Dělal betlém na popud faráře Františka Martinka. Ten se ale v Bruntále vládnoucí straně znelíbil a tak jej v roce 1962 přeložili do Mohelnice. Spolupráce obou mužů ale pokračovala a Nedomlel až do roku 1988 rozšiřoval mohelnický betlém.

Do obou betlémů ale od roku 2003 přibývají nové postavičky a opět z rukou řezbáře Nedomlela. Jde o syna Františka, který po otci podědil řemeslo i šikovnost. Zachovává řezbářský styl postav, ale vylepšuje betlémy tím, že postavičky dělá pohyblivé. Betlémy v Bruntále a v Mohelnici mohou lidé vidět až do 2. února.

A v našem okrese nemůžeme zapomenout ani na největší betlém na světě, který je dílem řezbáře Jiřího Halouzky. Betlém nyní čítá 243 sochy v životní velikosti, lidé jej mohou vidět v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově. Galerie má otevřeno celoročně, takže zde je jediné místo, kde betlém lidé uvidí třeba i v létě. Teď ale v galerii vyhrávají koledy a nad galerii zdaleka svítí do daleka betlémská hvězda. Navíc v galerii Halouzka vystavil i řadu malých betlémů, které vyřezali jeho kolegové z celé republiky. (ot)

Betlem má přes sto let

Ludvíkov – Z devatenáctého století, nejpravděpodobněji z jeho poloviny pochází betlem, nalezený při úklidu kostela Navštívení Panny Marie v Ludvíkově. Rekonstruovaný unikát je ke shlédnutí v muzeu v budově tamního obecního úřadu.

V kostele Navštívení Panny Marie probíhaly od července 2009 do loňského září rozsáhlé opravy. Změn doznaly stěny a strop, elektroinstalace, zabezpečovací zařízení, lavice a veškeré dřevěné prvky, původní břidlicová podlaha, fasáda, věžní schodiště, kůr i vstupní prostor. „Jaké bylo naše překvapení, když před opravami kostela prováděli brigádníci pod dohledem památkářů úklid půdních prostor, a nalezli tam rozbitý betlem,“ řekla starosta Dana Selingerová.

Bruntálský řezbář František Nedomlel si historický kousek prohlédl a konstatoval, že se jedná o kralický betlem. „Bylo hned jasné, že jde o památku odhadem z devatenáctého století, nejspíše z jeho poloviny,“ uvedl řezbář Nedomlel. Jelikož bylo dílo opravdu hodně poškozené, Nedomlel si vzpomněl na svého kamaráda, vyhlášeného restaurátora Josefa Komárka z Hradce Králové, a starostce ho pro rekonstrukci torza betlemu doporučil.

„Původní byly tak dvě třetiny betlemu, zbytek byl dodělávám. Také inženýr Komárek přidal do betlemu několik objektů, chaloupku,“ sdělil Nedomlel, který osobně rekonstruovanou památku do Ludvíkova zpět přivezl, přidělal dřevěnou krabici a osvětlení. Na obci je betlem vystaven od roku 2009. „Pokud by si rád historický skvost chtěl kdokoliv prohlédnout, není problém. Stačí jen přijít do naší malé muzejní expozice na obecním úřadu,“ pozvala starostka Selingerová. (kaj)

Během Vánočního jarmarkuse vyřezávaný betlém rozrostl

Krnov- Tisíce obyvatel Krnovska i sousedních polských měst a obcí přilákal pětidenní maratón vánočních akcí na krnovském náměstí.

Pod vánočním stromem na Hlavním náměstí desítky stánků nabízely rukodělné výrobky, typy na dárky i občerstvení, a téměř nepřetržitě zde běžel kulturní program.

Vánočnímu jarmarku dominoval vyřezávaný betlém s postavami v životní velikosti, které v česko-polské řezbářské dílně přímo na náměstí již třetím rokem vytvářejí řezbáři Jiří Halouzka a Franciszek Piecha.

Přímo před zraky návštěvníků k Marii, Josefovi, jezulátku, králům, andělům, pasáčkovi ovcí, poutníkovi, prosebníkům, volkovi, oslovi a ovcím letos přibyl velbloud, kůň a slůně, které vyřezával Jiří Halouzka, a k dílům Franciszka Piechy přibyl pasáček s ovčáckým psem.

„Abychom se ještě víc přiblížili lidem, kteří naši práci na jarmarku sledují, umístili jsme velblouda, když už byl v hrubých rysech hotový, do prostoru před ohradu, aby si na něj děti mohly sednout,“ uvedl Jiří Halouzka.

Tvorba betlému i Vánoční jarmark v Krnově jsou součástí tříletého projektu Ochrana a propagace lidové tvořivosti a uměleckých řemesel polsko-českého pohraničí, který finančně podporuje Evropská unie. Společně ho realizují partnerská města Krnov a Prudnik.(frk)

Výstavy domácích betlémů

Město Albrechtice, Úvalno - Během Vánoc se betlémy objevují i v mnoha domácnostech. Od starých dřevěných figurek, děděných po generace, přes papírové či dokonce porcelánové až po novodobé skládací třeba z překližky. Podělit se o jejich kouzlo s ostatními umožňují mnohde tradiční výstavy. Vypuknout samozřejmě mohou až v době, kdy doma vánoční dekorace putují zpět do krabic, tedy na Tři krále. Na Krnovsku podobné výstavy od 6. ledna nabízejí hned dvě obce, Město Albrechtice a Úvalno. Stačí přinést svůj skvost do zdejšího farního kostela nebo se přijít těmi vystavenými jen potěšit. (voz)