Kachní hody si měli užívat ve středu senioři, které zlákala podivná firma do hotelu Slezan v Bruntále. Žádné kachní pochoutky se ale pozvaní a řádně přihlášení návštěvníci akce nedočkali.

Ve vestibulu hotelu se shromáždilo přes dvacet lidí a přestože měla firma pronajatý sál pro padesát osob, pozvali pořadatelé nakonec jen sedmnáct z nich. Vozili je po pěti nahoru výtahem. Firma si pečlivě vybírala „vyvolené", které nahoru vyveze a které ne.

Jen pro zvané

Nejprve si však všechny svolal mladý, perfektně oblečený muž. Hned se začal vyptávat, kdo si předem telefonicky zajistil rezervaci na akci propagovanou jako kachní hody. „Hned mi volali zpátky, včera i dnes. Ujišťovali se, zda opravdu přijdu," řekl mi jeden z pozvaných, který se ale do výtahu mezi vyvolené nakonec nedostal. Snad doplatil na to, že se vybavoval ve vestibulu se mnou jako s novinářem. Stejně dopadli i další muž a žena.

Zvou jen seniory

Organizátoři lehce poznali, že nejsem mezi pozvanými a přihlášenými. Pozvali totiž výhradně seniory okolo sedmdesáti let, a tyto parametry jsem já nesplňoval.

„Nevím, zda to je podvod anebo jestli nám v něčem pomůžou. Podvody jsou dnes na důchodce docela běžné," ještě před zahájením akce konstatoval jeden z pozvaných důchodců.

Zdržení bez omluvy

Akce měla začít v 16 hodin a ještě v 16.25 hodin stáli pozvaní účastníci bez povšimnutí ve vestibulu.

„Dáváme půl hodinu rezervu lidem z okolních měst, takže jsme vlastně ještě pět minut ušetřili," překvapil neobvyklým vysvětlením po svém příchodu zástupce pořádající firmy.

Když odvezl výtah sedmnáct vyvolených hostů nahoru do uzavřeného salonku, obrátil se zástupce firmy na mě. Prý poznal, že jsem novinář, mohl bych klidně také do výtahu, ale bohužel na akci nemohu. Sál nahoře je prý sice pro padesát lidí a klidně mohou přijít na akci i nenahlášení lidé, ale já ne.

Zeptal jsem se ho přímo, z jaké firmy je, kdo je a co se to v hotelu vlastně v jeho režii odehrává.

„Jsme firma B.I.O. Trading, s.r.o. a moje jméno vám nemusím sdělovat, že jo. Jsem zaměstnanec té firmy. V uvozovkách zaměstnanec. Mějte se hezky, nashledanou," už ne tak sebejistě konstatoval předtím přesvědčivý muž. A okamžitě ujel výtahem. Slíbil, že vyjádření poskytne jeho kolega.

Mimochodem, pokud by šlo skutečně o brněnskou firmu B.I.O. Trading, s.r.o., tak tato firma je od roku 2007 vedena v centrálním registru dlužníků, jelikož je v konkurzu.

Tajuplná firma, tajuplní lidé

Mužův kolega sice po pár minutá sjel výtahem do přízemí, ale… Ani tento muž neprozradil skutečného pořadatele akce. „Firma by měla být označena na obálce, kterou jste od nás dostali," opět lhal zástupce pochybné společnosti. Na dotaz, že firma budí neseriózní dojem, odvětil, že je tu jen proto, aby dal odmítnutým klientům dárek.

Za to, že se obtěžovali přijít, dostali lacinou škrabku na zeleninu. „Jestli chcete, můžete si koupit lanolín. Máte lanolín? Nepotřebujete?" nabízel ještě u svého červeného vozu. Neprodal nic, odmítnutí klienti, kteří přišli zbytečně, mu spílali do sprosťáků a ignorantů. Ale ani ti, kteří se nakonec do hotelového výtahu a z něj do salonku hotelu dostali, nebyli s organizátory akce spokojeni, a považují je za podvodníky.

O dojmech jedné z účastnic těchto podivných kachních hodů, které se zvrhly v nekonečně dlouhou předváděcí akci, si přečtete v úterním vydání týdeníku Region. Kachnu ale pozvaní lidé neochutnali.

Akce zahalená tajemstvím od stejné firmy se konala týž den také v Hotelu Steiger v Krnově.