Příznivcům Strany Zelených (SZ) letošní senátorské volby přinesly překvapení. Na jejich kandidátce našli starostku Zátoru Salome Sýkorovou, známou podporovatelku heřminovské přehrady. Tím SZ do kampaně vnesla téma přehrady.

Připomeňme, že zatímco přehrada ochrání Zátor před povodněmi, část Nových Heřminov kvůli ní skončí pod vodou.

ZELENÝ SENÁTOR ŠTĚTINA

Nabízí se srovnání postojů Salome Sýkorové a Jaromíra Štětiny, který se stal senátorem za Zelené v roce 2004.

Štětina několikrát přijel do našeho regionu diskutovat s občany i se starosty. Zajímalo jej, proč před rozhodnutím o stavbě přehrady v Nových Heřminovech nebyly hledány a zkoumány šetrnější metody, jak lze za srovnatelné peníze ochránit horní tok řeky Opavy včetně přítoků.

Krnovský zastupitel za ODS a podporovatel přehrady Jiří Veverka kvůli tomu dokonce hlasitě protestoval, protože město umožnilo senátorovi Štětinovi diskutovat s občany v městské Felmmichově vile.

PŘEHRADA OCHRÁNÍ ZÁTOR

V případě úspěchu by Salome Sýkorová jako senátorka měla zastupovat zájmy nejen svých spoluobčanů v Zátoru, ale také svých sousedů z Nových Heřminov.

V roce 2014 Salome Sýkorová zorganizovala pro veřejnost akci s názvem „Nejsme lhostejní, bojíme se povodní a chceme být chráněni", na které pracovníci Povodí Odry v zaplněném sále představili projekt přehrady. Na tuto akci do Zátora přijeli také zástupci Krnova a Nových Heřminov.

V diskusi chtěl jménem Nových Heřminov vystoupit vodohospodář Václav Čermák, aby přítomné občany upozornil na nepravdivé informace v prezentaci Povodí Odry a vysvětlil jim stanovisko sousední obce k protipovodňové ochraně.

Salome Sýkorová ale Čermákovi neudělila slovo a ukončila diskusi hned na začátku, aby zabránila dialogu mezi zastánci a odpůrci přehrady. Čermák na to poté reagoval otevřeným dopisem starostce Zátoru.

HNUTÍ DUHA JESENÍKY PROTI SÝKOROVÉ

Krátce před volbami ekologické Hnutí Duha Jeseníky vyzvalo Stranu Zelených (SZ), aby nepodporovala Salome Sýkorovou v senátorské kampani.

„Strana Zelených si zahrává s důvěrou voličů. Nemůže ve svém předvolebním programu slibovat k přírodě šetrná protipovodňová opatření a současně mít na kandidátce ženu, která je zde u nás pověstná nekompromisním prosazováním stavby přehrady v Heřminovech. To je klamání voličů.

Paní starostka je známá tím, že nekolegiálně a dlouhodobě prosazuje řešení protipovodňových problémů v obci Zátor na úkor sousední obce Nové Heřminovy. Namísto toho, aby sousedům pomohla v jejich zápase se státním molochem Povodí Odry, který již léta zkresluje údaje ve svých studiích," uvedl koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil ve svém stanovisku ke kandidátce SZ.

CHCI JEN CHRÁNIT OBČANY

Salome Sýkorová na kritiku reagovala argumentem, že přehrada se týká také Brantic, Krnova a dalších obcí níže po toku řeky Opavy, takže tuto problematiku nelze zužovat jen na Zátor a Heřminovy.

„S panem Dokoupilem se známe dost let na to, abych skutečně brala vážně jeho slova o mých politických ambicích na úkor občanů Nových Heřminov. Nejsem součástí žádné kampaně, která je má za úkol zničit. Jsem pouze starostkou obce, která byla velmi poničena povodní v roce 1997.

Dlouhých 20 let naši občané volají po ochraně před vodním živlem. Já nečiním nic jiného než to, že je chci ochránit. Jednání o protipovodňové ochraně byla vedena vždy korektně a slušně," odpověděla Sýkorová Dokoupilovi na jeho kritiku.

ZELENÍ: TÉMA NA HRANĚ

Salome Sýkorová kandidovala do Senátu za Evropské demokraty (SNK ED) na společné kandidátce se Stranou Zelených (SZ).

Na Dokoupilovu kritiku reagoval také Roman Anderle, předseda SZ v Krnově: „Pravda je taková, že Salome Sýkorová je zastánkyní stavby přehrady, ale už není taková, že by ji tvrdě prosazovala. Otevřeně přiznám, že toto téma je tématem na hraně ve společné kandidatuře SNK-ED a SZ.

Společně se o tomto tématu otevřeně bavíme a jinak se v 95 procentech programově shodneme. S přihlédnutím k tomu, co paní starostka Zátoru dokázala s obcí a jak pracuje v radách mikroregionu a euroregionu, není lepšího kandidáta v těchto senátních volbách," odpověděl Dokoupilovi Roman Anderle, předseda krnovské organizace SZ, který byl současně členem týmu senátní kampaně Salome Sýkorové.

V Zátoru volila Sýkorovou do senátu polovina voličů a i v sousedních Heřminovech získala přes deset procent. Celkově Sýkorová skončila pátá a do druhého kola nepostoupila.