Náklady na rekonstrukce objektů se budou pohybovat ve stovkách milionů korun, radní proto chtějí na opravy získat státní i evropské dotace, řekla dnes ČTK mluvčí města Dita Círová.

"Kromě toho oslovíme velké investory, kteří již dnes v Česku působí, aby se spolupodíleli na optimální proměně těchto areálů. Cílem je, aby výsledná rekonstrukce a oživení prostor byly přínosem pro město jako celek při co nejmenším zatížení rozpočtu," upřesnil místostarosta Bedřich Marek. Muzeum by podle plánů radních mělo být atraktivní a živé, aby přilákalo kromě zájemců o techniku a historii také turisty a mládež.

"Tkalcovské stroje umístěné ve vzorkovně jsou stále funkční, práci na nich by proto měly ukazovat zkušené tkadleny a rovněž návštěvníci by si mohli vyzkoušet své dovednosti v tomto oboru," řekla Círová. Také expozice varhan nabízí praktické využití, mohly by se v ní odehrávat například varhaní koncerty. Město současně řeší využití celého areálu zkrachovalé textilky, spolupracuje při tom se studenty univerzit i s projektanty a architekty.

Radní již získali státní dotaci 1,5 milionu korun na projektovou dokumentaci, která řeší příjezdové komunikace, napojení objektu na sítě a posouzení vlivů na životní prostředí. Areál Karnoly těsně sousedí s městským centrem, velké textilní provozy se na počátku 20. století rozvíjely na obou březích řeky Opavy. Řeku nyní lemují monumentální průčelí hlavních továrních budov, které jsou většinou prázdné.