VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam se poděla sláva krnovské továrny Rieger-Kloss?

/HISTORIE/ Brána krnovského podniku Rieger Kloss sice stále udivuje kovářským mistrovstvím, ale už jsou za ní jen opuštěné objekty s nápisy „k pronájmu nebo na prodej". Kam se poděla slavná varhanářská tradice?

27.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Zatímco nejvýznamnější krnovská značka Rieger-Kloss se už delší dobu nachází v komatu, ve zdejší varhanářské tradici dál pokračuje několik drobných firem a také Střední umělecká škola varhanářská, o. p. s., dál nabízí studium varnanářství a stavba hudebních nástrojů.

Významný krnovský organolog Bohumil Plánský už před deseti lety kritizoval, že není ideální, když všichni Krnované dělají jen malé varhany, ale na ty opravdu velké zakázky si kromě Rieger-Kloss nikdo netroufne. Malé varhanářské firmy se o živobytí bát nemusí, když po České republice hraje přes šest tisíc varhan, které stále potřebují opravy. Ale varhanářský gigant světového formátu?

Pojďme si připomenout, jak se žilo krnovským varhanářům v době socialismu a plánovaného hospodářství, kdy měla krnovská továrna na varhany a kytary zaručený monopol nejen v Československu, ale v rámci celé soustavy socialistických států RVHP. Velmi podrobně to zaznamenal kronikář Krnova Josef Dundálek v roce 1983.

V té době závod Varhany Krnov měl necelých 200 zaměstnanců.

Krnovský kronikář Dundálek zapsal: „Minulý rok 1982 byl pro tento závod velmi úspěšný. Výroba zboží byla překročena o 303 tisíc korun (výroba celkem za téměř 29 milionů korun). Na domácí i zahraniční trh bylo dodáno 7577 diskantových a basových kytar. Z tohoto počtu je prvních 438 nových modelů, jejichž výroba byla zahájena koncem roku 1982. Jde o kvalitně lepší koncertní kytary značky Superstar.

Z produkce výroby varhan v roce 1982 je nutno vyjmenovat alespoň varhany, instalované v SSSR v Kaliningradu, Frunze a Jerevanu, doma například v Národním divadle, JAMU Brno, v Rožnově pod Radhoštěm, v obřadní síni v Čadci, v Praze-Žižkově, v závodním klubu v Uherském Brodě, rekonstrukci varhan v chrámu sv. Jakuba a další.

Je však třeba vyzvednout ty poslední v roce 1982 – varhany pro koncertní síň v Hradci Králové, opus č. 4534. Je to třímanuálový nástroj a pedál, má 44 základních rejstříků, čtyři odvozené hlasy, zásuvkovou vzdušnici a elektrickou trakturu. Patří do kategorie středně velkých nástrojů. Varhany mají 3310 znějících píšťal, z toho 277 dřevěných.

V roce 1983 zajišťovali krnovští varhanáři výrobu nástrojů pro Sovětský svaz – do Omska, Krasnojarska, Barnaulu a Minsku. Pro Moskvu na výstavu vyrobili tzv. malý pozitiv. Až se osvědčí, budou takových varhan dodávat do SSSR každoročně pět kusů. V roce 1983 ukončili velkou rekonstrukci varhan v chrámu sv. Matyáše v Budapešti.

V ČSSR postavili nové varhany v Domě umění v Gottwaldově, v obřadní síni v Třeboni, v Bánovcích nad Bebravou, v Praze-Motole a další. Pro milovníky hry na kytaru vyrobili více než 7050 nových nástrojů. Pro náročnější kytaristy vyrobili 600 nových kytar značky Superstar, jejichž výroba je pracnější, ale zato jsou preciznější a dokonalejší.

Za touto výrobou stojí iniciativa pracujících závodu Varhany Krnov, kde je do socialistické soutěže zapojeno 97,4 % zaměstnanců. V závodě dobře pracuje 10 kolektivů Brigády socialistické práce.V závodě pracuje 7 komplexních racionalizačních brigád, 6 kolektivů soutěží v saratovském hnutí, 5 uplatňuje Basovovu metodu práce, středisko kovovýroby bojuje o titul Dílna socialistické práce.

