Film Marie Poledňákové „S tebou mě baví svět“ zvítězil v anketě Nejúspěšnější komedie století, která provázela sté výročí české kinematografie. Získal také ocenění Zlaté jablko za nejúspěšnější dětský film století.

Návrat na místo činu

Natáčení komedie, kterou všichni chtějí vidět znovu a znovu, slaví čtyřicáté kulatiny. Zatímco chatařské scény filmaři natáčeli v Beskydech, scény kolem koncertu „Sladké mámení“ je zavedly do Karlovy Studánky v Jeseníkách.

Herec Pavel Nový se v roce 2019 vrátil do Karlovy Studánky, aby vzpomínal na natáčení v zimě 1982. Dokonce ukázal slavný balkon, ze kterého skočil jako filmový tatínek Pepa. Obešel se bez kaskadéra.Herec Pavel Nový pro Deník nejen zavzpomínal na natáčení v zimě 1982, ale ukázal i slavný balkon, ze kterého skočil jako filmový tatínek Pepa. Obešel se bez kaskadéra.Zdroj: Deník / Andrea Martínková

Herec Pavel Nový, který ve filmu zářil v roli zvukaře Pepy Bednáře, se divákům vryl do paměti také legendárním skokem z balkonu. Hotelový balkon Slezského domu je dnes poutním místem filmových fanoušků a také atrakcí, kterou v Karlově Studánce hledají lázeňští hosté i turisté.

V době natáčení bylo Pavlu Novému 34 let. Do Karlovy Studánky se naposledy vrátil loni na podzim, aby si s místními pamětníky oživili vzpomínky na natáčení před čtyřiceti lety.

Večerní Karlova Studánka:

Karlova Studánka v zimě:

Skok z balkonu a song o Karlově Studánce

O veselé historky z natáčení v podání skvělého vypravěče Pavla Nového je takový zájem, že se staly základem zábavného představení „S tebou mě baví svět, aneb ze - mě se zachvěla“. Autorem pořadu je písničkář Břetislav Sekáč Čaňo, jenž vystupuje v roli moderátora a má na starosti hudební doprovod.

Písničky, jenž hraje se skupinou Sekáč a přátelé, v Karlově studánce provázela Dana Horáková (flétna a zpěv) a Rostislav Máca (baskytara), který je také manažerem a producentem projektu. Hostují nejen v Karlově Studánce, ale vystupují s tímto programem po celé republice.

Břetislav Sekáč Čaňo - Karlova studánka:

Zdroj: Youtube

Některé písně Břetislava Sekáče Čaňa jsou inspirované kouzelným prostředím Karlovy Studánky, kde občas pobýval jako lázeňský host. Jednou se potkal s Pavlem Novým v pražském divadle Ypsilon.

„Ty jsi skákal ze Slezského domu a já o Karlově Studánce píšu písničky, dejme to dohromady,“ nabídl tehdy písničkář herci. Pavel Nový přikývl a tak vzniklo pásmo věnované Komedii století a současně lázním Karlova Studánka. „Režisérka Marie Poledňáková nám to posvětila,“ dodal zpěvák Čaňo.

Otužilec ze Šumavy

Program v zaplněném sále lázeňského domu Libuše zahájil song s příznačným názvem Karlova Studánka: „Ať už v lázních Letních nebo na Libuši spadne z tebe ostych, čistíš tělo, duši.“

Karlovu Studánku navštívil herec Pavel Nový s pořadem „S vámi mě baví svět … a ze mně (země) se zachvěla“. V zaplněném sále vyprávěl veselé historky, ale nevyhýbal se ani vážným tématům.
Pavel Nový: Jeden čas o mně psali, že jsem herec, který odmítá kaskadéra

Pavel Nový samozřejmě dorazil ve svých tradičních kraťasech, takže publikum hned mělo možnost se zeptat jak přišel ke svému oblíbenému outfitu. Pavel Nový se jak známo rád se otužuje. Kraťasy začal nosit už když vyrůstal na Šumavě. Když v zimě spadl do pivovarského rybníku, ani se nešel domů převléct a dál si hrál venku ve zmrzlých teplákách.

„Na Šumavě byla povinnost lyžovat. Byl jsem stále venku a věděl, že v sedm je večeře, a to se nesmělo prošvihnout. Jakmile zazvonilo klekání, tak jsme přišli třeba i z Německa na sedmou hodinu na večeři,“ vyprávěl v Karlově Studánce herec a všestranný sportovec Pavel Nový.

Herec Pavel Nový
Pavel Nový: Co tě nezabije, to tě posílí. Dělal jsem dělníka, číšníka i šoféra

Hovořil o šťastném dětství v Železné Rudě. „Měli jsme báječnou učitelku, nepamatuji si, že bychom se něco učili, ale na konci první třídy jsme všichni uměli číst, psát a počítat. Doma jsme jedli německé houby, proto umím německy,“ žertoval umělec. Nezapomněl zmínit, že má doma medaili za bavorsko-české přátelství.

Namočili Matýska do šípkového čaje?

