VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou na Ježníku vhodné podmínky pro další rozvoj?

Krnov - Krnovská developerská firma požádala město o pozemek na Ježníku pro výstavbu šesti rodinných domků. Přestože je takový záměr v souladu s územním plánem, zastupitelstvo s prodejem stavebního pozemku váhá. Ježník nemá kanalizaci, takže zdejší septiky a žumpy už dávno proměnily Ježnický potok v zapáchající stoku.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michal Bílek

Dokud se nepodaří vybudovat na Ježníku kanalizaci, nemá smysl sem přivádět další ekologickou zátěž. Navíc rozmach výstavby na Ježníku tak nešťastně rozparceloval pozemky, že se v budoucnu sotva podaří najít trasu pro novou kanalizaci a položení přípojek. Kapacita kanalizace v dolní části sice s odřenýma ušima stačí na odvedení splaškové vody z celého Ježníku, ale už v ní nezbude místo na dešťovou vodu.

„Zastupitelstvo před necelým rokem schvalovalo prodej pozemků na Ježníku pro výstavbu domků, takže je těžko obhajitelné, že dnes už se tam stavět nesmí. Byla dokončena kanalizace v Kostelci, buduje se v Chomýži a tento trend bude určitě jednou pokračovat i na Ježníku. Kanalizace patří k prioritám Krnova, přestože to nebývá občany příliš doceněná investice,“ postavil se k problému optimisticky krnovský místostarosta Bedřich Marek.

Také zastupitel Ladislav Sekanina je pro další zástavbu. „Domky chce stavět místní firma, která si už zajistila přeložku vysokého napětí i trasy pro inženýrské sítě. Není tam sice kanalizace, ale právě další zástavba bude pobídkou pro město, aby ji zainvestovalo,“ argumentuje Sekanina.

Zastupitel Jan Stejskal je rovněž přesvědčen, že další domky urychlí odkanalizování Ježníku. „Vážím si, že i za špatné ekonomické situace existuje investor ochotný do výstavby domků vložit peníze. Základní dokument pro investora je územní plán. Ten dovoluje v lokalitě stavět, ale my to vylučujeme. Nerespektujeme vlastní územní plán a znejisťujeme investory,“ poznamenal Stejskal.

Odbor rozvoje města sice potvrdil, že záměr je v souladu s územním plánem, ale jeho vedoucí Pavel Doležel není příznivcem další výstavby. „Ježník je velmi složité území pro odkanalizování svou rozlehlostí, vlastnickými vztahy k pozemkům i členitým terénem. Ježnický potok je v dost špatném stavu, zatížení území odpadními vodami je na hranici únosnosti a drahá i technicky náročná kanalizace je zatím v nedohlednu,“ varuje Doležel.

Zastupitel Jaromír Foltýn, který sám na Ježníku bydlí, dokonce podal podnět, aby v novém územním plánu byla dotyčná louka vyňata ze seznamu stavebních parcel a byla využívána pouze jako klidové zázemí pro rekreaci. „Není možné budovat kanalizaci na Ježníku tak, že se položí jednoduchá roura z nejvyššího do nejnižšího bodu, ale musí tam být technicky složité zařízení. Odhaduje se to na částku kolem sta milionů korun. Dokud se to nevyřeší, nemá smysl uvažovat o další výstavbě,“ argumentuje Foltýn.

Také krnovská starostka Renata Ramazanová je přesvědčena, že Ježník není možné zatížit další výstavbou dřív, než pro ni budou vytvořeny podmínky. „Na financování tak náročné kanalizace městu nestačí vlastní síly, takže se budeme muset ucházet o prostředky z různých fondů. V případě kanalizace Chomýž šlo o čistotu pohraniční řeky a dohody s Polskem, takže na mezinárodní projekt každý slyšel. V případě čistoty Ježnického potoka a odkanalizování Ježníku ale takový optimista nejsem,“ dodala starostka.

Při hlasování se nenašel dostatek zastupitelů, takže projekt šesti nových domků na Ježníku skončil u ledu.

Chybí kanalizace, splašková voda ničí potok

„To, že je Ježnický potok špinavý, je především zaviněno nezodpovědností těch, kteří tam bydlí. Ti, kteří tam bydlí dávno, i ti, kteří si tam postavili domy až nyní, musí mít vyřešené, jak správně a legálně likvidovat splašky bez kanalizace. Stavební úřad tam vydával povolení s podmínkou, že si vybudují vlastní malou čistírnu, anebo si musí pravidelně vyvážet žumpu. Stav potoka vypovídá o tom, že na Ježníku čistírny nefungují a septiky se nevyváží,“ popsala situaci ředitelka Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK) Eva Šindelářová, která má pro takové tvrzení pádný důkaz. KVaK totiž provozuje městskou čističku, která jako jediná široko daleko má oprávnění převzít obsah žumpy k ekologické likvidaci.

