Schrothovy léčebné lázně jsou přirozeným centrem Dolní Lipové v Jeseníkách. Kromě pacientů do areálu míří i turisté, které láká rozlehlý park nebo dvojice restaurací.

Podle jednatele lázní Michala Dyntery probíhající sezona začínala slibně, poslední dva měsíce jsou však slabší.

„Letošní sezona je, co se týká návštěvnosti, o něco horší než v předchozích letech. Vzhledem k ekonomické situaci v České republice hodně lidí začalo cestovat do zahraničí, protože zahraniční dovolená může být paradoxně levnější než ta v tuzemsku. Lázně nejsou přímo rekreací, ale určitým způsobem do cestovního ruchu patří,“ řekl.

Vytipovaná trasa nové trati v Loučné nad Desnou. Koutecký tunel by měl vyústit za dolní stanicí lanovky v Koutech, kde má vzniknout nádraží.
Nová trať do Jeseníků: rychlost až 150, z Jeseníku do Olomouce za hodinu

Zatímco ve zbytku republiky cestovní ruch oproti covidovému období vzrostl, na Jesenicku tomu tak není.

„Asi k tomu přispívá i odlehlost našeho regionu. Ale věřím, že určitá nevýhoda nedostupnosti může být výhodou. Jesenická příroda není zdaleka tak obsazena turisty a neklopýtají tu jeden přes druhého jako v Krkonoších nebo na Šumavě,“ dodal po zahájení letošních slavností lázeňské sezony, které se konaly druhou zářijovou sobotu.

Ilustrační foto.
Spor o poplatky za lázeňský pobyt: statisíce pro obce, lázně jsou proti

Pocení, víno a žízeň

Slavnost se letos nesly v duchu oslav 225 let od narození zakladatele lázní Johanna Schrotha. V Dolní Lipové byl zdatný statkářem a také dobrým léčitelem domácích zvířat. Jako dvacetiletý začal aplikovat zkušenosti s jejich léčbou i na lidech.

Jeho pozorování, že koně krmení senem mají vyšší výkony než ti, kteří dostávají hodně pít, že nemocná zvířata odmítají potravu plus vlastní zkušenost s léčbou mokrými zábaly se staly základem jeho kúry.

Ta spočívala v nočních zábalech do mokrých prostěradel, aby se pacient zpotil, a střídání velkých pitných, malých pitných a suchých dnů. Pilo se jen víno, v suché dny vůbec nic, jedly se ztvrdlé housky, ovesná polévka či kaše.

Areál kostela Božího Těla nad Bludovem při pivní benefici 3. září 2023
Ke Kostelíčku na pivo. Poutní místo nadšenci zvelebují i díky nevšední benefici

Opilí a dehydratovaní

Kúra trvala šest až osm týdnů, v jejichž průběhu byl pacient opilý a dehydratovaný. Vyžadovala notnou dávku sebezapření. Na počátku se tak v Lipové léčili jen pacienti, kteří byli podle tehdejší medicíny nevyléčitelní.

Meyerův konverzační lexikon z roku 1898 popisoval Schrothovu kúru jako „nanejvýš nepříjemnou léčbu s hlubokým dopadem, která při neopatrném užití může způsobit oslabení, kurděje a dokonce smrt. Pokud je pečlivě dodržována, často pomáhá při pokročilé syfilis, dně, chronickém pocení, prospěšná je i při zvětšení žaludku.“

Lipová-lázně - střed obce s řekou Staříč.
Jak se žije v obci Lipová-lázně? Pojďte na návštěvu

Postupná rekonstrukce

Léčebný ústav, který Johann Schroth založil, existuje do dnešních dnů. V současnosti se zde soudobými metodami léčí děti a dospělí s nemocemi onkologickými, kožními, dýchacích cest, nemocemi z poruch látkové výměny a duševními poruchami.

Areál pod novým majitelem prochází postupnou proměnou.

„Rekonstrukce objektů neskončily. Pokračujeme v nich velmi intenzivně každý rok. Letos opravujeme jeden z nejdůležitějších pavilonů, Slezský dům. Bude v něm centrální recepce a příjem klientů s kavárnou a prezentačním koutkem,“ zmínil Michal Dyntera.