Součástí oprav bude i archeologický výzkum, řekla ČTK správkyně jeskyně Evelýna Vozábalová. "Opravy se týkají především čtyř míst, kde se budou rušit ocelové konstrukce, které jsou tam z 50. let minulého století. Jsou v neodpovídajícím bezpečnostním stavu. Propástky pod nimi budou vyčištěny až na původní sedimenty a přitom bude proveden archeologický výzkum všeho, co bude z jeskyně vyvezeno," uvedla správkyně. Betonové můstky budou poté odvezeny a nahradí je odlehčené roštové mostky, přes které uvidí návštěvníci do hloubek pod nimi. "Propástky budou pěkně nasvíceny a jeskyně získá zase jinou dimenzi. Chystáme i opravu osvětlení," doplnila Vozábalová.

S rekonstrukcemi hodlá správa jeskyně začít 3. září, vše by mělo být hotovo v listopadu. Nejnáročnější práce se přitom musejí stihnout kvůli ochraně netopýrů, kteří v jeskyni zimují, do konce září. Během letošního roku již jeskyni navštívilo přes 10 000 lidí, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku více. Loni do konce října navštívilo jeskyni 17 230 lidí.

Jeskyně Na Špičáku je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v České republice. Existenci této jeskyně dokládají první písemné zmínky už z roku 1430. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné nápisy na stěnách. Nejstarší z nich pochází z roku 1519. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech. Jeskyně byly poprvé zpřístupněny v 80. letech 19. století, poté ale pustly a veřejnosti byly znovu zpřístupněny v roce 1955. Čtvrt kilometru dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.