Potěšující je, že i široká veřejnost našeho okresu se bude častěji setkávat s prací krnovských varhanářů. Závod uvažuje o obnovení tradice varhanních koncertů.

Koncert pro zlaté ruce krnovských varhanářů byl pořádán vedením závodu Krnov u příležitosti předání nových varhan představitelům města Hradce Králové. Byla to odměna za práci celému kolektivu pracujících, kteří se na výrobě nástroje podíleli.

Mezi dělníky zavítali člen předsednictva a tajemník KV KSČ Ladislav Brumek, vedoucí tajemník OV KSČ v Bruntále Norbert Požár, generální ředitel Československých hudebních nástrojů Hradec Králové Ladislav Bruna a další soudruzi. Na koncertě se představili sólisté Martin Strejc a Bohumil Plánský, dále pěvecký soubor Ondráš z Nového Jičína a kvintet OKS z Bruntálu.

A co se nejvíce líbilo? Prokofjevova Vokalíza, známá skladba Dunajevského Leťte, bílé holubice v dokonalém provedení souboru Ondráš a z jazzových skladeb Jesenická svita od vedoucího kvintetu OKS Oty Roubala," zaznamenal kronikář Dundálek v roce 1983.

Autor: František Kuba

27.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 7 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chcete si přivydělat? Hledáme šikovnou hospodyni pro výpomoc s úklidem rodinného domu v Krnově., , Co bude Vaší náplní práce?, , " Úklid rodinného domu, " Zodpovědnost za vybavení, " Drobné pochůzky a zařizování, , Co po Vás požadujeme?, , " Schopnost fyzicky náročnější práce, " Loajalitu, pečlivost, dodržování soukromí, " Ochotný a profesionální přístup, " řidičský průkaz sk. B, Co Vám za to nabízíme?, , " Práci na Dohodu o provedení práce(2 dny v týdnu - 16 hodin, možné přizpůsobit možnostem zájemkyně), " 7000,- Kč čisté mzdy / měsíc, Hlásit se na e - mail : personalni@znackymorava.cz, Z : 18.4.2018 A : 4.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Karlova Studánka, Náplň práce:, - mytí nádobí,, - doplňování nádobí a příborů,, - čištění zeleniny,, - úklid kuchyně., Požadavky:, - základní vzdělání,, - spolehlivost, samostatnost, nápaditost, - zdravotní průkaz. , , Nabízíme:, - práci na plný úvazek v příjemném pracovním prostředí Horských lázní,, - profesionální zázemí a stabilní zaměstnání,, - pracovní oděv,, - směnný provoz (krátký/dlouhý týden),, - široké spektrum zaměstnaneckých benefitů, např.: týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny., Hlásit se na e - mail : kotlarova@horskelazne.cz nebo na tel. č. 554 798 260 / Po - Pá vždy od 7.00 do 14.30 hodin /., Z : 3.8.2018. Pracoviště: Horské lázně karlova studánka, státní podnik, 793 24 Karlova Studánka. Informace: Kristýna Kotlárová, +420 554 798 260.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: místo výkonu práce : Krnovská 1877/51, Bruntál, přípravné, pomocné, obslužné a manipulační práce při stavební činnosti , stravenky, zajištění ubytování, Hlásit se na e - mail j.jurickova@kareta.cz nebo v pondělí-pátek 08-13 hod. na telefony 554 716 727 a 778 761 376., Z : 11.5.2018. Pracoviště: Kareta s.r.o., Krnovská, č.p. 1877, 792 01 Bruntál 1. Informace: Jana Juříčková, +420 554 716 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

V Ludvíkově Dlouhá noc nadělí srandování

V Ludvíkově se v sobotu 18. srpna odehraje dvanáctý ročník Dlouhé noci aneb Ludvíkovského letního srandování. Protáhne se minimálně do půlnoci.

Dobré srdce Krnova na náměstí

Sbírku Dobré srdce Krnova doplní 18. srpna stejnojmenná celodenní akce na krnovském náměstí.

Krnov vyhrál spor o miliony v kauze kasárny

Kauza kasárny se dá shrnout: kdyby se město Krnov nebránilo, muselo by státu odvést 16 milionů korun. Díky dobrým právníkům je dva miliony korun v plusu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT