Při založení v SDH působilo 72 členů, z toho 58 mužů a 14 žen. Nyní tvoří aktivní jádro dvanáct členů. „Hasiči tvoří v obci podstatnou složku společenského života. Pomáhají nejen při akcích pořádaných obcí,“ představila hasiče Radka Chudová, starostka Karlovy studánky.

Velitel Chuda působí ve sboru 30 let

Velitelem JSDH je Martin Chuda, který letos slaví 30. výročí působení u sboru a zároveň 20. výročí svého velitelství. „Hasičina se musí dělat srdcem. Všichni členové jsme jedna velká hasičská rodina. Ve Studánce jsme skvělá parta, která se schází nejen u zásahů. Při práci se jeden na druhého můžeme spolehnout,“ zmiňuje náčelník hasičů v obci, která je plná dřevěných staveb. 

Důvodem k založení sboru byla ochrana dřevěných horských budov. Stavby v Karlově Studánce jsou tvořeny rámovou nebo hrázděnou konstrukcí. Všude je plno dřeva. Tyto místně specifické domy si přímo žádají o požární zabezpečení.

„Požární ochrana dřevěných budov je naší dlouholetou tradicí a prioritou. Skoro všechny zdejší objekty patří mezi kulturní památky. V lázeňských domech jako je Libuše, Slezský Dům a Bezruč bývá velká koncentrace lidí a v případě požáru nebo jiné katastrofy by se jednalo o obrovské nebezpečí a ohrožení mnoha lidských životů a majetku,“ shrnul zdejší specifika Martin Chuda.

Jednu z budov zdobí freska svatého Floriána, patrona hasičů.

Spolupráce s horskou službou

Hasičům z Karlovy Studánky pogratuloval k devadesátému výročí generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček i ředitel územního odboru HZS MSK Jiří Patrovský.

Karlova Studánka v zimě.
Jak se žije v perle Jeseníků - Karlově Studánce? Pojďte s námi na návštěvu

Zdejší hasiči mají specifické postavení v tom, že vysokohorské prostředí Jeseníků zahrnuje těžko přístupné oblasti a drsné klima. Odstraňují stromy z komunikací a nacvičují zásah u lesních požárů v odlehlých oblastech bez přístupových cest. Zároveň spolupracují s Horskou službou ČR na Ovčárně při hledání ztracených osob.

Kolem Pradědu se za mlhy a chumelenice ztratila už spousta návštěvníků. „Jednu polskou turistku, jež se ztratila v údolí Bílé Opavy, jsme tahali po pás ve sněhu,“ vzpomíná velitel hasičů.

V koronavirové době si zatančili

V době nouzového stavu a přísných proticovidových opatření hasiči pobavili veřejnost výzvou Corona Virus Dance Challenge. Zatančili si v hasičských mundúrech a pak své choreografie zveřejnili prostřednictvím videokanálu Youtube. Na tento song si zatančili také hasiči z Karlovy Studánky.

V klipu čtyři muži a jedna dívka předvedli tanec na známou hudbu. Přidali se k mnoha dalším jednotkám bezpečnostních a záchranných složek ČR, které zveřejnily své videoklipy.

Zdroj: Youtube

Hasička Jana Došková navrhla klip secvičit, aby ukázali, jak je důležité si během epidemie zachovat veselou mysl. Zároveň to bylo poděkování všem, kteří se v těžké době zasloužili o bezchybné fungování Integrovanému záchrannému systému ČR.

Hasičům chybí mládež

Jiří Patrovský i Vladimír Vlček popřáli hasičům k 90. výročí hlavně dostatek nových adeptů, kteří budou pokračovat ve šlépějích svých předchůdců. Nedostatek mladých dobrovolníků je podle velitele jednotky Martina Chudy skutečně problém.

Dobrovolní hasiči působí v Karlově Studánce  už 90 let.Dobrovolní hasiči působí v Karlově Studánce už 90 let.Zdroj: Deník/Andrea Martínková

„Podařilo se mi pro JSDH Karlova Studánka zajistit všechno od vybavení vozidly přes finance, techniku až po personální obsazení. Už je ale čas, aby nastoupil někdo mladý s novými nápady a impulsy. Když mladí po škole odchází jinam, snižuje se i počet dobrovolných hasičů. Ubývá tu rodin s dětmi. Nemáme hasičskou omladinu. Dříve jsme sami pořádali sportovní hasičské soutěže a účastnili se soutěží v požárním sportu. Nyní při nízkém počtu členů už to tak nelze dělat. A to mne mrzí,“ uzavřel velitel dobrovolných hasičů Martin Chuda.

Hotel Hubertus v roce 2001 a 2002 vyhořel do základů. Asi po deseti letech se ho podařilo znovu postavit.
Z historie Karlovy Studánky: Hotel Hubertus někdo dvakrát úmyslně zapálil

Práce dobrovolných hasičů je vykonávaná dobrovolně ve volném čase s nárokem na velmi nízkou finanční odměnu.

"JSDH Karlova Studánka je zařazena do kategorie JPO II. To znamená, že se jedná o JPO s územní působností. Jedná se o velmi spolehlivou a hlavně pracovitou JPO. V posledních letech se díky představitelům obce a kraje dočkala nejen nové hasičské zbrojnice, ale i spolehlivé techniky nutné pro svou činnost,“ uzavřel Jiří Patrovský, ředitel ÚO HZS MSK v Bruntále.

Radka Chudová, starostka obce Karlova Studánka.
První dáma malebné Karlovy Studánky už byla díky své nátuře i terčem útoků