Ukázalo se, že opeřený dravec není zraněný, ani nemocný, ale vyčerpaný hladem. Pokud po dvou kalamitních letech se počty hrabošů konečně dostaly do útlumu. Je to dobrá zpráva pro zemědělce, ale špatná pro naše opeřené dravce. Hody jim skončily.

"Sloužící strážník běžkyni požádal, aby setrvala na místě do příjezdu hlídky. Ta následně zjistila, že se jedná o káně, a předala ho do péče přivolanému ochranáři. Podle něj se jednalo o jedince oslabeného hladem, protože letošní zima je prý velmi chudá na hlodavce," uvedla k případu mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Pokosená louka funguje jako prostřený stůl, na kterém hoduje spousta ptačích druhů současně.
Hlodavci, těšte se! Káňata milují senoseč, hraboše čekají jatka

Zemědělci už loni na podzim konstatovali, že kalamita hrabošů je za námi a početnost jejich populace se vrací k běžnému stavu. Loni odborníci průměrně napočítali 86 aktivních východů z hraboších nor na hektar, takže intenzivní kalamitní monitoring těchto škůdců už není potřeba.

Od srpna 2021 už Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) neuděluje výjimky pro pokládání jedu proti hlodavcům přímo na zemědělskou půdu rozhozem, ale smí se aplikovat pouze do nor. Kalamitní stavy hrabošů se dnes už neobjevují v žádném ze sledovaných okresů.