Pokud pomineme zakrytá sportoviště, kterými jsou na bruntálské straně regionu krytý bazén v Břidličné, Wellnesscentrum v Bruntále, skvělý bazén v Karlově Studánce nebo Aqaucentrum v Rýmařově, například v okolí Rýmařova je koupání možné prakticky všude. „Mezi přírodní nádrže ke koupání v Rýmařově patří Edrovický rybník, Rybník U Lomu, nová nádrž U Lomu, nádrž v Tvrdkově, nádrž v Harrachově i biologický rybník za vlakovým nádražím v Rýmařově,“ řekl Jaroslav Kala, místostarosta Města Rýmařov. Nabízí se třeba i návštěva venkovní koupaliště v nedalekém Uničově.
Z Hornobenešovska by to měli lidé na Rýmařovsko daleko, a tak využívají jiné možnosti. Koupou se nejraději na přehradě a v zatopeném lomu. „Naši obyvatelé navštěvují buď přehradu Slezskou Hartu nebo zatopený lom Šifry u Svobodných Heřmanic,“ sdělil hornobenešovský starosta Michal Blažek. Ti, kteří nešetří na benzínu si rádi zajedou třeba také na přírodní koupaliště Stříbrné jezero do Opavy.
Hůř jsou na tom s přírodním koupáním obyvatelé Vrbna pod Pradědem. Plavat se tam nedá nikde, snad jen osvěžit u jezů a v toku Střední Opavy. Jedno místo, kde se dá zchladit je i v Železné, ale pokud je sucho, možností rapidně ubývá. „Máme zde i biorybníčky, ovšem ta slouží spíše rybářům, kteří se o ně perfektně starají,“ řekl vrbenský zastupitel a předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus s tím, že žádné místo vyhrazené ke koupání ve městě není.
Co se týká obyvatel Bruntálu, mají rádi koupání ve splavech u Meziny nebo za Valšovem ve směru na Novou Pláň. Rádi také jezdí na Slezskou Hartu, i když letos hladina přehrady proti minulým letům značně poklesla. „Samozřejmě největší počet místních i přespolních i během letního období preferuje možnosti koupání ve městě, na městském koupališti nebo v novém wellnesscentru na Dukelské ulici,“ shrnul možnosti mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.
Kvalitu vody hlídají pravidelně hygienici
Ne všude je kvalita vody dobrá, o čemž se vloni a už i letos přesvědčili odvážlivci, kteří se zašli osvěžit do rybníka v obci Bohušov. Krajští hygienici radí, aby lidé veškeré problémy v souvislosti s koupáním zde raději nahlásili. Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zahájili v druhé polovině května pravidelné kontroly kvality vody na vybraných vodních plochách a nádržích vhodných ke koupání.
Je radostné, že je ve většině koupacích míst voda v pořádku a lidé si mohou užívat bez vážnějších obav o svůj zdravotní stav. Vyhovující kvalita vody přetrvávala v minulém týdnu i nadále ve vodní nádrži Slezská Harta, v lomu ve Svobodných Heřmanicích, rybníku Tvrdkov a nádrži Edrovice.
Ke zhoršení kvality vody došlo v rybníce Bohušov na Osoblažsku. Rozbory prokázaly přítomnost toxických druhů sinic ve vodě. Stanovená množství sice nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, avšak nelze vyloučit vznik zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců, jako jsou děti, alergici, či těhotné ženy. Proto doporučují hygienici těmto skupinám osob zkrácení doby pobytu ve vodě a po koupání se osprchovat pitnou vodou.
Výsledky kontrol, které krajští hygienici provádějí nejméně jedenkrát za čtrnáct dnů, naleznete vždy na jejich webových stránkách. „Výsledky jakosti vody zjištěné orgány ochrany veřejného zdraví zohledňují jak smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody, jako je zákal, pěna, olejový film nebo nepříjemný zápach, tak výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz,“ uvedl mluvčí krajských hygieniků Radim Mudra.