„Za loňský rok se na nás téměř nikdo z Ježníku neobrátil, přestože pravidelné vyvážení je základní povinností každého majitele žumpy. Jinými slovy to znamená, že téměř celý Ježník likviduje odpady nezákonně vypouštěním do potoka nebo do trativodu. My se shovívavě díváme na to, jak se porušuje zákon, a současně mluvíme o tom, že se tam musí postavit kanalizace. Je samozřejmě pravda, že jednou se tam kanalizace musí postavit. Příčinou špatného stavu Ježnického potoka ovšem není chybějící kanalizace, ale nezákonné nakládání s odpadními vodami,“ dodala Šindelářová.

Situaci by mohlo vyřešit vybudování kanalizace, ale už teď je jisté, že to bude velmi složitá stavba. „Jen částečně se to dá řešit jako gravitační kanalizace, protože tam musí být také tlakové a podtlakové úseky, bude potřeba tam odpadní vody různě přečerpávat přes kopce. Bohužel se zneklidněním sleduji, jak se na Ježníku prodávají ve velkém stavební parcely. Za chvíli už nebude kudy kanalizaci vést, a nebude kde vybudovat zařízení pro tlakové a podtlakové čerpání,“ varuje ředitelka KVaK.

Vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová upozorňuje, že si město už brzy posvítí na to, jak se nakládá se splašky v místech, kde nejsou kanalizační přípojky. „Náš odbor zahájil akci, která postihne všechny na celém území města. Chceme zrekapitulovat, kdo je připojený na kanalizaci a kdo není. Občané, kteří na kanalizaci napojeni nejsou, dostávají výzvu, ať nám sdělí, jakým způsobem situaci řeší a jak likvidují odpadní vody. Když se někde vybuduje nová kanalizace, tak zastupitelstvo ze zákona tam uloží občanům povinnost napojit se. Co ale máme dělat s lidmi, kteří pláčou, že nemají peníze na dvěstěmetrovou přípojku do kanalizace ani na čerpání a odvoz kalů na čističku?“ shrnula problematiku Rollerová.

Autor: František Kuba

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, řidičský průkaz B a C, karta řidiče výhodou, strojnický průkaz, nutná praxe, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, zemní práce na pásovém bagru popř. traktobagru, , , Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz, Z : 6.2.2018 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Andělská Hora 215, Komu se hlásit: , Ing. Radek Peňáz, ředitel školy, tel.: +420 554 737 031, 603 717 216, e-mail: zsandel@gmail.com, , Vlastnosti volného místa, Směnnost: jednosměnný provoz, Pracovněprávní vztah: Plný úvazek, Minimální stupeň vzdělání: vysokoškolský, Doba zaměstnání: , od 1. 9. 2018 na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy., Mzdové rozpětí: od 26 020,- Kč/měsíc , Vhodné pro: Absolventy vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd pro 1. stupeň ZŠ , Poznámka k volnému místu: , , Požadujeme odpovídající pedagogické vzdělání, žádosti s přiloženým životopisem zasílejte na e - mail : zsandel@gmail.com do 30. 6. 2018, , Z : 11.5.2018 A : 8.6.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola andělská hora, 793 31 Světlá Hora. Informace: Radek Peňáz, +420 554 737 031,603 717 216.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, vyučen v oboru, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, práce na pozemních stavbách. , Po zkušební době možnost ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., , hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz , Z : 23.5.2016 A : 21.2.2017 A : 23.5.2017, A : 6.2.2017 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Zahájení nové sezony na zámku v Linhartovech.
31

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

Masturboval před lidmi u jezera

Poklidné úterní odpoledne u pláže Stříbrného jezera v Opavě se během chvilky změnilo v dějiště nechutností, které si mohl odpustit devětatřicetiletý muž z Bruntálska.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

FOTOGALERIE/ Na rudoltickém zámku si podávali dveře šlechtici v čele s pruským králem. Zatímco zdejší smetánka obdivovala filozofy, umělce a vědce, většina místních se zajímala jen o to, jaká bude úroda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT