IHNAČÁKŮV STUDENECKÝ KAPR NA PAPRICE

Marcel Ihančák je slovenský kuchař žijící na Moravě v Mikulově. Je to gastronaut oceněný dvěma michelinskými hvězdami, který vařil i se světoznámým Jamiem Oliverem. Pro publikum v Karlově Studánce připravil Studeneckého kapra na paprice a kapustovou přílohou. Kapr se nakrájí na malé kousky, přidá se česnek, černé koření, paprika, sůl, pepř.

„Dvě třetiny času necháme kapra ležet na kůži, aby byla křupavá,“ řekl Ihnačák a zažertoval: „Je treba, abyste slyšeli i slovenský jazyk a nezabudli, že sme kedysi boli spolu. Keď je mäso tvrdé na povrchu, tak je hotové.“

Fotogalerie: Marcel Ihnančák v Karlově Studánce

Na další chod připravil telecí kotletu se závitky a Moravský bramborový salát. „Telecí nakrájíme, naklepeme přes folii. Šalvěj a pepř dáme na maso, přes to sardelky. Stočíme do závitku a pečeme na 220 °C na grilu na olivovém oleji. Salát je z červené a jarní cibulky, malých okurek, vajíček, olivového oleje, pepře a vínového octa. Majonéza se nepřidává,“ vysvětloval slavný kuchař. Pak posílal ochutnávky z pódia k publiku.

FICHTNEROVO KONFITOVÁNÍ

Televizními celebritami se mohou stát nejen sportovci, modelky, herci a tanečníci, ale také kuchaři. Marka Fichtnera známe jako jednoho z porotců televizní soutěže Masterchef. V Karlově Studánce

Fichtner vzpomínal, jak pro něj bylo těžké, když byl snímán devíti kamerami, protože zpočátku měl problém mluvit i před jednou kamerou. Byl překvapený, kolik kuchařských talentů televizní soutěž našla.

Jedním z receptů, který si pro svou show nachystal, byl Gravlax. Ryba se rozdělí na dvě filety, a k nim se připraví směs ze soli, cukru, citrusu, kopru, čerstvého zázvoru, bylinek a červené řepy. Filety se obalí ve směsi a dají se zakryté fólií marinovat do lednice.

K rybě vyráběl i domácí bylinkovou majonézu a švýcarské rösti z přílohových brambor. Připomenul, že ryba musí být správně naporcovaná a stažená z kůže, aby byla měkká i pěkně křupavá. Druhým chodem byla králičí stehna s bylinkami, česnekem, kachním sádlem a anglickou slaninou. Pak vysvětlil, jak funguje proces konfitování, při kterém se marinované maso pomalu dusí ve vlastní šťávě několik hodin. V jeho případě probíhalo konfitování až čtyři hodiny v tuku při teplotě 90°C.

Připravil také skvělé králičí hřbety s máslem, lardem (italským masem), česnekem, estragonem a tymiánem, které se pečou v troubě půl hodiny při teplotě 160°C. K hřbetům uvařil silnou králičí omáčku a krémovou polentu. Vyzdvihl roli másla, které je při přípravě pokrmů nositelem chuti.

Diváci se dozvěděli, že mezi jeho oblíbené kuchařské suroviny patří houby lišky, bílý chřest a lardo. V říjnu bude otvírat restauraci Červený Jelen v centru Prahy, zaměřenou středoevropskou kuchyni. Název má spojitost s mecenášem umění hrabětem Františkem Antonínem Sporckem, který prohýřil peníze a pak se mu začaly zdát sny o létajících červených jelenech.