Také letos minimálně dvě desítky jezdců vyrazí z Úvalna lesními a polními cestami do Heraltic. Letošní Hubertova jízda začne exhibiční projížďkou Úvalnem, a bude pokračovat do Velkých Heraltic. Cestou musí překonat lesy, pole i brody. V cíli všechny čeká kromě povzbuzování diváků také rychlostní závod s prvky westernu a parkuru. Večerní soud upozorní účastníky Hubertovy jízdy na jejich prohřešky a vyhlásí vítěze.

"Jezdecký klub Úvalno sdružuje majitele koní bez ohledu na to zda se zaměřují na dostihy, parkur, western nebo jiné disciplíny. Soutěže Hubertovy jízdy se skládají z prvků rychlosti, skoků i drezury, aby se hendikepy a výhody koní srovnaly. Chceme touto akcí ukázat, že u nás přibývá lidí, kteří milují pohled na svět z koňského hřbetu," uvedl za organizátory Hubertovy jízdy Radek Melcr. Hubertovu jízdu doprovodí soutěž o Huberťačku a Huberťáka roku 2007.

Základem Hubertovy jízdy je hon na lišku, kterou představuje jezdec s liščím ohonem na saku. Pole jezdců vede master, jehož pokyny musí ostatní poslouchat. Musí například přesně dodržovat trasu a sesedat z koní jen na pokyn. Ačkoliv se jízda nese v přátelském duchu, jsou veškeré prohřešky přísně sledovány a poctivě zapisovány. O trestu rozhoduje porota při večerním soudu. Hubertovu jízdu zakončí závěrečné halali.

Tradiční Hubertova jízda má dlouhou historii. Kolem štvanic na zvěř se postupně vytvořily rituály, které byly stejně důležité jako lov. Takový obřadní lov se stal společenskou událostí, ze které vzešly takzvané parforsní hony. Při nich už nešlo o krev, ale o sportovní stránku. Stačilo zvíře dostihnout a přemoci, ale už nebylo účelem ho zabít. Obzvlášť napínavý byl hon na lišku, která se lovcům jeví jako nejrychlejší a nejchytřejší zvíře.

Hony na lišku mají dlouhou tradici v Anglii, ale českých zemích se víc ujaly parforsní hony. Hrabě Oktavián Kinský u nás uspořádal první parforsní hon roku 1836. Po první světové válce se už pronásledoval pouze jezdec představující lišku, který měl na rukávu ohon. Smečka psů sledovala umělou stopu značenou liščí močí. Po druhé válce u nás parforsní hony zanikly a jejich prvky převzala Hubertova jízda. Ta ukončuje závodní jezdeckou sezonu a zároveň vzdává hold patronu jezdců, myslivců a lovců, svatému Hubertovi.