VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou na Ježníku vhodné podmínky pro další rozvoj?

Krnov - Krnovská developerská firma požádala město o pozemek na Ježníku pro výstavbu šesti rodinných domků. Přestože je takový záměr v souladu s územním plánem, zastupitelstvo s prodejem stavebního pozemku váhá. Ježník nemá kanalizaci, takže zdejší septiky a žumpy už dávno proměnily Ježnický potok v zapáchající stoku.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michal Bílek

Dokud se nepodaří vybudovat na Ježníku kanalizaci, nemá smysl sem přivádět další ekologickou zátěž. Navíc rozmach výstavby na Ježníku tak nešťastně rozparceloval pozemky, že se v budoucnu sotva podaří najít trasu pro novou kanalizaci a položení přípojek. Kapacita kanalizace v dolní části sice s odřenýma ušima stačí na odvedení splaškové vody z celého Ježníku, ale už v ní nezbude místo na dešťovou vodu.

„Zastupitelstvo před necelým rokem schvalovalo prodej pozemků na Ježníku pro výstavbu domků, takže je těžko obhajitelné, že dnes už se tam stavět nesmí. Byla dokončena kanalizace v Kostelci, buduje se v Chomýži a tento trend bude určitě jednou pokračovat i na Ježníku. Kanalizace patří k prioritám Krnova, přestože to nebývá občany příliš doceněná investice,“ postavil se k problému optimisticky krnovský místostarosta Bedřich Marek.

Také zastupitel Ladislav Sekanina je pro další zástavbu. „Domky chce stavět místní firma, která si už zajistila přeložku vysokého napětí i trasy pro inženýrské sítě. Není tam sice kanalizace, ale právě další zástavba bude pobídkou pro město, aby ji zainvestovalo,“ argumentuje Sekanina.

Zastupitel Jan Stejskal je rovněž přesvědčen, že další domky urychlí odkanalizování Ježníku. „Vážím si, že i za špatné ekonomické situace existuje investor ochotný do výstavby domků vložit peníze. Základní dokument pro investora je územní plán. Ten dovoluje v lokalitě stavět, ale my to vylučujeme. Nerespektujeme vlastní územní plán a znejisťujeme investory,“ poznamenal Stejskal.

Odbor rozvoje města sice potvrdil, že záměr je v souladu s územním plánem, ale jeho vedoucí Pavel Doležel není příznivcem další výstavby. „Ježník je velmi složité území pro odkanalizování svou rozlehlostí, vlastnickými vztahy k pozemkům i členitým terénem. Ježnický potok je v dost špatném stavu, zatížení území odpadními vodami je na hranici únosnosti a drahá i technicky náročná kanalizace je zatím v nedohlednu,“ varuje Doležel.

Zastupitel Jaromír Foltýn, který sám na Ježníku bydlí, dokonce podal podnět, aby v novém územním plánu byla dotyčná louka vyňata ze seznamu stavebních parcel a byla využívána pouze jako klidové zázemí pro rekreaci. „Není možné budovat kanalizaci na Ježníku tak, že se položí jednoduchá roura z nejvyššího do nejnižšího bodu, ale musí tam být technicky složité zařízení. Odhaduje se to na částku kolem sta milionů korun. Dokud se to nevyřeší, nemá smysl uvažovat o další výstavbě,“ argumentuje Foltýn.

Také krnovská starostka Renata Ramazanová je přesvědčena, že Ježník není možné zatížit další výstavbou dřív, než pro ni budou vytvořeny podmínky. „Na financování tak náročné kanalizace městu nestačí vlastní síly, takže se budeme muset ucházet o prostředky z různých fondů. V případě kanalizace Chomýž šlo o čistotu pohraniční řeky a dohody s Polskem, takže na mezinárodní projekt každý slyšel. V případě čistoty Ježnického potoka a odkanalizování Ježníku ale takový optimista nejsem,“ dodala starostka.

Při hlasování se nenašel dostatek zastupitelů, takže projekt šesti nových domků na Ježníku skončil u ledu.

Chybí kanalizace, splašková voda ničí potok

„To, že je Ježnický potok špinavý, je především zaviněno nezodpovědností těch, kteří tam bydlí. Ti, kteří tam bydlí dávno, i ti, kteří si tam postavili domy až nyní, musí mít vyřešené, jak správně a legálně likvidovat splašky bez kanalizace. Stavební úřad tam vydával povolení s podmínkou, že si vybudují vlastní malou čistírnu, anebo si musí pravidelně vyvážet žumpu. Stav potoka vypovídá o tom, že na Ježníku čistírny nefungují a septiky se nevyváží,“ popsala situaci ředitelka Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK) Eva Šindelářová, která má pro takové tvrzení pádný důkaz. KVaK totiž provozuje městskou čističku, která jako jediná široko daleko má oprávnění převzít obsah žumpy k ekologické likvidaci.

„Za loňský rok se na nás téměř nikdo z Ježníku neobrátil, přestože pravidelné vyvážení je základní povinností každého majitele žumpy. Jinými slovy to znamená, že téměř celý Ježník likviduje odpady nezákonně vypouštěním do potoka nebo do trativodu. My se shovívavě díváme na to, jak se porušuje zákon, a současně mluvíme o tom, že se tam musí postavit kanalizace. Je samozřejmě pravda, že jednou se tam kanalizace musí postavit. Příčinou špatného stavu Ježnického potoka ovšem není chybějící kanalizace, ale nezákonné nakládání s odpadními vodami,“ dodala Šindelářová.

Situaci by mohlo vyřešit vybudování kanalizace, ale už teď je jisté, že to bude velmi složitá stavba. „Jen částečně se to dá řešit jako gravitační kanalizace, protože tam musí být také tlakové a podtlakové úseky, bude potřeba tam odpadní vody různě přečerpávat přes kopce. Bohužel se zneklidněním sleduji, jak se na Ježníku prodávají ve velkém stavební parcely. Za chvíli už nebude kudy kanalizaci vést, a nebude kde vybudovat zařízení pro tlakové a podtlakové čerpání,“ varuje ředitelka KVaK.

Vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová upozorňuje, že si město už brzy posvítí na to, jak se nakládá se splašky v místech, kde nejsou kanalizační přípojky. „Náš odbor zahájil akci, která postihne všechny na celém území města. Chceme zrekapitulovat, kdo je připojený na kanalizaci a kdo není. Občané, kteří na kanalizaci napojeni nejsou, dostávají výzvu, ať nám sdělí, jakým způsobem situaci řeší a jak likvidují odpadní vody. Když se někde vybuduje nová kanalizace, tak zastupitelstvo ze zákona tam uloží občanům povinnost napojit se. Co ale máme dělat s lidmi, kteří pláčou, že nemají peníze na dvěstěmetrovou přípojku do kanalizace ani na čerpání a odvoz kalů na čističku?“ shrnula problematiku Rollerová.

Autor: František Kuba

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2446 - Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací25 000 Kč

Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací poradce (Smlouva o spolupráci). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zaměstnanecká dohoda a smlouva o spolupráci, SŠ, i abs., , Náplň práce - poskytování pojišťovacího poradenství pro stávající a potencionální klienty., Poskytujeme- vstupní odborné zaškolení a vedení, propracovaný systém odborného vzdělávání a kariérní růst, možnost seberealizace; po zaškolení registrace u ČNB, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou, praxi na obchodní pozici komunikační a organizační schopnosti, pro klientský přístup, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, ochotu dále se vzdělávat, uživatelskou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk.B, Podpora na nákup výpočetní techniky, registrace u ČNB, finanční motivační program pro nováčky, finanční počáteční podpora pro začátečníky, kvartální odměny, slevy na firemní produkty., Hlásit se na e - mail petr.svoboda@obchod.csobpoj.cz nebo v pracovních dnech od 10:00-15:00 na tel. č. 608 533 605 popřípadě osobně na pobočce Bruntál každé úterý od 14:00-16:00 h., Z : 25.4.2017 A : 19.7.2017 A : 25.9.2017, A : 27.10.2017 A : 20.11.2017 A : 16.1.2018, A : 20.2.2018. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob, Zámecké nám., č.p. 3, 792 01 Bruntál 1. Informace: Petr Svoboda, +420 608 533 605.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka9 150 Kč

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 1, Praxe v oboru vítána, možnost i bez vyučení, spolehlivost, komunikativnost, pracovitost, příjemné vystupování, zájem učit se novým věcem, bezúhonný., Hlásit se na tel. č. 739 425 186 / po - pá vždy od 10.00 do 17.00 hodin /., Z : 20.2.2018. Pracoviště: Irena husvéthová - pracoviště, Jesenická, č.p. 575, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jiří Husvéth, +420 739 425 186.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství100 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v rostlinné výrobě - ošetřovatel skotu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zemědělské středisko Roudno, Požadujeme řidičský průkaz skupiny T. , Po zapracování je možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail : farma@agroforest.cz nebo na tel. č. 724 444 799, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Agroforest, s.r.o. - pracoviště roudno, 792 01 Bruntál 1. Informace: Martina Mýlková, +420 724 444 799.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč20 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Mnichov 236, svářečský průkaz CO2, znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita., Hlásit se na e - mail : Bara.hradilova@kamensky.cz nebo na tel. č. 777 726 023, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Kamenský - stavby a konstrukce s.r.o., 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Barbora Hradilová, +420 777 726 023.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto hokej

Krnovští hokejisté slaví postup

Ředitel pivovaru Holba Vladimír Zíka

O Jeseníkách, hospodách a pivu s ředitelem Holby. Ptejte se

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Samková přivezla na festival do Brna bronz a pozdravila také fanoušky v Ostravě

/VIDEO/ Sympatická snowboardkrosařka dorazila na Olympijský festival. Eva Samková po příletu ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu ukázala na brněnském výstavišti bronzovou medaili a vyzkoušela si i pumptrack. „Důležité je kopírovat ty boule, aby člověk neskákal,“ připojila se hned s radou čtyřiadvacetiletá sportovkyně.

Kontrolní den na stavbě koupaliště v Krnově

Jak pokračuje rekonstrukce krnovského koupaliště? Stihne se vše dokončit před letní sezonou? Minulý týden přišli postup prací zkontrolovat zastupitelé.

Výstava grafik Malgorzaty Stanielewicz a Josefa Odrášky ve Flemmichově vile

Milovníci výtvarného umění se mohou těšit na čtvrtek 22. února, kdy ve Flemmichově vile začíná výstava polské grafičky Malgorzaty Stanielewicz a malíře a grafika z Vraclávku Josefa Odrášky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT