„Následovat bude frézování vzniklých pařezů. Nekáceli jsme ale zdravé stromy. Důvodem ke kácení byly třeba dutiny v kmeni, vylomení kosterních větví, silné prosychání nebo hniloba,“ řekla Lucie Theimerová z bruntálské radnice.

Dalších devatenáct stromů v parku prodělalo tak zvané zdravotní a bezpečnostní ořezy. Děje se tak na základě studie proveditelnosti regenerace velkého parku v Kavalcově ulici, který vloni zpracovala odborná firma. „Jedná se o první etapu regenerace parku, tedy zajištění hlavních prací na údržbě dřevin. V příštím roce budeme v této činnosti, tedy ve zdravotních a bezpečnostních ořezech, pokračovat,“ doplnila Lucie Theimerová.

Náklady na zmíněné práce dosahují přibližně 350 tisíc korun a jsou kryty z rozpočtu města. „Celková rekonstrukce parku je velmi nákladný, náročný proces, ale nezbytný proces. Můžeme ho realizovat v rámci jedné velké akce během jednoho roku za předpokladu, že se městu podaří získat dotaci, o kterou radnice v následujícím roce požádá. Bez dotace budeme muset postupovat po jednotlivých etapách financovaných z rozpočtu města,“ sdělila Blanka Skřivánková z odboru životního prostředí bruntálské radnice.

Mnozí lidé se ale obávají, že kácení bude pokračovat a že z parku zbude pouhé torzo. „Park byl desítky let zanedbáván. Ozdravné kácení je proto nezbytné, v dalších etapách se už ale opravdu kácet nebude,“ ujistila znejistělé lidi Blanka Skřivánková. V dalších etapách regenerace se v parku naopak bude vysazovat. Přibude zde asi 250 stromů a 3 tisíce keřů různých druhů.