Postěžovat si do redakce na vykutáleného kamaráda přišel Roman Kašper, pracovník bruntálských technických služeb. „Chtěl bych varovat ostatní, aby nebyli tak důvěřiví jako já. Aby se ani nikdy nenechali přemluvit k něčemu, co sami nechtějí," řekl úvodem svého smutného povídání Roman Kašper.

Všechno začalo před dvěma lety, kdy ho tehdejší přítelkyně seznámila s Rostislavem M. Ale nový kamarád se brzy ukázal v jiném světle. Když Romanu Kašperovi umřela maminka, využil podvodník situace. Začal k Romanovi a jeho přítelkyni docházet, postupně si získával plnou důvěru obou.

„Podvodník Rosťa neustále něco říkal o tom, že chce začít podnikat. V té době ho vyhodili z práce. Vloni v lednu jsem se nechal přemluvit, abych si na svoje jméno založil podnikatelský účet s kontokorentem, i když jsem podnikat já nikdy nechtěl," popisoval svůj smutný příběh dělník Roman Kašper.

Rostislav M. působil velice důvěryhodně. Využil především toho, že Roman nerozuměl „papírům" a plně podlehl kamarádovým ujišťováním a slibům. „Bylo to v době, kdy jsem byl zdrcený ze smrti maminky. Z účtu Rosťa postupně odčerpal skoro osmnáct tisíc korun, aniž bych já sám o něčem věděl," uvedl Kašper, který podepsal Rosťovi plnou moc.

Jeho slova potvrzuje trestní příkaz, vydaný vloni v prosinci bruntálskou soudkyní Janou Janečkovou. „Obviněný Rostislav M., trvale bytem v Břidličné, je vinen, že zneužil důvěry poškozeného Romana Kašpera. Sebe obohatil tím, že uvedl někoho v omyl, a způsobil tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou," konstatovala v trestním příkazu soudkyně Janečková.

V příkazu odsoudila Rostislava M. k deseti měsícům odnětí svobody s podmíněným tříletým odkladem. Dále nařídila Rostislavovi, aby Romanu Kašperovi vrátil na účet ukradené peníze. „Vypucoval mi účet, dluhy neplatí. Teď dlužím bance, se kterou mám neustále problémy. Rosťa mě uvrtal do živnosťáku, a i když byl odsouzen, nesplácí nic, ani korunu. Kdyby byl férový, alespoň přijde a omluví se," uvažoval Roman Kašper, kterému z výplaty po zaplacení všech půjček, životních nákladů a dluhů za Rosťu zbude jen šest set korun.

„A to, jak sami uznáte, není k žití. Byl jsem naivní, snad se ostatní z mého příběhu poučí," sdělil oklamaný Kašper. A to už nehovoří o penězích, které Rosťovi jen tak daroval. Když skončil Rosťa na ulici poté, co ho vyhodili z práce, Roman Kašper mu dovolil, aby se nastěhoval k němu do bytu. Půl roku Roman Rosťu živil a staral se o něj.

„Aby ostatní věděli, jak to chodí: než mi zrušili živnosťák, trvalo to osm měsíců, do té chvíle jsem pořád platil jak blbý. Nechodily mi výpisy, tak jsem nevěděl, kolik vlastně dlužím. Splácet budu do roku 2017," dodal Kašper.