V řadě obcí našeho regionu jdou do voleb kandidátky sestavené výhradně ženami. Ženy v Bohušově dokonce sestavily dvě kandidátky: Ženy v obci a Ženy v obci Bohušov. I v Karlově Studánce mají Sdružení žen obce Karlova Studánka. Ve Václavově se místním voličkám i voličům nabízí Ženské Fórum.

V Osoblaze o hlasy usiluje Osoblažské sdružení matek. I druhá kandidátka je zaměřena tímto směrem, alespoň podle názvu Rozvoj Osoblažska - spokojená rodina. V Razové kandiduje Český svaz žen - Sdružení nezávislých kandidátů. Ve Slezských Pavlovicích je kandidátka s jednoduchým názvem Ženy.

Mladí a staří

Existují i generační kandidátky, třeba v Bohušově mají kandidátku Mladí v obci. A naopak v Úvalně chce hájit zájmy nejstarších Občanské sdružení seniorů obce Úvalno.

Hasiči a sportovci

Najdeme zde také vymezení podle zájmu. Třeba v Janově kandiduje Sdružení nezávislých kandidátů Sportovci. V Miloticích je Sdružení nezávislých kandidátů za sportovní Milotice nad Opavou, ve Světlé Hoře Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj obce a podporu sportu. V Rudné pod Pradědem bude zájmy sportovně založených občanů nabízet Strana pro sportovní účely.

Také hasiči se uchází o hlasy voličů. V Karlově Studánce má kandidátku Sbor dobrovolných hasičů obce. V Malé Morávce je kandidátka Sbor dobrovolných hasičů Malá Morávka a v Roudně jdou do voleb Hasiči Roudno - sdružení nezávislých kandidátů.

Volební program v názvu mají třeba v Bohušově, tak se kandidátka jmenuje Bez korupce, další Rozvoj podnikání a služeb a nebo Za lepší obec pro všechny. V Břidličné je volební subjekt s dlouhým názvem Nezávislí kandidáti pro krásnější Břidličnou, Vajglov a Albrechtice u Rýmařova ne slovy, ale činy.

Každý sám za sebe

Stejně jako v Býkově – Láryšově, kde kadiduje dvanáct lidí každý sám za sebe, jsou i v dalších obcích kandidátky s jediným jménem a jediným kandidátem. Třeba v Hlince, tam je kandidátka Ing. Petr Škola. Další kandidátka v Hlince se jmenuje Ing. Zbyněk Škola.

V Janově je to Ludmila Fojtíková. V Karlovicích je kandidátka Václav Hochman, nezávislý kandidát-2010. V Malé Štáhli Nezávislý kandidát, Antonín Lašák. V Miloticích Jan Palupčík, nezávislý kandidát. V Malé Morávce nezávislá kandidátka Zdeňka Rončáková. Ve Slezských Pavlovicích Miroslava Rygelová a v Zátoru Miloslav Ovčáček, nezávislýkandidát.