Mnozí vědci a lékaři ale o účinnosti této metody pochybují. V roce 2007 dokonce čeští skeptici ze spolku Sisyfos udělili Karlu Erbenovi Bludný balvan, což je žertovná anticena za hlásání nevědeckého bludu.

Karel Erben svou teorii biochemického zdraví několikrát představoval v rozhlasových i v televizních pořadech, byl hostem Daniely Drtinové i Jaroslava Duška.

Krnovanům se Karel Erben osobně představí v pátek 18. března ve středisku volného času Méďa. Od 17.30 do 19 hodin bude hovořit o své knize Homocystein, civilizační choroby a zdraví. Také bude odpovídat na dotazy. Vstupné je dobrovolné.

Jeho metoda je založena na regulaci aminokyseliny homocysteinu (Hcy), která se v organismu zapojuje do řady metabolických procesů. Karel Erben je přesvědčen, že vysoká hladina Hcy je hlavní příčinou mnoha civilizačních chorob, takže jim lze snadno předcházet regulací Hcy, a to pomocí vitaminu B a kyseliny listové.

Přestože tuto formu léčby a prevence zatím stát neuznal a pojišťovny ji neproplácí, Karel Erben ji neúnavně propaguje a popularizuje.

„Česká republika je jedna ze zemí, kde se lékařsko-farmaceutické lobby ještě daří držet pod pokličkou objev příčiny civilizačních chorob. Proto se poznatky vázané k tomuto objevu u nás zatím nevyužívají ani při léčení, ani v prevenci ke zlepšení zdraví obyvatelstva.

Před lety jsme ve Svazu pacientů očekávali, že české zdravotnictví přijme s nadšením objev ihned," komentoval situaci na svých stránkách Karel Erben, podle kterého by bylo možné pouze měřením Hcy a přesným dávkováním vitaminů celoplošně zlepšit zdravotní stav obyvatelstva.

Jedním z těch, kdo dlouhodobě spolupracují s Karlem Erbenem, je také Milan Dominik Šimčák z Krnova, který se rozhodl uspořádat páteční besedu ve středisku Méďa.