Městský kamerový dohlížecí systém (MKDS) je v Krnově v provozu už deset let, takže si zaslouží výraznější obměnu. Postupně přechází na digitální systém, takže současné analogové kamery budou postupně nahrazeny modernějšími.

Stávajících devět kamer doplnily další dva nové kamerové body. Jedna z kamer je umístěna na autobusovém nádraží na sloupu veřejného osvětlení a monitoruje přilehlá parkoviště a prostor u prodejny Hypernova, autobusové zastávky, ale také nedaleký park u městských lázní či kruhový objezd u hotelu Praha. Druhá nová kamera je umístěna na Bruntálské ulici a monitoruje ji od křižovatky s ulicí Partyzánů až ke klubu Kofola. Obě místa se vyznačují vysokou intenzitou silničního provozu a častým výskytem výtržností a závadových osob.

Dalším krokem byla výměna stávající analogové kamery na Hlavním náměstí za digitální. „Nová technologie disponuje mnoha funkcemi a jednou z nich je také možnost „zaslepení“ oken domů, čímž je zaručeno naprosté soukromí jeho obyvatel. Výměnu všech kamer bychom chtěli provést během následujících dvou let ve dvou etapách. Věříme, že tato modernizace ještě více prospěje bezpečnosti v ulicích města,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Digitální záznam je lepší

Služebna Městské policie Krnov byla už loni vybavena novým serverem a dohlížecí stanicí. Zároveň dojde na rozšíření městského kamerového systému o dvě digitální kamery. Přestože celkový počet kamer ve městě se zvyšuje a přibývá i digitálních kamer, stále je většina současných kamer analogových.

„Technický stav a kvalita získaného signálu analogových kamer neodpovídá dnešním náročným požadavkům na monitoring rizikových oblastí. Proto bychom chtěli v průběhu příštích let všechny analogové kamery postupně vyměnit za digitální. Obrázek z digitální kamery je kvalitnější, ostřejší a na digitálním záznamovém zařízení, kterým už disponujeme, se s ním dá lépe pracovat. Kamery jsou navíc rychlejší a mají lepší pohyblivost, když se otáčí o 360 stupňů dokola, nahoru i dolů,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

V současnosti jsou kamery umístěny na ulicích a křižovatkách ulic Opavská, Opavská – Stará, Hlavní náměstí, Zámecké náměstí, Požárníků – Školní, Hřbitovní, Alšova, Revoluční a Albrechtická.

Rozšíření městského kamerového dohlížecího systému podpořilo dotací ve výši 480 tisíc korun Ministerstvo vnitra. Celkové náklady dosáhnout šesti set tisíc korun. Zakázku města na rozšíření městského kamerového dohlížecího systému získala krnovská firma Fitcom.