Hotel Džbán v Karlově Studánce zavřeli provozovatelé, tedy rodina Ludvíka Zifčáka, od 1. do 27. prosince.

Proč není hotel v provozu? Jak uvedl Ludvík Zifčák, hotel se již více než deset let každoročně zavírá už v listopadu. „Letos jsme udělali výjimku a měli jsme otevřeno ještě 3. a 4. prosince,“ reagoval Zifčák. V hotelu se chystají na silvestrovský týden, který je prý už několik měsíců zcela vyprodaný.

Kam se podělo během asanace hotelu čtyřicet nájemníků, kteří jsou v něm hlášeni k trvalému pobytu? „Kam se poděli? Zifčák je před opakovanými komunálními volbami tendenčně přihlásil do hotelu,“ ptá se jeden z obyvatel obce, který z obavy o svou bezpečnost si nepřeje zveřejnit své jméno.

I na toto má provozovatel odpověď. „Někteří ubytování načas přerušili, jiní dojíždí za prací mimo okres a do hotelu jezdí pouze o víkendech. Všichni ubytovaní mají vlastní klíč od hotelu, takže mám-li být upřímný, ani nevím, kdy tam jsou, nebo naopak,“ řekl Ludvík Zifčák. V obci ale tvrdí, že to není pravda, jelikož se prý ve Džbánu nesvítí. Ani o víkendech.

„Nezdá se mi, že při takovém množství lidí v hotelu není recepce ani nějaké jiné zabezpečení,“ přemítal jeden z občanů Karlovy Studánky.

Co je podle Zifčáka důvodem, že se do něj někdo neustále strefuje? „Normální to samozřejmě není, a není se čemu divit. Dokud jsem nepřišel do Karlovy Studánky, tak se tu nic nedělo. Po našem příchodu jsme z hotelu udělali poutní místo a místo kultury,“ uvedl. Taneční večírky si v hotelu užívá podle Zifčáka pravidelně padesátka návštěvníků.

„Samozřejmě se úspěch na malé obci neodpouští. Neodpouští se navíc ve chvíli, kdy u úspěchu stojí známá osoba, navíc bývalý estébák,“ narážel na svou minulost Zifčák. Jak říká, z boje neutíká, nadále v obci zůstává, i když podle něj situace není příliš dobrá. „Přiznávají to místní i starousedlíci. Závist a udávání je zde na běžném pořádku,“ tvrdil Zifčák.

Jedno ví Zifčák jistě: výsledek komunálních voleb neuznává, ani žádné rozhodnutí, které vedení obce, které považuje za prozatímní, nepřijímá. „To, co provedli před volbami, byla největší křivárna, a to se neodpouští,“ ulevil si Zifčák s tím, že jsou nyní jeho prioritou volby krajské a parlamentní.

Kde nastal problém

Letošní volby v Karlově Studánce byly opakované. Po těch loňských se starostkou stala Renata Chudová z uskupení SNK – Spokojení občané. Dlouho funkci nevykonávala, krajský soud na nařízení Ústavního soudu v květnu volby zrušil. Důvodem byl nadměrný počet osob, které se před volbami přihlásily trvale k pobytu v Hotelu Džbán.

Hotel provozuje rodina Zifčákova. Zifčák také stál za volební kandidátkou Sdružení Prosperita Karlovy Studánky. Právě lidé přihlášení k pobytu ve Džbánu mu měli přinést potřebné hlasy ke zvolení do obecního zastupitelstva. Před letošními opakovanými volbami zastupující starosta Roman Reichl vyškrtl padesátku voličů ze seznamu, z nichž třiačtyřicet mělo trvalý pobyt hlášen v Hotelu Džbán.

Opakované volby vyhrálo uskupení SNK – Spokojení občané, starostkou se stala znovu Renata Chudová. Výsledky voleb napadlo u krajského soudu několik voličů Sdružení Prosperita Karlovy Studánky, a když žádný neuspěl, chystá se jeden z nich podat dovolání u Ústavního soudu.