Strážníci Městské policie Krnov v lednu vyjížděli už ke dvěma případům zraněných káňat. Proč je v současné době víc takových případů?

„Káně lesní je synantropní druh, protože mu v něčem pomáhá lidská činnost. Jednak má na přehledných polích větší šanci zahlédnout a ulovit hlodavce než v divočině, a také rádo sbírá sražená a přejetá drobná zvířata kolem silnic, než ho předběhne liška. Právě proto lze v těchto dnech často pozorovat káňata, jak číhají u silnic na okraji polí bez sněhu,“ uvedl Martin Bodešinský z krnovského Střediska ekologické výchovy (SEV), který 11. a 15. ledna přebíral od strážníků zraněná káňata.

Někdy zraněným zvířatům dokáže pomoct sám, jindy je nutná spolupráce se záchrannou stanicí v Bartošovicích. A někdy jsou zranění tak vážná, že úhynu nelze zabránit.

Sloupy s lidskými tvářemi jsou atrakcí krnovského nádraží. Parafráze Výkřiku se zjevila náhodou. Jde o dílo neznámého posunovače.
Unikátní atrakce na krnovském nádraží: Sloupy s lidskými tvářemi

PROUD ZABÍJEL

Číslo městské policie Krnov vytočil občan, který v pátek 11. ledna odpoledne našel zraněné káně lesní v zahradě na Chářovské ulici.

„Strážníci o příjezd na místo požádali pracovníka SEV. Ten zjistil, že pták pravděpodobně narazil do drátů elektrického vedení,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Podezření na úraz proudem se bohužel potvrdilo.

Odborníci ze záchranné stanice v Bartošovicích konstatovali, že káně má spálený běhák, což je typický úraz elektrickým proudem.

„V tomto případě pokus o záchranu nedopadl tak, jak bychom chtěli. Vzhledem k rozsahu komplikovaného zranění bylo jediným východiskem káně utratit,“ popsal Bodešinský smutný konec tohoto případu s tím, že zranění na drátech elektrického napětí jsou u káňat časté.

Ilustrační foto.
Přichází mrazy, spánek v parku už je o zdraví
Krnovský rodák Erwin Schinzel byl významný sochař. Zesnul 27. prosince 2018 ve věku 99 let.
Sochař Erwin Schinzel rád vzpomínal na rodný Krnov

SRÁŽKU S AUTEM KÁNĚ PŘEŽILO

V mrazivém počasí káně při hledání potravy často využívá klouzavý let nízko nad zemí, aby šetřilo energii. Někdy při hledání promrzlých hlodavců letí tak nízko, že ho může srazit auto.

Na chodníku v Krásných Loučkách občané 15. ledna zpozorovali dravce, který nemohl létat. Přivolali městskou policii, a ta opět zkontaktovala vedoucího SEV Martina Bodešinského.

„Ten na místě zjistil, že jde o káně lesní bez zranění, pouze otřesené, pravděpodobně po strážce s vozidlem,“ informovala Dita Círová.

Požární hlásič - ilustrační foto
Tři mrtví při požárech za víkend. Hasiči apelují i na zdravý rozum

Budešinský káněti zajistil odpočinek na klidném místě, a 16. ledna se s ním vydal do přírody otestovat, zda ztráta leteckých schopností byla dočasná nebo trvalá.

„Pravděpodobně šlo o otřes mozku po srážce s autem. Do rána všechny problémy odezněly. Při testu jeho aktuální kondice se káně chovalo jako zdravý vitální jedinec, a okamžitě uletělo,“ popsal Bodešinský druhý lednový případ.

V přírodě se káně lesní obvykle dožívá asi deseti let. Kromě aut a rozvodů elektřiny populaci káňat nejvíc ohrožuje masivní kácení lesů, kde mají hnízdiště. Káňata tvoří monogamní páry, které spolu vydrží celý život a společně se starají o krmení mláďat. Obvyklé složení jídelníčku prozrazuje starší druhové označení káně myšilov. V Evropě patří k nejhojnějším dravcům.

Předseda představenstva Evropského distribučního centra EDC Dalibor Tesař v minulém volebním období jednal s krnovskými zastupiteli o zápachu z asfaltu. Hnutí ANO v říjnovém memorandu slíbilo řešit téma asfalt hned po volbách, ale prý to časově nestíhá.
Závazek z memoranda ANO splnit nestihlo
Vedle silnice za zábradlím začíná svah, který patří kraji. Dole pod svahem leží pozemky města.
Svah u silnice město nechce ani zadarmo