Na základě těchto výsledků je pak voda zařazena do jedné z pěti jakostních kategorií a označena příslušným symbolem panáčka. Pokud se panáček neusmívá, člověk by si měl dobře rozmyslet, zda do vody vstoupit, či nikoliv. Při překročení limitů, kdy hrozí ohrožení zdraví, jsou hygienici povinni vydat zákaz koupání.
„Zákaz se zveřejňuje na úřední desce krajské hygienické stanice, na úřední desce místně příslušné obce s rozšířenou působností a všech obcí tvořících její správní obvod,“ sdělil mluvčí Mudra. Kromě toho je zákaz předán ke zveřejnění hromadným sdělovacím prostředkům. Je pak věcí každého, zda vezme na vědomí údaje o nevyhovující kvalitě vody ke koupání a bude zákaz respektovat.
Do problémů se zákonem se ale mohou dostat například organizátoři dětských táborů, vedoucí vodáckých kurzů, učitelé s dětmi na výletech, pokud by vyhlášený zákaz koupání nerespektovali a své svěřence do vody pustili.
Povrchová koupací místa v regionu, sledovaná hygieniky k 16. červnu
Vodní nádrž Slezská Harta – Leskovec nad Moravicí >> Voda vhodná ke koupání
Vodní nádrž Slezská Harta – Roudno >> Voda vhodná ke koupání
Vodní nádrž Slezská Harta – Nová Pláň >> Voda vhodná ke koupání
Rybník Tvrdkov >> Voda vhodná ke koupání
Rybník Edrovice >> Voda vhodná ke koupání
Rybník Bohušov >> Zhoršená kvalita vody
Lom Svobodné Heřmanice >> Voda vhodná ke koupání
Vodu mají rádi i psi
Centrum pro výcvik psů Alfa v Liptani dokazuje, že jsou voda a plavání blízké nejen lidem, ale i jejich čtyřnohým miláčkům. Centrum pořádá v neděli 2. července populární závody psů v plavání na Slezské Hartě. Plavat se bude nad bývalou vesnicí Karlovec, naproti kostelu. Závodit můžete na třech tratích v délkách padesát, sto a dvě stě metrů.
„V pořadí už šestý ročník závodů psů v plavání na Slezské Hartě se koná nad zatopenou vesnicí Karlovec, příjezd je směrem od Meziny,“ řekla pořadatelka Libuše Kotková. Prezentace účastníků proběhne od 13. do 14. hodiny, první závodník vyrazí na trať ve 14 hodin. Předpokládá se, že závod skončí okolo 17. hodiny.
Psa mohou účastníci motivovat libovolným způsobem – hračkou, pamlskem i jinak. Psovod může použít jakoukoliv pomůcku jako loď, nafukovací matračku či ploutve. „Měří se čas psa, nikoliv psovoda. Po celou dobu bude přítomna vodní záchranná služba,“ uvedla Kotková.
Letošní nedostatek vody v přehradě pořadatelce nevadí. Setkání pejskařů prý bude stejně příjemné a přínosné, jakým bylo v předchozích letech. Kdo se rozhodne strávit 2. července příjemný den s podobně naladěnými lidmi, musí zaplatit dvousetkorunové startovné.
Ještě předtím bude lepší, když se přihlásí Libuši Kotkové na telefon 602 658 685 či 554 650 070 nebo e–mail Libuse@canisterapie.net. Napsat může i poštou na adresu: Libuše Kotková, Liptaň 176, 793 99.
Na koupališti je bezpečno
Kdo má malé děti nebo se bojí na otevřených přírodních vodních plochách například nakažení infekcí, ať si raději vybere koupaliště. Na koupalištích za kvalitu vody totiž odpovídají provozovatelé. Koupaliště v Bruntále najdou lidé v městském parku, letošní provoz rozjely technické služby minulý týden, ve středu 15. června.