„Byl Matýsek opravdu namočený do šípkového čaje?“ zazněl další dotaz z publika. Herec prozradil, že čaj byla jen nabarvená voda a tato scéna se točila v ateliéru. Natáčeli ji celkem na pětkrát.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Malého Matýska během natáčení nosíval na chalupu v Beskydech v krosně. Při této příležitosti si oživil vzpomínky na dobu, kdy se ve Vysokých Tatrách živil sedm let jako nosič a každý den vystupoval na vrcholy velehor a v jakémkoliv počasí.

Dětské slzy byly opravdové

Do konkurzu na dětské role ve filmu se přihlásilo na 6000 dětí. Do užšího výběru jich postopilo 450. Došla řeč na výběr kluka, který hrál Pepína. V ateliéru na Smíchově bylo narváno a předškoláci dostali za úkol říct nějaký sprostý vtip.

Július Satinský.
Július Satinský byl věčný srandista, suplující učitel i odvážný provokatér

V pořadí pátý z nich zaujal Pavla Nového tak, že se za něj přimluvil u režisérky. Přišlo mu, že pětiletý kluk svou podstatou je herec. A tak se Cyril Křůpala alias Pepíno svou životní rolí zapsal do české kinematografie.

Pavel Nový vzpomínal, jak Pepínovi reálně „utíral zadek“ zasněženým jehličím, protože Marie Poledňáková požadovala, aby dítě ve scéně brečelo. Když Cyril Křůpala odrostl dětským létům, odmítl se s hereckým mistrem Novým bavit kvůli této scéně s opravdovými dětskými slzičkami.

Natáčení 9. dílu krimiserálu Místo zločinu Ostrava v Karlově Studánce.
Šéf Kříž jako Poirot. Místo zločinu Ostrava přinese příběh z Karlovy Studánky

Marie Poledňáková si nepřála, aby se děti učily scénáře, anebo dopředu znaly děj. Chtěla aby reagovaly bezprostředně a improvizovaly. Děti jen tušily, co se od nich čeká před kamerou.

Proč právě Karlova Studánka?

Pavel Nový dostal dotaz, zda herci během natáčení cítili, že tento film bude výjimečný. „Tušili jsme to, ale nevěděli v jakém směru,“ odvětil herec a hned přidal příhodu, jak kolegyně Eliška Balzerová hlavou rozbila lustr, až vznikl zkrat.

A proč se vlastně film natáčel v Karlově Studánce, když se rodinná rekreace odehrává v Beskydech?

Sladké mámení:

Zdroj: Youtube

„Protože jsou zde nízko balkony,“ odpověděl Pavel Nový, a nechal publikum chvíli přemýšlet nad výškou hotelových balkonů v Beskydech. Pak přiznal, že hlavním důvodem byly vhodné prostory na koncert Zdeny Studénkové a její Sladké mámení.

Skok z balkonu do krabic

Samozřejmě Nový musel vyprávět hlavně o svém památném skoku z okna, který jako sportovec zvládl bez kaskadéra.

„Pod ten levý balkon úplně na konci Slezského domu jsme si naskládali na hromadu krabice. Do nich jsem pak skočil.“ Poté Pavel Nový vyzvídal, kdo v publiku má zkušenost se skákáním z okna a hned nabídl své zkušenosti odborníka na skoky do krabic.

S tebou mě baví svět, trailer:

Zdroj: Youtube

Nezapomněl probrat ani scénu se zlomenými lyžemi Rossignol, které byly před čtyřiceti lety v Československu považované za luxus a vzácnost. Lyže Rossignol na natáčení zapůjčil producent Jan Balzer, manžel Elišky Balzerové. Když se při natáčení zničily, Jan Balzer je hořce oplakal.

Pohoda v lázních

V pásmu písniček a povídání zazněly písně jako Pohoda v lázních, Píseň o těch náročných procedurách v lázních Karlova Studánka nebo Óda na lázeňskou jídelnu. Pavel Nový razí heslo „Cokoliv děláš, rehabilituješ.“ A vyprávěl o svém léčebném pobytu v Kladrubech, kde ho doslovně řečeno „postavili na nohy“.

Večerní Karlova Studánka bez lidí a s vánoční nasvícenou atmosférou.
Co všechno nabízí Karlova Studánka? Perla Jeseníků okouzlí i v zimě

Břetislav Sekáč Čaňo dostal dotaz, jak se svou kapelou přečkali dobu covidovou. Natočili folk rock popové album „A rád žít dál…!“, které zdává hold nedávno zesnulým muzikantům Petru Opočenskému a Milanu Černohouzovi. Kapela doprovází například Vlastimila Harapese při jeho vystoupení.

Pořad v Karlově studánce skončil za dlouhých ovací publika. Popřejme komedii S tebou mě baví svět, aby si získala srdce další generace fanoušků. Zároveň popřejme mnoho štěstí a zdraví režisérce a scénáristce Marii Poledňákové, která letos v září oslaví osmdesát let. Zbývající dva tatínci Július Satinský a Václav Postránecký se na nás už dívají z hereckého nebe.

Křivky v Karlově Studánce vysedávají na křižovatce přímo mezi auty. Květen 2021.
V Karlově Studánce nalétávají ptáci křivky mezi auta. Potřebují to, jako sůl

„Další vystoupení v Karlově Studánce naplánované nemáme, respektive nemáme konkrétní termín, ale v létě by měla proběhnout větší akce ke 40. výročí filmu S vámi mě baví svět, které se doufám zúčastníme,“ zakončil manažer projektu.