Strážníkům Městské policie v Krnově v neděli 21. srpna po půlnoci zazvonil telefon. Volali bezradní zaměstnanci nemocnice ve Městě Albrechticích, co si mají počít s agresivním jezevcem, který se jim zatoulal do sklepa a odmítá dobrovolně opustit budovu.

NEMŮŽEME, JE TO MIMO NÁŠ RAJON

Přestože krnovští strážníci už nejednou zpacifikovali naštvaného jezevce, v tomto případě jen krčili rameny. Jejich kompetence končí na hranici katastru města Krnova, takže Město Albrechtice už leží mimo jejich rajon.

„Protože Městská policie Krnov nemůže zasahovat na území jiné obce, bylo pánovi z nemocnice ve Městě Albrechticích doporučeno kontaktovat myslivce nebo útulek pro zatoulané psy ve Slezských Pavlovicích," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

JEZEVCE? MY CHYTÁME JEN JEZEVČÍKY

Provozovatel pavlovického útulku Tomáš Schulz je na noční telefonáty zvyklý, protože je svým klientům k dispozici 24 hodin.

„Volali mi z albrechtické nemocnice kolem jedné ráno, což mi nevadí, protože jsem zvyklý na pohotovost. Bohužel jsem je musel zklamat. Já můžu provést odchyt jezevčíka, ale rozhodně ne jezevce," popsal noční telefonát Tomáš Schulz, provozovatel pavlovického útulku a odborník na odchyt psů.

Vysvětlil jsem jim, že odchyt psa nebo kočky je v mé kompetenci, ale s jezevcem se nejspíš musí obrátit na myslivce nebo na hasiče. Jezevec je úplně jiná kategorie, než klienti psího útulku," dodal provozovatel pavlovického útulku Tomáš Schulz.

ZE SKLEPA CHTĚL PO SCHODECH

Nakonec se pracovníci nemocnice dovolali na to správné místo: k hasičům.

„Byl to pravděpodobně mladý jezevec, který se kvůli své nezkušenosti nedopatřením zatoulal do sklepa. Podle našich údržbářů byl velký asi šedesát centimetrů, ale při setkání s lidmi se choval nepřátelsky, až z něj šel strach. Mě na tom příběhu pobavilo, že jezevec se rozhodl sklep opustit po evakuačním schodišti, jako by věděl, že slouží za nouzový východ," popsala výchozí situaci mluvčí krnovské a albrechtické nemocnice Eva Kijonková.

HASIČI SI UMĚLI PORADIT

Údržbáři si uvědomili, že evakuační schodiště ústí do prostoru uzavřeného mezi nemocničními budovami, kde by dezorientovaný jezevec mohl napáchat ještě víc škody než ve sklepě.

Navíc odchyt zvířete v rozlehlém venkovním areálu nemocnice by jistě byl mnohem komplikovanější, než v uzavřených chodbách v suterénu.

„Občas se do areálu albrechtické nemocnice zatoulá srnka nebo zajíc, kteří pak neumí najít cestu ven, ale jezevce tam nikdo nepamatuje. Když údržbáři zahlédli jezevce, jak si to míří ven po evakuačním schodišti, raději ho zase zahnali zpátky do sklepa. Tam se jim ho podařilo navést do menší místnosti, která slouží tuším jako WC. Tam už neměl kam utéct.

Profesionálně si s ním poradili krnovští hasiči, kteří mají pro podobné případy výcvik i odchytové vybavení," popsala šťastný konec Eva Kijonková.

Shodou okolností se noční dobrodružství s jezevcem odehrálo 21. srpna téměř na minutu přesně jako vpád okupačních vojsk na Krnovsko před 48 lety. Naštěstí tentokrát vše dobře dopadlo, všichni lidé i jezevec vyvázli bez zranění.

NEVRLÉ ZVÍŘE, CO SE HNED NAŠTVE

Jezevec má pověst nevrlého zvířete, které se snadno naštve a pak si troufne i na daleko většího soupeře. Své zkušenosti s odchytem jezevce popsal Deníku v roce 2008 krnovský strážník Jiří Jatzek.

„Na to, jak je jezevec malý, dokáže vyvinout obrovskou sílu i rychlost. Když se rozzuří, je opravdu nebezpečný. Co dokáže jezevec svými drápy, jsme se přesvědčili na vlastní oči, když jsme jednomu zatarasili ústupovou cestu deskami, aby nám neutekl z oplocené pergoly. Zkoušel se podhrabat podlahou do zahrady a lámal při tom dřevotřísku jak perník," popsal setkání s jezevcem krnovský strážník Jiří Jatzek.

Naštěstí se v tomto případě strážníkům včas podařilo ze střechy pergoly nasadit na jezevce odchytovou smyčku, utáhnout ji a nadzvednout ho.

Přesto strážníka na střeše i jeho kolegu na zemi ještě čekal těžký dlouhý zápas, než se zmítajícího se jezevce podařilo společnými silami nacpat do klece používané pro transport zatoulaných psů.