nabízí lázeňské oplatky, Kofolu, točené nealko pivo i kávu, ale hned vedle této nabídky má také informaci: „Zahrádka bez obsluhy pouze pro hosty. Platební kartou nelze platit.“

Ramzová v Jeseníkách.
Jen hotově? Jak je to s placením kartou v restauracích v Jeseníkách

Ani kavárna Skleník v Karlově Studánce karty nebere. „Opatřit si hotovost pro naše hosty určitě není problém. Vždyť hned za mostem máte bankomat, je to na dohled,“ diví se dotazům obsluha Skleníku.

Restaurace Džbán má na dveřích už poněkud vybledlé samolepky s logy platebních karet. „Nebojte, u nás žádná změna, karty tady stále bereme,“ ujišťuje servírka z Džbánu.

Sloupky zasazené do asfaltu znemožní autům projet kolem řeky Opavice a krnovského koupaliště z Petrovické ulice na Karáskovu, a naopak. Pro cyklisty a pěší se nic nezměnilo. 23. 7. 2023
VIDEO: Průjezd zakázán. Cestu u koupaliště v Krnově zaslepily sloupky

Hned naproti Džbánu přes silnici je Lázeňská cukrárna a Cafe restaurant Pod věží. Cukrárna a restaurace jsou sousedé, kteří nabízí hostům posezení na zahrádce hned vedle sebe. Zatímco Lázeňská cukrárna má na dveřích samolepku s platebními kartami, u sousedů Pod věží berou jen hotovost.

Z Lázeňské cukrárny je výhled přímo na Lázeňský obchůdek a Minimarket Studánka, kde lze za suvenýry i potraviny platit hotovostí i kartou. Jak Lázeňská cukrárna, tak Lázeňský obchůdek a Minimarket Studánka, spadají pod státní podnik Horské lázně Karlova studánka. Také v dalších zařízeních státního podniku, jako je třeba Restaurace Letní lázně, berou karty i hotovost.

Koupaliště v Rudě nad Moravou.
VIDEO: Vstup za hubičku, ceny občerstvení mírné. Vesnická koupaliště táhnou

„Ve všech našich externích provozech mohou naši klienti hradit platební kartou, stejně tak lze použít platební kartu k úhradě ubytování či objednaných procedur a podobně. Bezhotovostní platební styk považujeme v dnešní době za samozřejmost,“ vysvětluje Michaela Kozáková, asistentka ředitele Horských lázní Karlova Studánka.

„Naši klienti si s sebou nemusí brát veškerou hotovost, mohou pohodlně ve všech provozech zaplatit kartou. Na druhou stranu je potřeba respektovat ty klienty, kteří preferují hotovostní styk, v obci je bankomat,“ doplnila Michaela Kozáková.

Pokud si v Karlově Studánce dáte zmrzlinu na zahrádce Kavárny a cukrárny Dagmar, můžete ji zaplatit kartou nebo hotovostí podle libosti. Pokud si ale dáte zmrzlinu o pár metrů dál ve stánku u silnice, který rovněž nese označení cukrárny Dagmar, tam už musíte mít připravenou hotovost. Pan zmrzlinář karty nebere.

Hotovost má přednost

Podle ředitele Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáše Raka Jeseníky kopírují trend zbytku republiky, kdy v gastronomii roste podíl podnikatelů, kteří berou pouze hotovost. Podle Raka jde o jeden z důsledků souběhu několika krizí, které odvětví cestovního ruchu v posledních letech postihly.

„Když něco provozujete a daří se tomu, berete karty jako zlepšení servisu, komfortu pro zákazníky. Pak vás postihnou tři krize, vyždímá vás covid, následně přijde změna chování turistů kvůli energetické a finanční krizi. A zjišťujete, že terminál něco stojí, že si můžete pomoct nějak jinak, a prostě se tomu přizpůsobíte,“ dodává.

Situace s platebními kartami je výsledkem aktuálního stavu v odvětví. „Provozovatelé si buď nechtějí snížit životní komfort a hledají cesty jinde, nebo bojují o holé přežití. Obě varianty jsou důvodem, proč přecházejí na hotovostní platby,“ dodává Tomáš Rak.