Strojní mlýn v Karlovicích je mimořádně zachovalou ukázkou prvorepublikové industriální architektury. Nedávno prošel komplexní rekonstrukcí, která zachovala původní historické hodnoty. Dnes zde sídlí vzdělávací centrum VÍCE Ve mlýně Karlovice, které pořádá výstavy, koncerty, osvětové akce i programy pro školy. Funguje také jako turistické infocentrum pro oblast Jeseníků. Spojuje ochranu životního prostředí a kulturního dědictví, propaguje krásy a zajímavosti přírody Jeseníků, a věnuje se dětem.

Mlýn je také součástí naučné stezky Cesta kolem vody a společně se sousední Kosárnou tvoří jeden z cílů Technotrasy, která propojila nejzajímavější technické památky Moravskoslezského kraje.

Kostel v Pelhřimovech byl opuštěná ruina se zřícenou střechou, když ho církev darovala Hnutí Duha. Kostel se podařilo zachránit, a díky tomu se do Pelhřimov vrací život.
Státní škrty se dotknou středověké památky v Pelhřimovech a rychty v Karlovicích

Zajímavostí je, že pohon strojního mlýna nezajišťovalo mlýnské kolo, ale turbína v náhonu. Přes den turbína poháněla stroje ve mlýně a ve večerních hodinách sloužila coby zdroj elektřiny pro veřejné osvětlení obce. Jelikož stojí strojní mlýn hned u Kosárny, mohl by se stát do budoucna dalším vítaným turistickým lákadlem.

V sobotu 27. května v 15 hodin na Kosárně začíná slavnostní vernisáž výstavy prací žáků - seniorů ZUŠ Krnov s názvem Ten náš kraj. V Karlovicích na začátku programu vystoupí žáci ZUŠ Bruntál, pobočka Vrbno pod Pradědem.