Zatímco hasičům mrzla voda v hadicích, uvnitř Karnoly žár pohlcoval vzorkovnu, ve které se přes sto let vymýšlely nové látky a archivovaly vzorky.

Požár vypukl pár měsíců před generální rekonstrukcí, která měla bývalou textilku přeměnit na muzeum.

Jak vypadá Karnola dnes? Kolemjdoucí vidí jen zavřenou bránu a deskami zatlučená okna. Přitom na záchraně Karnoly pracují odborníci v projekční kanceláři, jedná se o ní na ministerstvech, krajském úřadě, v Národním technickém muzeu, v Národní knihovně i v zastupitelstvu, protože tato památka je majetkem města. „Nejdůležitější bylo zajistit, aby městu zůstala evropská dotace ve výši 95 milionů korun. Žádost o změnu termínu realizace a ukončení projektu byla úspěšně projednána na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR,“ uvedl Michal Skalka z krnovského odboru strategického rozvoje. Nový termín dokončení projektu je prosinec 2022, ten původní před požárem byl březen 2020. Kvůli požáru náklady na rekonstrukci Karnoly vzrostly ze 123 milionů na 171 milionů korun a to se ještě rychle zvyšují ceny stavebních prací. Policie ČR okolnosti požáru Karnoly stále vyšetřuje a čeká na expertizy znalců. „Věc je kvalifikována jako trestný čin obecného ohrožení. Z protiprávního jednání v Krnově jsou podezřelí dva nezletilí, jejich trestní stíhání je nepřípustné,“ uvedla krajská policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Záchranné práce se soustředily především na cennou sbírku vzorníků látek, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století. Po vyzdvižení z popela byly vzorkovníky zdokumentovány, zabaleny a na paletách odvezeny do mrazicích boxů společnosti Bidfood Czech Republic v Opavě, aby je nezničila plíseň. Jejich převoz do Prahy k vysušení a restaurování čeká na ratifikaci smlouvy mezi městem Krnovem, Národním technickým muzeem a Národní knihovnou. Vysoušení vzorníků bude probíhat asi dva roky. Náklady na zrestaurování vzorníků jsou odhadovány na šest až dvanáct milionů korun. Další miliony korun budou potřeba na obnovu strojů.