Návštěvníci se mohou těšit na bazén s betonovým dnem, obklopený travnatými plochami pro odpočinek a opalování. Otevřeno je denně od 10 do 19 hodin. „Ukončení se předpokládá k 31. srpnu,“ řekl Ladislav Blažek z bruntálských technických služeb.
Není to jen koupání, co koupaliště nabízí. Myslelo se i na děti, které mohou v areálu využívat mimo plavecký bazén se skluzavkou i dětské brouzdaliště, také se skluzavkou, dále houpacího Šmoulu, pískoviště a hřiště na nohejbal a volejbal. „Pro osvěžení je k dispozici bufet s terasou,“ uvedl Blažek.
Na kolik koupání v Bruntále vyjde? Děti do patnácti let zaplatí patnáct korun, dospělí třicet. Po 15. hodině už platí dospělí jen osmnáct korun. Půjčení lehátka vyjde na osmnáct korun, balon je k půjčení za dvacet korun.
Poblíž Bruntálu je ještě Letní koupaliště v Nové Pláni. Letní koupaliště Nová Pláň se nachází v blízkosti přehrady Slezská Harta. Najdete tam mimo jiné bazén s celobetonovou nádrží a se skluzavkou, opalovat se můžete na dlážděném břehu, obklopeném travnatými plochami. I toto koupaliště je otevřeno denně, od 9 do 18 hodin. Abyste se ještě více zabavili, je poblíž koupaliště tenisový kurt, stůl na ping-pong, dětské hřiště, nedaleko by měla fungovat půjčovna loděk a šlapadel nebo jachet pro rybaření.
Kdo má rád koně, i tomu se nabízí v Nové Pláni strávení příjemných chvilek. Škála nabídek pro turistiku, relaxaci a pohodu by se v obci měla i nadále rozrůstat. Starosta Nové Pláně Miroslav Jelen potvrdil, že plány obce na výstavbu jachtařského klubu trvají. Je to ale záležitost teprve nejbližších let. „Jeví se nám už i možný investor, zdůrazňuji ale, že nic není zatím jisté,“ uvedl Miroslav Jelen.
Na koupaliště třeba do Krnova či Albrechtic
Krnovské koupaliště se prozatím vzdalo snů o plastové nebo nerezové vaně a slouží návštěvníkům v přibližně stejném rozsahu a za stejné ceny jako loni. Zajímavou novinkou je to, že bufet už nebude sloužit jen lidem na koupališti, ale mohou si sem zajít na pivo, párek, limonádu nebo zmrzlinu také lidé z venku bez placení vstupného. To uvítají například zahrádkáři z okolních zahrádkářských kolonií nebo ti, kteří chodí na procházky a projížďky kolem řeky.
Práce na albrechtickém koupališti již finišují, aby bylo plně připraveno na nadcházející sezonu. V plném proudu jsou demoliční práce na dnes již nevyužívaných toaletách, opravují se ventily u čerpadel a také již je napuštěná voda v bazénu. Také se postupně bude opravovat plot po stranách areálu.
Úvalno sny o obnovení koupaliště odpískalo
Úvalenské koupaliště lákalo návštěvníky z celého Krnovska, protože kromě koupání a obstojného zázemí nabízelo také půvabnou přírodu v okolí, nádherné výhledy do krajiny a do dálek polských nížin. Bohužel v současnosti se zdá, že koupání v Úvalně je zřejmě již definitivně minulostí.
Investice do rekonstrukce bazénové vany, sociálek a technologie na čištění vody, která by z úvalenského koupaliště udělala zařízení odpovídající normám Evropské unie, představují náklady minimálně osm milionů korun a to je nad možnosti obecního rozpočtu.
Nabízí se samozřejmě možnost shánění evropských dotací, ale obec namísto koupaliště, které je využíváno pár týdnů v roce, dává přednost chodníkům, školce a dalším zařízením, které slouží občanům celoročně. Pokud by se objevila nějaká soukromá iniciativa s projektem na využití koupaliště, obec Úvalno ji určitě uvítá, ale za současného stavu nepovažuje obnovení provozu koupaliště za svou prioritu.