První z nich se v pondělí 22. září vpodvečer konala v sále Loutkového divadla v Opavě. Na palčivé otázky moderátorek Kateřiny Gerykové a Gabriely Lefendy odpovídalo šest kandidátů z různých politických stran a seskupení.

Své postoje zejména k problematice Heřminovské přehrady a stále chybějícího dopravního napojení Opavska na dálniční síť představili Zbyněk Stanjura (ODS), Jaroslav Palas (ČSSD), Petr Adamec (KDU-ČSL), Zdeněk Frélich (SZ), Jitka Hanusová (KSČM) a Pavel Smolka (Osobnosti kraje).

Ti ale na úvod diskuse nejprve hodnotili, co se za uplynulé čtyři roky v kraji podařilo udělat, a co naopak jako úspěšné hodnotit nelze. „Podařilo se budování nemocnic v Opavě a Krnově. Nepodařila se ale především zajistit plynulá průjezdnost mezi Opavou a Ostravou – to vidíme jako nedostatek vedení kraje,“ nebral si servítky hned od začátku Jaroslav Palas.

Ostatní kandidáti však hovořili během svých úvodních proslovů spíše o kladech. „Povedlo se přivést Hyundai a další významné investory. Ruku v ruce s tím se začínají v kraji stavět byty a kanceláře, snižuje se nezaměstnanost,“ vyjmenoval úspěchy minulého období Zbyněk Stanjura.

Další informace o tom, jak slovní přestřelka mezi všemi kandidáty dále probíhala, čtěte v Deníku ve středu 24. září. Záznam debaty naleznete ZDE.