VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamil Trávníček: Chceme školu na úrovni

/ROZHOVOR/ Krnovská Základní umělecká škola (ZUŠ) je škola, jejíž věhlas přesahuje hranice nejen města a okresu, ale i České republiky. A dokonce i Evropy. Dechový orchestr mladých Krnov vyjel loni na festival do Pekingu a zapůsobil tam tak, že letos pozvali organizátoři jiného významného festivalu krnovské hudebníky do Číny znovu.

18.11.2017
SDÍLEJ:

Kamil TrávníčekFoto: archiv

Ale tento úspěch není zdaleka jediný. Žáci krnovské základní umělecké školy vyhrávají významné soutěže a jsou pravidelně oceňováni městem. Přesto ani tyto úspěchy nejsou podle ředitele školy to nejdůležitější.

„Chceme vést děti hlavně k lásce k umění,“ říká Kamil Trávníček, který stojí v čele ZUŠ od roku 2011. Školu navštěvuje v tomto školním roce 563 žáků, kteří mohou studovat hudební, taneční, výtvarný nebo literárně-dramatický obor.

Základní uměleckou školu Krnov vedete sedmý školní rok, jaká je vaše vize? Kam chcete školu posunout?

Rozhodně chci, aby škola získala nové prostory. To byla jedna z vizí, s níž jsem šel v roce 2011 a potom opětovně v roce 2014 do výběrového řízení. Dlouhodobě usiluji o to, abychom se přestěhovali do prostoru bývalé textilní školy u kina Mír.

A podaří se to?

Ano, vypadá to velmi nadějně, před námi je poslední fáze. Chceme pro naši školu důstojné a vyhovující prostory, chceme školu 21. století. Tady, v našem současném sídle, už prostředí moderním tredům neodpovídá.

Na první pohled to nejde vidět. Budova je hezká, starobylá, na Hlavním náměstí, v centru města…

Poloha je určitě výhodná. Však také když jsme hledali nové vhodné prostory, rozhodně jsme nechtěli nikam na periferii, kam by to žáci měli daleko. Ale zde nám chybí zázemí, na záchod se musí chodit do jiného patra, současným hygienickým požadavkům už nevyhovují ani třídy.

Hovoříte v množném čísle…

Vlastně ano, vše, co děláme, beru jako společnou záležitost celého pedagogického sboru. Však také koncepci rozvoje, kterou jsem předložil zřizovateli pro mé druhé funkční období, jsme tvořili s kolegyněmi a kolegy společně.

Máte dobrý pedagogický sbor? Ptám se, i když asi nemůžete říct, že ne…

Máme skvělý sbor. Cítím ze strany kolegů podporu, přestože požadavky, které na ně kladu, nejsou vždy příjemné. Máme shodu v tom, jak fungovat a kam školu směřovat. Stát v čele kolektivu, který je tvořen pedagogy–umělci, může občas na člověka klást určité nároky, protože je to prostředí plné emocí.

Za sebe ale mohu říct, že jsem se v tom našel a práce mě, také díky kolektivu, velmi baví.

Převažují ve vašem kolektivu ženy, jako tomu je na základních školách?

U nás je to půl na půl. Jsem za to rád a věřím, že i kolegyně jsou rády. Mám za to, že kdyby v kolektivu chyběli muži, chyběl by někdy určitý nadhled. Právě ten většinou muži do komunikace vnášejí. A nadhled je při naší práci, a možná vlastně vždy, důležitý.

Mají dnes děti o umělecké vzdělávání zájem?

Zájem o studium na naší škole je stoupající, nemůžeme všechny uchazeče přijmout. Máme převis u všech oborů.

Několik žáků školy bylo opět letos oceněno městem. Měl jste z toho radost?

Samozřejmě, je to určitá vizitka naší dobré práce. Na druhou stranu: nechceme, aby jako úspěch bylo vnímáno jen dobré umístění v soutěžích, nechceme se honit za diplomy. Nejsme konzervatoř. Důležitější pro nás je, abychom v dětech pěstovali lásku k umění. Tomu je chceme učit.

Kamil Trávníčekbydliště: Krnov
rodina: ženatý, dvě děti
vzdělání: Ostravská univerzita, obor Hudební výchova a Sbormistrovství
povolání: ředitel ZUŠ Krnov
zajímavosti: zastupitel Krnova, za nadstandardní pedagogické aktivity získal v roce 2002 Cenu města Ostravy za aktivní a nezištnou práci s dětmi a mládeží, původně pedagog a sbormistr na Střední pedagogické škole v Krnově, nositel Ceny města Krnova 2011 za dlouholetou a kvalitní pedagogickou činnost

Autor: Gabriela Mathiasová

18.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto z loňského ročníku.

Setkání u vánočního stromu v Bruntále provází jarmark

Rýmařov. Ilustrační foto.

Vzniká databáze fotografií Rýmařovska

Na Cvilíně obnovují historické stezky a instalují lavičky

Technické služby Krnov na Cvilíně renovují původní štětové cesty a probíhá zde i obnova stezek, které zde vybudovali už sudetští Němci.

David Galvas: Hokej mi chyběl, Krnov je mi sympatický

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Čestný člověk

Když jsem na základce chodil do čtvrté třídy, rozmohl se nám v družině takový nešvar.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT