VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vlček: Každý závislý člověk má svůj příběh

/ROZHOVOR/ Naše čtenáře nedávno překvapila informace o tom, že pracovníci kontaktního centra, vymění v Krnově za rok narkomanům 17 000 jehel. Není to moc? Ptali se.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Streetworker Jiří Vlček (vpravo) při terénní práci.Foto: archiv Krystal Help

Jak docílit toho, aby drogám propadlo co nejméně lidí? O výměnách jehel, protidrogové prevenci a práci terénního pracovníka jsme si povídali s Jiřím Vlčkem, který pracuje jako streetworker v organizaci Krystal Help.

Co vlastně streetworker neboli terénní pracovník dělá?

Vyrážím do terénu, kde přímo vyhledávám jednotlivce či skupinky uživatelů drog. Pohybuji se po celém městě včetně okrajových částí, snažím se všímat a pozorovat, zároveň ale nepotřebuji na sebe příliš upozorňovat.

Součástí práce je také prohlížení různých areálů a odlehlých míst, kde se snažím najít a uklidit odhozené injekční stříkačky a jehly. Ty se naštěstí díky našemu letitému působení na klienty v Krnově najdou jen zřídka.

Vyměňujete narkomanům jehly?

Ano, výměna injekčního materiálu je důležitou součástí naši práce. Pracujeme podle principů Harm Reduction (minimalizace rizik) a Public Health (veřejné zdraví) snižujeme rizika šíření žloutenek a chráníme tak většinovou společnost.

Naši klienti vědí, že odhazováním stříkaček na sebe zbytečně upozorňují a zároveň ohrožují okolí, což by se mohlo obrátit proti nim.

Snažíte se na závislé nějak působit? Máte šanci je ovlivnit natolik, aby s užíváním drog přestali?

Samozřejmě, že na klienty v tomto smyslu působíme. Při výměnách jehel vedeme rozhovory o rizicích užívání drog a snažíme se naše klienty motivovat ke změně životního stylu. Těm, kdo mají zájem, zprostředkováváme návazné služby nebo sami pomáháme základním poradenstvím v oblasti zaměstnání, bydlení či finanční nouze.

A mají zájem? Můžete jim v tom pomoci?

Na to nelze jednoduše odpovědět. Každý klient má svůj specifický příběh, ke každému musím mít individuální přístup. Nejsme všemocní. Je důležité znát své hranice, nebudu si hrát na psychologa, protože tak zvaným „pácháním dobra" bych mohl klientovi spíše ublížit.

Psychologii by měl provozovat akreditovaný psycholog, když se o to pokouší nějaký „pseudo pomáhač", nemusí to dopadnout dobře.

Slyšel jste hlasy, které říkají, že K-centrum v Krnově nepotřebujeme?

Slyšel. Ale nechci komentovat hlasy lidí, kteří problematice nerozumějí a snižovat se na jejich úroveň komunikace. Lidé si často myslí, že když problém nevidí, tak zřejmě neexistuje. Drogová scéna na menších městech mívá charakter uzavřené scény. Z pochopitelných důvodů. Lidé se mezi sebou znají, chybí anonymita.

Uživatelé drog nechtějí, aby se o nich vědělo, protože společnost je za to ve většině případů odsuzuje. Odsuzují je mnohdy přitom lidé, kteří denně v hospodě vypijí osm piv a několik panáků, po cestě domů zvrací na chodníku a pak doma zmlátí ženu či děti.

A podle nějakého zvráceného zbytku morálky usuzují, že takhle je to v pořádku, zatímco uživatel drog je pro ně ten největší póvl.

Je pravda, že tolerance vůči pití alkoholu je u nás větší než vůči užívání drog…

Bohužel to takto máme ve společnosti nastaveno a tady bychom měli začít se změnami, chceme-li mít svůj svět nebo město lepší, zdravější a spokojenější. Adiktologická ambulance, K centrum s terénním programem si své uplatnění v městě velikosti Krnova najdou, o tom jsem přesvědčen.

Drogy se Krnovu nevyhýbají, o tom svědčí časté zásahy kriminalistů proti výrobcům, prodejcům a pěstírnám. Jsou tady případy páchání trestné činnosti v souvislosti s drogami…

Setkal jste se ze strany klientů s nějakou agresí? Jak na vás reagují?

Vztah terénního pracovníka a klienta je dlouhodobý proces, kde vzájemná důvěra prochází nejrůznějšími fázemi a zkouškami. S agresí ze strany vůči své osobě jsem se v terénu za ty roky nesetkal, klienti znají mou roli a jsou spíše rádi, že si s vámi mohou popovídat o svých trablech a vědí, že je nikomu nebudete vyprávět na počkání, že je nebudete soudit nebo moralizovat.

Když má klient opravdu špatnou náladu a reaguje podrážděně, nebojím se mu to reflektovat, vysvětlit a situaci opouštím s tím, že se můžeme potkat třeba zítra. Občas klienti zkoušejí, zda-li překročím své hranice. Týká se to třeba půjčení peněz, vyžadováním služby mimo pracovní dobu o víkendu a podobně.

Když neuspějí, podruhé už obvykle dají pokoj.

Taková práce musí být hlavně psychicky dost náročná. Jak relaxujete?

Nejdůležitější pro mě je, že si problémy a příběhy klientů netahám z práce domů. Skončí mi den v práci a já se doma věnuji svým blízkým, rodině, svým koníčkům a zájmům. Rád chodím do přírody, skvěle si odpočinu při hře šipek. Čtu, poslouchám muziku a užívám si své blízké. To je můj fungující recept proti „syndromu vyhoření". Práce mi nezasahuje do soukromí, nedovolím to.

Je vaše práce nějak měřitelná? Jak poznáte, že jste úspěšní?

Naše práce je měřitelná počtem kontaktů, intervencí a vyměněného injekčního materiálu. Ale také ukazateli, které na první pohled vidět nejsou. Je třeba se ptát: „Postihla v posledních letech město žloutenková kalamita? Kolik lidí nalezne za rok odhozenou injekční stříkačku, kolik se jich takto zraní?"

Tohle jsou neviditelné úspěchy naší každodenní práce. Když vyměníte za rok 17 tisíc injekčních stříkaček a najde se jich za ten stejný rok do deseti kusů. Zeptejte se, jaký problém s tímto mají v Novém Jičíně, Kopřivnici, Havířově nebo Frýdku-Místku.

Adiktologické služby jako celek jsou součástí dobrého komunitního plánu každého rozumného města, jejich práci nelze nahradit.

Je sociální práce v Krnově na dobré úrovni?

Sociální práce je zde hodně terčem politických a zájmových skupin. Když jsem se do Krnova vrátil po mém předchozím působení v Bruntále, bylo to pro mne velmi nepříjemné zjištění. Místo odbornosti se řeší politická příslušnost a poslušnost, což v dlouhodobém horizontu vede spíše ke stagnaci služeb než jejich rozvoji.

Kde chybí kritický dialog a rozporování, tam jsou všichni sice spokojeni, ale nerozvíjejí se potřebným způsobem dopředu k užitku všech. Takovou krátkozrakost jsem v Bruntále tolik neviděl. Je to opravdu nepříjemné zjištění, ze kterého nemám pražádnou radost.

Projevem působení politických a zájmových skupin je třeba čtvrtmilionová dotace pro velmi diskutabilní Revolution train. To by ale bylo na další povídání.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Horizontář CNC - obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Velká Štáhle 92, vhodné pro absolventy škol technického směru, možnost zaučení, náborový příspěvek 10 000,- Kč,, znalost čtení technických výkresů, samostatnost, spolehlivost, hlásit se na e - mail : roman.kocirik@metalplast.cz nebo na tel. č. 603 962 972, Z : 23.9.2016 A : 23.5.2018. Pracoviště: Metalplast lipník n. b. a.s. - provozovna strojírna stelon břidličná, 793 51 Břidličná. Informace: Roman Kočiřík, +420 603 962 972.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka MŠ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Okružní 1782/23, -požadujeme střední pedagogickou školu, speciální pedagogika pro předškolní věk, -výhodou je kurz logopedického asistenta, Hlásit se na tel. č. 601 369 797 vždy od 10:00-13:00, Z : 16.5.2018. Pracoviště: Mateřská škola bruntál, okružní 23, Okružní, č.p. 1782, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iva Orságová, +420 601 369 797.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 19 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocný zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : stavby v okrese Bruntál a Olomouc, praxe v oboru výhodou, ŘP sk. B výhodou, hlásit se na tel. č. 702 451 958 a domluvit si schůzku., Z : 21.3.2018. Pracoviště: Miroslav horvát, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miroslav Horvát, +420 702 451 958.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 6 750 Kč

Stavební údržbáři budov Údržbář budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6750 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, Jen pro OZP ! bezúhonnost, samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, hlásit se na tel. č. 732 409 387 / Po - Pá vždy od 8.00 do 16.00 hodin /., Z : 23.5.2018. Pracoviště: Lefox, s.r.o. - pracoviště horní benešov, 793 12 Horní Benešov. Informace: Ondrušková, +420 732 409 387.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
36

Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
15

Utopený jeřáb z Dlouhých strání vytáhnou v létě. Okolí neuzavřou

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 26. až 27. května 2018.

Koupací sezona je tady, kvalita vody je dobrá

O uplynulém víkendu spustila provoz řada venkovních plaveckých areálů v regionu. První návštěvníky už přivítali například v letním aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku, kde v neděli po obědě evidovali okolo 250 lidí. Plavci obsadili také břehy přehrad.

OBRAZEM: Lidé si prohlédli výrobu v Břidličné

Břidličná – Do výrobních prostor jednoho z největších průmyslových podniků v okrese Bruntál mohli zájemci nahlédnout na dnu otevřených dveří v sobotu 26. května.

Tomáš Adamovský si řekl o kapitánskou pásku

Velkou bruntálskou euforií skončil pro Slavoj Olympii nedělní zápas krajského přeboru na půdě Polanky. Hostující výběr nakonec zvítězil 3:2. Rozhodující trefu zařídil Tomáš Adamovský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT