V minulých letech uspěl psovod Valošek několikrát po sobě na prestižní soutěži se psem Bakem. Devítiletý obranář je však již v penzi a dožívá u Valošků doma.

Letos se zkušený psovod rozhodl, že do soutěže nastoupí ve zcela odlišné kategorii, a to do soutěže psů specialistů. Šestiletý Kapitán dokázal během mistrovství získat nad konkurenty ze všech krajů republiky mírný náskok. Nakonec se svým psovodem zvítězili o několik desítek bodů.

„Kapitán odvádí po celou dobu standardní výkony a je jedno, zda se jedná o přípravu, službu či soutěž. Pes ani vlastně nepozná, že se jedná o hru a ne skutečnou práci,“ popsal výkon svého kolegy a věrného kamaráda Jiří Valošek.

Bak a Kapitán jsou zcela odlišní. Valošek je má však oba rád. Psů má doma hned dvanáct. „Bak byl ostrý a jako kolegu mě nikdy nenechal na holičkách. Byl na něj spoleh. Tak všestranného a věrného psa má psovod jednou za život. Kapitán je zcela jiný. Rád si hraje a z toho vychází jeho talent k vyhledávání předmětů. Jako vynikající aportér má velký potenciál stát se dobrým psem specialistou. To potvrdil nejen na závodech, ale zejména ve službě,“ řekl Jiří Valošek.

S Kapitánem pomáhají i jiným složkám při vyhledávání omamných látek. „Někdy pomáháme kolegům z Vězeňské služby vyhledávat omamné látky ve věznicích. Byli jsme třeba na Mírově či v Opavě. V takto stresujícím prostředí se Kapitán chová skutečně výjimečně,“ podotkl psovod.

Dvojici nyní čeká běžná policejní práce. Ta však nesmí být stereotypem, jinak by Kapitána mohla přestat bavit. „Vidíte. Na stereotyp není čas,“ zakončil Jiří Valošek, kterého po telefonu zavolali k dalšímu případu.